Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Amerika Nasıl Amerika Oldu? Yüzyıllardır Kafaları Kurcalayan Meselenin Özü

 > 
38PAYLAŞIM

Bugün bildiğimiz Amerika'nın tam olarak ne zaman ve kimin ardından kullanımda olan ismini aldığı daima tartışma konusu olmuştur. 

Peşin uyarı: Kendisi dahi alelacele inşa edilen bir coğrafyanın isimlendirmesinin de bir o kadar tesadüfi ve aceleyle olması garipsenmesin.

Sevan Nişanyan'ın 'Kelimebaz' kitabındaki bilgilerden derlenmiştir.

Kesin olanlarla başlayalım...

Amerika’yı Kristof Kolomb keşfetse de, kendisi bu keşfine aymadan hayatını kaybediyor.

Kolomb’un aslında yeni bir kıta keşfettiğini ispat etmek ise Amerigo Vespucci adındaki denizciye nasip oluyor.

Bu noktada elbette “Bundan sonra burası Amerika’dır” denmedi.

Amerigo Vespucci, Floransa’da yayınladığı kitabında bu ayrıma vurgu yapıp insanları bilgilendiren adamın biriydi. Ortaçağ halklarının hali hazırda genişlemeye müsait olan ufkunu iki katına çıkarma işini oldukça iyi becerdi.

Devam! Kitabıyla ün yapan İtalyan’ın namını duyanlardan birisi de Alman haritacı Martin Waldseemüller oluyor.

1507'de hazırladığı haritasında, batıdaki bu büyük kıtaya “İyi madem” diyip Amerika adını veriyor.

Amerigo, o dönemdeki yaygın İtalyan isimlerinden yalnızca biri. Federico, Ricardo, Enrico gibi…

Eski Almancada "hane beyi" anlamına gelen Heimrik’ten türemiş. Sonradan Heinrich, Eimrich, Emmerich, Henry formlarına evriliyor. Bu isim kökünün İtalyancalaşmış hali de Amerigo.

Yani kısaca, bugün dünyanın merkezi sayılan bu önemli kıtanın aşağı yukarı “Henry diyarı” gibi bir anlamı mevcut.

Çoğu zaman kulağa garip gelen ‘Osmanlı’ isimlendirmesinden pek farklı sayılmaz… Öyle değil mi?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deli-sabit

Madalyonun diğer tarafında katledilen yerli halklar ve kölelerin çektiği acılar var:( İsminin nereden geldiği bunlardan daha mühim değil...

sciencesoldier

yanlış hatırlamıyorsam eskiden amsterdamdı sonradan amerikaya bir şekilde dönüşmüştü hatta bunu söyleyen bir galeri vardı zamanında burada

zafer-1907

Sadece ismini anlatmışsınız ,eksik kalmış . Bugünkü Amerikanın kökeni yerli halk olan Kızılderililler ve Avrupaya dayanmaktadır. Kızılderilillerle mücadele için Avrupadaki -özellikle idam mahkumları- Amerikaya gitmeleri koşuluyla serbest bırakılmış ve savaşmaları için Amerikaya gönderilmiştir ,ayrıca Avrupa ülkelerinin Afrika sömürgelerindeki halkların da bir kısmı Amerikaya götürülmüştür ve bugün Amerikadaki zenci kesimin büyük kısmı bu insanların torunlarıdır. Yani böylece Avrupa-Kızılderili ve Afrikalılar zaman içinde kaynaşarak bugünkü Amerikayı oluşturmuş.

menemen

ya kim gitmiş falan onu degilde ismin orijinini anlatmıs işte

phesus

avrupa kıtasından amerikaya ilk gidenler vikingler, kuzey amerikada arkeolojik buluntular bunu kanıtlamakta, yerleşim bölgeleri bulundu.

Görüş Bildir