Amazon'un Milyarder Sahibi Jeff Bezos Yeni Uzay Aracı Blue Moon'u ve Hayalindeki Uzay Yaşamını Tanıttı

100PAYLAŞIM

Jeff Bezos dünyanın en ünlü girişimlerinden Amazon'un kurucusu ve aynı zamanda tıpkı Elon Musk gibi uzaya ilgi duyan bir milyarder. Hatta birden fazla kez dünyanın en zengin insanı ünvanını da almış bir isim. Özel uzay şirketi ise Blue Origin, adeta NASA ve SpaceX ile yarışırmışçasına gitgide karanlık boşluğa daha da yaklaşmakta...

Kaynak: https://metro.co.uk/2019/05/14/future-ho...

Blue Origin, geçtiğimiz günlerde ABD'de düzenlenen özel bir etkinlikte yeni Ay iniş modülü Blue Moon'u tanıttı.

Şirket ayrıca, uzaya yerleşecek insan kolonilerinin olası bir 'habitat'ının da görsellerini paylaştı.

Bu konsept görseller, Jeff Bezos'un Princeton Üniversitesi'nden profesörü Gerard O’Neill tarafından yapıldı.

Jeff Bezos ise etlinlikte şu sözlerle konuştu;

"Seçme şansımız var, durağanlık mı istiyoruz yoksa dinamizm ve büyüme mi? Bu basit bir tercih. İşe koyulmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Eğer Güneş sistemindeysek, orada milyarlarca insan yaşatabiliriz, binlerce Mozart'ımız binlerce Einstein'ımız olur. Bu da inanılmaz bir uygarlık demektir."

"Bu kendi kendine yetebilen yaşam alanlarının kimileri sadece eğlence ve dinlence alanları olabilir. Hepsinde aynı yerçekimi seviyesi olmak zorunda değil. Kendi kanatlarınızla uçabildiğiniz yerler düşünün!"

Jeff Bezos'un anlatımı kulağa, Elon Musk'ın hayallerine göre biraz daha gerçek üstü gibi geliyor. Ona göre, her şey mükemmel olabilir çünkü insan tüm çevreyi kontrol etme gücüne sahip olacak. Mevsim şartları her zaman mükemmel olacak, hiçbir doğal afet ya da felaket beklenmeyecek...

Ayrıca bu habitatların tamamı Dünya'ya oldukça yakın olmalı ve bir günlük seyahat mesafesinde bulunmalı.

"Dünya'ya yakın olabilirler çünkü insanlar elbette bu gezegene geri dönmek isteyebilir. Dünya'yı sonsuza kadar terket istemeyecek bu insalar, arada seyahat etmek isteyecekler."

Dünya'nın en büyük satış üzerine kurulu şirketinin ve Wasington Post'un sahibi Jeff Bezos, aynı zamanda bunun büyük bir vizyon ve uzun bir süreç olduğunu bildiğini de dile getirdi.

"Şimdilik uzayda bu ilginç şeyleri yapmanın maliyeti fazlasıyla yüksek. Fakat Blue Origin laboratuvarları çalışmaya devam ediyor."

Hem SpaceX hem de Blue Origin'deki gelişmeleri heyecanla takip etmeye devam ediyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emre-erdogan14

Arkadaşlar siz kafanızı takmayın bu planlar gelecek nesiller için daha çok, yani siz pek fazla yararlanamayacaksınız uzayda yaşam veya seyahati.Aynı zamanda insanlığın kendini geliştirmesi dünyada yapılmayan yardımlarla bir ilgisi yok, insan ırkı her daim gelişime devam edecektir.

dremor

kesinlikle ırkımız teknolojiye aç ama çok yavaş gidiyoruz milyonluk yaşta ırkımız ama hala teknolojimiz zayıf

buyuk-prens

Kaç milyar yıl sonra acaba

rautoose

Fazla abartıyorlar bu evrende bizi diğerlerinden üstün kılan bir şey yok belki gerici yaklaşıyorum ama evren bizim değil sonunda insanlık ırkı yok olacak.

emre-erdogan14

Evren bizim değil ama kendimizi geliştirmeyelim mi, insan ırkı var olduğu sürece gelişmeye devam edecektir...

saffetfiliz.

Birileri gandam dan esinleniş.

kirik-toprak-testi

Bilim kurgu filmlerindeki hikaye. Zengin elit grup yukarıda kolonide özel ayrılmış bölgede yaşar. Dünyadakiler ise köle halinde robotlar aracılığıyla yönetilirler. Belki de plan budur. Son zamanlar da bu kadar yapay zekalı robotlar üzerinde çalışmaya yönelmeleri bunun göstergesidir.

Görüş Bildir