Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Amerika'nın Sembolü Özgürlük Anıtı Hakkında İlk Kez Duyacağınız 20 İlginç Bilgi

331PAYLAŞIM

Çocukluğumuzdan beri Amerika denilince aklımıza ilk olarak bu hanım abla gelir. Peki kimdir, neyin nesidir, ne anlam taşır, bunları hiç merak etmiş miydiniz? İşte Özgürlük Anıtı'yla ilgili pek çoğunu ilk kez duyacağınız 20 enteresan bilgi:

1. Heykel Amerika'ya, 1886 yılında Fransa tarafından bir armağan olarak verilmiştir.

2. Özgürlük Anıtı ilk yapıldığında kızıl/kahverengi tonlarında bir renge sahipti. Zamanla bugün bildiğimiz yeşil renge büründü.

3. Heykel Fransızlar tarafından tasarlanmış ve ilk olarak Mısır'a hediye edilmesi düşünülmüştür.

4. Anıt her yıl 3.2 milyon insan tarafından ziyaret edilmektedir.

5. Heykelin tacında bulunan yedi diken, dünyanın yedi okyanusunu ve kıtasını sembolize etmekte ve evrensel özgürlük temasını vurgulamaktadır.

6. Özgürlük Anıtı'nın yapımında Roma tanrıçası Libertas model alınmıştır.

7. Heykelin başı, 1978'te Paris'te gerçekleşen Dünya Fuarı'nda sergilenmiştir.

8. Heykelin beli 10,6 metre genişliğindedir.

9. Kadın figürünün elinde tuttuğu meşale 1984 yılında yenilenmiştir. Yeni meşale bakırdan yapılmış ve üstü altın varakla kaplanmıştır.

10. Bugün Özgürlük Anıtı'nın bulunduğu Liberty Adası'nda yalnızca tek bir aile yaşamaktadır.

11. Özgürlük Anıtı'nın meşalesine yılda ortalama 600 kez yıldırım düşmektedir.

12. Eyfel Kulesi'nin tasarımcısı Gustave Eiffel, aynı zamanda Özgürlük Anıtı'nı tasarlayan isimlerden biridir.

13. Pakistan, Malezya, Tayvan, Brezilya ve hatta Çin'de Özgürlük Anıtı'nın replikaları bulunmaktadır.

14. Heykel aslında bir deniz feneri olarak tasarlanmıştır ancak daha sonra bu amaç için kullanışsız olduğu fark edilmiş ve vazgeçilmiştir.

15. Heykelin ve kaidesinin inşası için o zamanın parasıyla 500,000 $ harcanmıştır. Bu meblağ, bugünün parasıyla 10 milyon dolara eşittir.

16. Kadın figürünün elinde bulunan tabletin üzerinde, Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'nin tarihi olan 4 Temmuz 1776 tarihi yer almaktadır.

17. Heykel, yerden meşalenin ucuna kadar 93 metre uzunluğa ve 204 ton ağırlığa sahiptir.

18. Heykeli tasarlayan Frederic Auguste Bartholdi'nin heykelin yüzünü yaparken annesinden esinlendiği iddia edilmektedir.

19. Çoğumuz bilmeyiz ancak, tasvir edilen kadın zincirlerini kırmış bir durumdadır. Aynı zamanda havada olan sağ ayağı, zulüm ve kölelikten kurtularak ileri adım atmayı sembolize etmektedir.

20. Ve en ilginci de, heykelin başlangıçta geleneksel kıyafetleri içerisindeki müslüman bir kadını tasvir etmesinin düşünülmüş olmasıdır.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

Neden Fransız'lar heykel tasarlayıp başka bir ülkeye hediye etmek istemişler ki? Ayrıca başka bir ülkeye hediye edilseydi keşke. Çünkü özellikle holivut bilim-kurgu ve felaket filmlerinde heykelin başına gelmeyen kalmadı.

zafer-keskin1

İlk olarak Osmanlının Kuzey Afrikadaki ve akdenizdeki hakimiyetini ifade etmek için Dönemin Osmanlı Padişahı tarafından Fransız Heykel traşa yaptırılmış. Mısır a Amerikadan Atlas okyanusu yolu ile gelenlere Hem Deniz feneri hem de güç sembolü olarak planlanmış. alanlar ufak hatalar olabilir ancak ana hatları bu diye biliyorum. Saygılar

zafer-keskin1

Müslüman kadın kıyafeti olarak planlanmış, heykeltraşta annesinden esinlenerek bir portreye oturtmuş baş kısmı sergilendikten sonra osmanlı da para altın bitince heykelin tamamlanması için gerekli para ödenememiş kalan par fransız masonları tarafından ödenmiş ve heykel amerikaya mason locasının sembolü olarak gönderilmiş bu arada gövde kısmının kıyafeti tanrıça Liberta ya dönüştürülüp yüzde ifade değişikliği yapılmış ve yerine konmuş ancak amerikaya gelenlere yöneltilmiş. Buna karşılık amerikan locası tarafından parası ödenmek üzere fransız masonlarına eifel kulasi inşa ettirilmiş dünyada en güçlü malzeme çeliği bile şekillendirebiliriz mesajı ile inşa edilmiş her kat bir locayı temsil ediyor kulede. Bunlar aklımda k

birinci-tekil-birey

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Emeğinize sağlık.

Görüş Bildir