Alternatif Tıp Denince Akla Gelen İlk Tedavi Yöntemi Olan Hacamat Nedir, Nasıl Yapılır?

412PAYLAŞIM

Çoğumuz "Hacamat" tedavisini en az bir kere duymuşuzdur sağdan soldan, peki nedir aslı astarı bu tedavi yönteminin? Gelin birlikte inceleyelim.

Öncelikle "Hacamat nedir" sorusu ile başlayalım.

Günümüzden tam 5000 yıl öncesine kadar dayanan bir çeşit akupunktur yöntemi olan hacamat, derinin bir neşter yardımıyla çizilip, ağzı geniş bir bardak, kavanoz veya şişe ile oluşturulan emme gücüyle kanın çekilmesidir.

Hacamat yöntemi vücuttaki ağrı, sızı veya hastalık olan organa yakın olan bölgelere uygulanır.

Hacamatın, en etkili alternatif tıp yöntemlerinden biri olduğu belirtilir sürekli. İyi geldiği düşünülen pek çok hastalık bulunduğu da iddia edilir.

O iddialardan bazılarını belirtmek gerekirse:

 • Hacamat bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır. 

 • Kan ve dokulardaki gaz ve toksinleri atar.

 • Ödemleri çözer.

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır.

 • Kan üretimi ile görevli organları uyarır.

 • Beyin fonksiyonlarını canlandırır. 

 • Ağrıları giderir.

 • Hastalıkları önler.

 • Bel, boyun fıtığı, eklem ağrıları, karaciğer, kalp hastalıkları, psikolojik hastalıkların ve bunun gibi tüm hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.

 • Göze canlılık verir, gözün görme kabiliyetini artırır. Başından hacamat olan bir insan bunu hemen fark eder. Çünkü hacamatın etkisi hızlı görülür.

Hacamatın var olduğu iddia edilen faydaları bunlarla sınırlı değil üstelik. Örneğin şu gibi faydaları da bulunduğu söyleniyor:

 • Unutkanlık ve dikkat eksikliği olanlar; okuduğunu zor anlayanlar için kafadan hacamat çok faydalıdır. Hacamat ezber kuvvetini artırır.

 • Metabolizmayı düzenleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Hacamat yaptıranlar daha az hastalıklara yakalanır, daha sağlıklı ve daha dinç görünüme sahip olurlar.

 • Vücuda canlılık ve enerji verdiğinden dolayı cilt ve vücut daha genç görünür.

 • Akciğer tarafından yeterince temizlenemeyen kan zamanla daha koyu hal alır, kılcal damarları tıkamaya neden olur. Hacamatla bu toksik maddeler arındırılarak organlar daha düzenli çalışmaya başlar.

 • Tansiyon, Migren, bel fıtığı, psikolojik hastalıklar, depresyon, eklem ve romatizma ağrıları için çok etkilidir.

 • Hacamat yaptıranların analitik düşünme yetenekleri artar, hızlı ve doğru karar alma yetenekleri gelişir.

 • Sağ ve sol beyin lobları daha etkin ve dengeli kullanılmaya başlanır.

 • Daha hacamat yaptırmaya başlar başlamaz beyin ağrı kesici etkiye sahip endorfin salgılamaya başlar.

 • Depresyona maruz, psikolojik rahatsızlıkları olanlar, histeri, uykusuzluk, anksiyete, ilaç bağımlılarını hacamatla başarıyla tedavi etmek mümkündür.

 • Ağrı eşiği düşük olanlar için çok faydalıdır.

 • Hacamat yaptıranların bağışıklık sistemi hastalıklara karşı daha dirençli olur. Ve düzenli Hacamat yaptıranlar kolay grip ve soğuk algınlığına yakalanmaz.

Gelelim nasıl yapıldığına.

İlk iş olarak kullanılacak bardak veya kavanozun içi ısıtılıyor, daha sonra içi ısınmış bu kap derinizin üstüne konuyor. Kabın içerisindeki hava soğudukça, bir vakum etkisi yaratıyor. Bu durum derinizin yükselmesine ve kırmızı hale gelmesine neden oluyor (kan damarlarınız genişlediği için). Kap aynı noktada birkaç dakika bekletiliyor.

Daha sonra kap kaldırılıyor ve deride minik, ince kesikler açılıyor.

Sonrasında da tekrar kaplar yardımıyla bu noktalara ikinci işlem uygulanarak bölgedeki kanın akması sağlanıyor.

Olay özetle bundan ibaret. Tedaviden 10 gün sonraysa deriniz normal haline dönüyor, iz kalmıyor.

Hastalığa göre hacamatın uygulanma bölgeleri de değişkenlik gösteriyor.

Görselden hangi bölgeye yapılan hacamatın neye iyi geldiğinin iddia edildiğini görebilirsiniz.

Peki modern tıpta, bilimde yeri ne bu yöntemin?

Öncelikle şunu belirtelim: Bu yöntemin faydası bilimsel olarak henüz kanıtlanabilmiş değil. Konuyla ilgili Journal of Traditional and Complementary Medicine dergisinde yayınlanan araştırmalardan birinde, hacamatın sadece aknelere ve ağrıya karşı direnç artırılmasına iyi gelebileceği belirtilmiş, diğer etkileri görülmemiş.

2012'de yayınlanan ve PLoS One dergisinde yayınlanan bir araştırma da, yukarıdaki ile aynı sonuçlara ulaşmış.

Yani bilime göre, bahsedilen onlarca fayda arasından yalnızca 1-2 tanesi var. Peki zararlı mı?

Hayır, ölümcül derecede bir zararı yok. Ancak uygulanan bölgede, özellikle uygulayan kişi işinin uzmanı değilse yanık, yara ve deri enfeksiyonu görme riskiniz var.

Olimpiyat sporcularının da hacamat tedavisini uyguladığı bilinen bir gerçek.

Olimpiyatlarda, vücutlarındaki lekeler çok konuşulmuş ve hacamattan kaynaklandığı açıklanmıştı. Daha önce de belirttiğimiz üzere, uygulanan bölgedeki lekeler 10 gün kadar kalabiliyor.

Pek çok ünlünün de hacamat lekelerine benzer lekelerle fotoğraflandığını medyada zaman zaman görebiliyoruz.

Özetle hacamat yöntemi tam olarak böyle.

Uygulayıp uygulamamak size kalmış. Her halükarda, iyice araştırma yapmadan yanaşmamanız gereken bir yöntem olduğunu belirtelim ve yazımızı noktalandıralım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
idrisgok1923

Modern tıp açısından hacamat Vikipedi'de yer alan bilgilere göre kansızlık, demir eksikliği, tansiyon düşüklüğü olan kişilerde, demir eksikliği ve beslenme problemleri nedeniyle dikkat eksikliği ve zihinsel yetersizlik yaşayanlarda akıtılan kan volümüne bağlı olarak durumu ağırlaştırabilir. Steril şartlarda yapılmayan uygulamalar hepatit B, HCV, HIV gibi tedavisi güç hastalıkların kişiye bulaştırılmasına yol açabilir. Çocuklarda, yaşlılarda, Hamile veya mensturasyon dönemindeki kadınlarda, metastatik kanser hastalarında, kemik ve kas problemleri olan kişilerde kontrendikasyon düşünülmelidir. Ayrıca DVT (Deep Vein Thrombosis) rahatsızlığında da hacamatın uygulanmaması gerektiği bildirilmektedir. Bu tür alternatif tedavi yöntemlerinin doktorlara danışılmadan uygulanmaması gerektiğini hatırlatan uzmanlar, bu ilgiyi kullanan ve işinin ehli olmayan kişilerin de türediğini, bu kişilere karşı temkinli olmak gerektiğini vurguluyor. cokindirimli com hacamat kupasi

Gizli Kullanıcı

Gayet mantıklı ve faydalı bir tedavidir,vücuttan pis kanı akıtmak kısacası.Kan vermekle aynı değil.Fakat bebeklere yaptırdığını gördüğüm galeriden sonra geldim buraya,hani nasıl bir kör cahilsiniz ben anlamıyorum bunu,bebeklere aşı yerine hacamat yaptırma fikri sizin nerenizden aklınıza düşüyor?

kutudakikeci

Öyle bir anlatmissiniz ki kalkip hacamatci arayasim geldi. Bu kadar yararliysa neden yasal bir sekilde yapilmiyor bu is

ademm-zeynep-karacaoglu

Yasal olmadığını kim söyledi gayette yasal bazı hastaneler yapıyor tabi ben cesaret edemem o ayrı

rrr

o ne aq, şeytan çıkarma ayini gibi:D zaten son resimden sonra bunu bebeklere yaptıranlara küfrettim.

omer-murat-taskin

Kullandığınız fotoğraflardan en sonuncusu hariç hiçbiri hacamat fotosu değil. Kupa çekmekle hacamatı birbirine karıştırmayın

Görüş Bildir