Altınlar Rüyalarda Kaldı! Devletten İzinli 1097 Defineci Hüsrana Uğradı

 > -

Türkiye'de son 10 yılda çeşitli bahanelerle 1097 define avcısı resmi izinle define araması yaptı. ''Rüyamda gördüm'', ''Dedelerimiz 'Burada Türkiye’ye 10 yıl yetecek altın var' derdi'', ''Kralın hazinesi buradaymış'' diyen 1097 define avcısı, yaptıkları izinli kazılarda hiç bir tarihi esere ya da hazineye rastlayamadı.

Türkiye’de her yıl binlerce kaçak kazı yapılıyor.

Habertürk gazetesinden Soner Özcan'ın haberine göre, Türkiye’de her yıl binlerce kaçak kazı yapılıyor. Bu kazılarda defineciler tarafından bulunan binlerce eser ya yurtdışına kaçırılıyor ya tahrip ediliyor ya da ülke içinde satılıyor. İnsanlık mirası sayılan tarihi eserler, kaçakçılar tarafından tahrip ediliyor. Kaçak kazı yapan defineciler dışında Türkiye’de bu kazıları izinle yapanlar da var.

Son 10 yılda 1097 kazıya izin verildi.

Son 10 yılda ''Rüyamda gördüm'', ''Dedelerimiz 'Burada Türkiye’ye 10 yıl yetecek altın var' derdi'', ''Kralın hazinesi buradaymış'', ''Ermeniler, Rumlar altınlarını buraya gömmüş'' gibi taleplerle yüzlerce kişi define aramak için ilgili kurumlara başvurdu. Kriterlere uyan 1097 kazıya izin verildi. Ancak altın dolu küplerle zengin olma hayali kuran definecilerin hayalleri suya düştü. Son 10 yılda izin verilerek yapılan define kazılarında hiçbir şey bulunmadı.

Define aramak isteyenlerin Define Arama Yönetmeliği’nde yer alan belgelerle birlikte bir dilekçe ile başvurmaları gerekiyor.

Define aramak isteyenler arama yapacakları bölgenin bağlı olduğu mülki amire Define Arama Yönetmeliği’nde yer alan belgelerle birlikte bir dilekçe ile başvurmaları gerekiyor. Resmi defineler sadece 100 metrekarelik alanda aranabiliyor. Eğer define aranacak yer özel mülk ise arazi sahibinin noter onaylı izni gerekiyor.

Define, hazineye ait arazide bulunursa yüzde 50'si bulan kişiye kalıyor.

Define aranacak bölgeyi incelemeye gidecek olan yetkililerin yol masrafları, yevmiyeleri ve arazinin eski haline getirilmesi masrafı defineci tarafından karşılanıyor. Eğer kazı sonrası Hazine’ye ait arazide define bulunursa yüzde 50’si bulan kişiye, özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa yüzde 40’ı arayıcıya, yüzde 10’u ise mülk sahibine veriliyor. İzinsiz olarak define arayanlar ise 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.

Sosyal medyada bir araya gelen yüzlerce definecinin sonu ise dolandırıcılar nedeniyle karakol oluyor.

Yüzlerce define avcısının zengin olma hayali ise kaçak kazılar ve dolandırıcılar nedeniyle karakolda son buluyor. Sosyal medyada açılan gruplarda bir araya gelen defineciler gerekli malzemeleri satın alıyor, ücretli danışmanlık alıyor. Hatta bazı kişiler bu sayfalarda para karşılığı cinlerle define araması yaptıklarını söylüyor. Bu sayfalar üzerinden zengin olma hayaliyle kaçak kazı yapanların hayali  ise genellikle dolandırıcılar nedeniyle karakolda son buluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir