Amaç Ücret Eşitsizliğine Dikkat Çekmek: Bu Kafede Erkek Müşteriler %18 Daha Fazla Ödüyor

 > 
1.1bPAYLAŞIM

Avustralya'nın Melbourne şehrinde 1 Ağustos günü kapılarını açan Handsome Her kafe, erkek müşterilerine latte kahvenin yanında bademli bisküvi yerine bir porsiyon 'cinsiyet eşitliği' sunuyor. Kafenin bu uygulamadaki asıl amacı kadın erkek arasındaki maaş farkını ortaya koymak. Kafenin kapısındaki tabelada da belirtildiği gibi, erkek müşterilerin hesabına cinsiyetler arasındaki maaş eşitsizliğini yansıtmak için %18 ekleniyor ve bu para kadın yardımlaşma kurumlarına bağışlanıyor. 

Avustralya'da tam zamanlı çalışan erkeklerin kadınlara oranla %18 daha fazla maaş alıyor olmasına dikkat çekmek için, Handsome Her kafede erkekler daha fazla hesap ödeyecek.

Kafenin müdürü Bella Ngien, CNN'e şöyle konuştu: 

"Aslında istediğimiz tek şey konuyla ilgili bilinç arttırmak ve cinsiyet eşitsizliği konusuna dikkat çekmekti. Her ayın sadece 1 haftası boyunca toplanan bağışlar kadın yardımlaşma kurumlarına bağışlanacak."

Kafe açılmadan önce başlayan tartışmalar devam ederken, sosyal medyada da tepkilerin gelmesi pek uzun sürmedi.

"Bireylere ırk, cinsiyeti, cinsel tercih, etnik köken gibi ait oldukları gruplar yüzünden ayrımcılık yapmak ahlaki olarak ve kanunen yanlıştır."

"Pek beğenmedim. Maaş konusuna dikkat çekilmesini takdir ediyorum fakat biz ve onlar anlayışı yaratmak ayrımcılıktır. Bunu tersine çevirseniz Twitter'da olay çıkar."

CNN'nin haberine göre Ngien bu yorumlara pek takılmıyor ve gelen müşterilerin bu farkı vermekten hiç kaçınmadıklarını anlatıyor. 

"Kahvemiz 4 dolar, %18'i 72 sent ediyor, yani çok da fazla bir fark değil. Ayrıca hem kadın hem de erkek müşterilerimiz bundan çok daha fazlasını bağışlıyor."

Kafenin sahibi Alex O'Brien da birçok erkek müşterinin bu durumun destekçisi olduğunu Facebook paylaşımında dile getirdi:

"Şehrin diğer ucundan gelip 'erkek vergisi'ni ödemek isteyen müşterilerimiz oldu ve bağış kutusuna fazladan para da attılar. Beyler, hepiniz on numarasınız."

Handsome Her'de kurallar kapıdaki tabelada açıkça belirtilmiş.

Handsome Her, kadınlar için kadınların işlettiği bir alandır. 

Kurallarımız

1- Kadınların oturma konusunda önceliği vardır.

2- Erkekler maaş konusundaki cinsiyet eşitsizliği yüzünden %18 daha fazla ödeme yapar. 

3- Saygı her iki taraf için de eşit olmalıdır.

Açıldığı günden bu yana Handsome Her, Elizabeth Morgan Aborijin Kadın Evi için yüzlerce dolar topladı.

Aryıca yaptıkları bu girişim sayesinde konu, kamuoyunun daha çok gözü önünde olmasına sebep oldu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alaboru

Şimdi 3.dalga feminizm'in kanser yalanlarından birini daha görüyoruz. Bunu hep birlikte çürütelim o zaman efendim buyrun. 1.)Erkeklerin kadınlarla kıyaslandığında aylık çalışma saatleri daha yüksektir. Yani hemcinslerim her gün daha uzun çalışma saatlerine katlanıyor. (Kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics) 2.)Erkeklerin çalışmayı tercih ettiği alanlar ile kadınların çalışmayı tercih ettiği alanlar arasında ki ücret farkı. 3.)Erkekler riskli mesleklere daha çok talepte bulunuyor. Riskli meslekler daha fazla ödeme yapıyor. 4.) Erkekler kadınlara nazaran daha az yarı-zamanlı işleri tercih ediyor. 5.) Erkekler kadınlara nazaran daha erken yaşta iş hayatına atılıyor.

pussydestroyer_5000

Gunumuzun 3. Dalga yozlasmis feminizminin bir sacmaligi daha (bkz. Wage gap)

emrecan-soker

Eğer kız arkadaşımla gidip; birer kahve içersem ve hesabı arkadaşım öderse noluyor?

kreyzi_ufuruk_34

Çok gelişmeleri gerek kadınların genelleme yapmıyorum ama bu boyle.Sexist biride aslada degilimdir.Kadın haklarını kadın kadar sert savunanlardanımdır.Efektif ve konvansiyonel eksikleri had safhada.Yoksa alanınında tepeye oynayanlarda var ama alanında her an erkege gecilmeye acık.

kisa-boylu-at-bukucu

bana göre burada kadınlar kendi cinsleri için bir uğraş veriyorlar ve eşitsizlik olduğunu hissettirmek istiyorlar . bir kapta olduğumuzu düşünelim onların yani kadınların bizden yoğunluğu daha fazla olduğunu ve kabın en altında olduklarını düşünüyorlar galiba buna oranla da erkeklerin hep üstte yani yukarıda olan kısımda bulunduğunu düşünüyorlar bence bu zehirli bir düşünce alt tabanda kadınların nüfusu kadar erkekte var ve onlarda eziliyor eşitsizliğe uğruyor üst tabanda bunun tersi işte isteyen o kısmı düşünür . erkeklerim içindede kadınlar gibi eşitsizliğe uğrayan büyük bir kısım var gerçek bir feminist bence buradan kazanılan parayı herkesi etkileyecek bir kuruma gönderir ve sadece erkeklere zam yapmak yerine geliri iyi olup zamlı fiyatıyla alış veriş yapmak isteyen herkese uygular. (

Görüş Bildir