Görüş Bildir

Muğla'nın Dalaman ilçesinde ormanlarının bulunduğu alanda öğle saatlerinde orman yangını çıktı. Yangına aralıksız müdahale edilirken, alevler henüz söndürülemedi ancak sabah saatlerinde kontrol altına alındı.

Muğla'nın Dalaman ilçesi Karaağaç mevkisinde kızılçam koru ormanlarının bulunduğu alanda öğle saatlerinde orman yangını çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yangın 15.10'da çıktı. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü koordinesindeki orman yangınları ile mücadele ekipleri, Dalaman ilçesi Karaağaç mevkisindeki kızılçam koru ormanlarının bulunduğu alandaki yangına müdahale etti. Olay yerine 2 yönetim helikopteri, 13 su atar helikopter, 74 arazöz, 6 dozer sevk edildi.

Alevler kısa sürede büyüdü

Alevler kısa sürede büyüdü

Muğla'da yangının çıkış saatinde hava sıcaklığının 37 derece, nem oranının yüzde 18 olması ve rüzgarın batıdan 40 kilometrenin üzerinde esmesi gibi olumsuz şartlar nedeniyle alevler kısa sürede büyüdü.

Kayadibi Mahallesi ve bölgedeki seralar bu nedenle tedbir amaçlı boşaltıldı. Karaağaç mevkisindeki kızılçam koru ormanlarının bulunduğu alanda, 350 personel sabah saatlerinde yangını kısmen kontrol altına aldı.

Havadan müdahale yeniden başladı

Muğla’nın Dalaman ilçesinde çıkan orman yangını sabah saatlerinde rüzgarın etkisini kaybetmesi sonucu etkisini düşürürken, helikopterler sorti yapmaya başladı.

"34 haneyi tahliye ettik"

"34 haneyi tahliye ettik"

Müdahaleyi aralıksız sürdürdüklerini belirten Civelek, 'Orman Genel Müdürlüğü personeli ve tüm kurumların katılımıyla bölgede bir kriz merkezi oluşturduk ve yangın mahalinde çalışmaları yönetiyoruz. Bölgede rüzgar etkili oluyor. Bu nedenle ekipler söndürme çalışmalarında güçlük çekiyor.' dedi.

Yangının devam ettiği alanda can ve mal kaybı yaşanmadığını vurgulayan Civelek, 'Vatandaşlarımızın can güvenliği için tedbir amaçlı iki mahallede 34 haneyi tahliye ettik. Bunları tedbir amaçlı yaptık. Yangın şu an için geniş bir alanda etkisini sürdürüyor.' diye konuştu.

Yangın 2 eve zarar verdi

Yangın 2 eve zarar verdi

Muğla'nın Dalaman ilçesi Karacaağaç Mahallesi'nde başlayan yangın komşu Kayadibi ve Taşlıca mahallelerine de sıçradı. Alevler, Kayadibi Mahallesi sınırları içerisindeki 2 eve zarar verdi. Jandarma ve Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan anonslar ile alevlerin tehdit ettiği Kayadibi ve Taşlıca mahallelerindeki evler boşaltıldı. Köylüler, taşıyabildikleri eşyalarını traktörlerine ve kamyonetlerine yükleyerek uzaklaştırdı. Bazı köylüler de ahır ve ağıllarındaki hayvanlarını daha güvenli bir bölgeye götürdü.

Hayvanlar barınaktan tahliye edildi

Hayvanlar barınaktan tahliye edildi

Göcek Doğa ve Hayvan Dostları Derneği'ne ait hayvan barınağındaki 250 kedi ve köpek de alevlerin bölgeye ulaşma ihtimaline karşı tedbir amacıyla tahliye edildi. Bölgede yerleşik yaşayan yabancı uyruklular da barınaktaki hayvanların nakledilmesi için seferber oldu. Hayvanseverler tarafından kafeslere konulan kedi ve köpekler, güvenli bölgeye götürülmek üzere barınaktan tahliye edildi. Barınak görevlisi Sina Karadağ, 'Alevler bulunduğumuz yere doğru yaklaşıyor. Bu hayvanları kurtarmamız gerekiyor. Gelen herkes yardımcı oluyor. 250 hayvan bulunuyor. Hasta olanları öncelikli olarak gönderiyoruz. Sağlıklı olanları yangından kaçsınlar diye bırakacağız' dedi.

Alevler Göcek'e kadar ulaştı

Alevler Göcek'e kadar ulaştı

Yangın, Fethiye'ye bağlı Taşbaşı ve Gökçeovacık ile turistik Göcek Mahallesi'ne kadar ulaştı. Bölgeden yükselen dumanlar Göcek'te gökyüzünü kapladı.

Bakan Pakdemirli: "350 hektarlık bir alandan bahsediliyor"

Bakan Pakdemirli: "350 hektarlık bir alandan bahsediliyor"

18 saat boyunca yerleşim yerlerini de tehdit eden yangınla ilgili son bilgileri Bakan Pakdemirli verdi.

Bakan Pakdemirli şunları söyledi: 

'İlk tespitlere göre zirai tarladan çıkan bir yangın ve tamamen konrol altına alınmış durumda. Tedbir amaçlı boşaltılan mahallere vatandaşlarımızın geri dönüşleri başladı. Büyüklük itibarıyla çok büyük değil ama yerleşim yerlerini tehdit ettiği için ciddiye alındı ve tüm kurumlar ciddi bir çalışma yaptı. 350 hektarlık bir alandan bahsediliyor ki çalışmalar sonucu netleşecek. Türkiye'nin en büyük orman yangının 17 bin hektarlık olduğunu hatırlatmak isterim.'

Çıkış nedeni için özel ekip oluşturulacak

Çıkış nedeni için özel ekip oluşturulacak

Ayrıca orman yangınının çıkış nedeninin belirlenmesi için Muğla İl Jandarma Komutanlığı'nca 20 kişilik özel ekip kuruldu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin sabah saatlerinde bölgeye gelerek incelemelerde bulunacağı öğrenildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
213
65
48
7
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

300 odalı yeni otelimiz hayırlı olsun :))

Resho

Ben olsam yanan araziye 1-2 sene sonra kim konup otel inşa ediyorsa, onların tutuklarım. Umarım bu şerefsizliği yapanların kurdukları oteller, siteler de cay... Devamını Gör

Deniz Kuzey

Yeni bir otelin doğmasına tanıklık ediyoruz sayın seyirciler