Görüş Bildir
Haberler
Amasya'da Park Nöbetine Devam

Amasya'da Park Nöbetine Devam

adem kara
05.06.2014 - 15:48
İçeriğin Devamı Aşağıda

Eylem üçüncü gününde...

Amasya'da parktaki ağaçların kesilmesinin ardından başlayan eylem üçüncü gününde. Al Jazeera parkta bekleyenlerle konuştu. Ağaçları koruyanlar park için 'Nefes aldığımız yerlerden biri' diyor.

Amasya'daki Banklar Parkı'nda yapılması planlanan benzin istasyonunu engellemek için protestolar sürüyor.

Bazı ağaçların kesilmesine tepki gösteren kalabalık, diğer ağaçların kesilmemesi için nöbette.

Doğma büyüme Amasyalı olan 64 yaşındaki Celal Bünyat, parkta ağaçların kesildiğini görünce şok olduğunu anlattı. 'Ne yapmışlar buraya?' diyerek tepkisini dile getiren Bünyat, 'Bu parkın olduğu yerde 1963 yılında çocukken top oynardık. Nefes aldığımız yerlerden biriydi.' dedi.

'Çocukken bu park alanında oyunlarımızı oynadıktan sonra fırından ekmek alır gelir burada yerdik. Buraya herkes gelir. Asker aileleri, fakir insanlar, piknik yapmak isteyenler... Amasya'daki diğer parklar paralı burası ücretsiz olduğu için herkesin uğrak yeridir. Ben küçükken buralar yemyeşildi. Bu parkın olduğu yer fuar alanı olarak da kullanıldı. Parktaki ağaçlar kesilerek çok yanlış yapılmış. Zaten yeni yapılan parklarda gölgelenecek bir yer yok. Ağacın yetişmesi çok zor. Bu yeşil alanlar bizim geleceğimiz. Önceki senelerde deprem olduğunda insalar bu parka sığındı. Bu parkta gecelediler. Yine deprem olsa yine bu parktan başka bekleyecek etrafta yer yok.'

Devlet Demiryolları'ndan kiraladığı alana benzin istasyonu yapmak isteyen şirketin avukatı Alparslan Nalbantoğlu Al Jazeera 'ye söz konusu yerin artık park olmadığını söylemişti.

Avukat Nalbantoğlu zarar tespiti için dava açtıklarını söyledi.

Saat 16:00'da da Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) parkta ağaç dikecek.

Kaynak: Mustafa Türk | Al Jazeera

Kaynak: http://aljazeera.com.tr/al-jazeera-oz...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Emrah Duman

Diren amasya.... yol verme