Görüş Bildir
Haberler
Alev Alatlı 'Yoksulluğu' İnandırıcı Bulmadı: 'Açgözlülük Var, Bizde Acından Ölen Kimse Olmaz'

etiket Alev Alatlı 'Yoksulluğu' İnandırıcı Bulmadı: 'Açgözlülük Var, Bizde Acından Ölen Kimse Olmaz'

Ulaş
06.09.2021 - 11:32

Alev Alatlı, yandaş Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, “Siyasi bir söylem olarak açlık Türkiye'nin bugünkü koşullarında inandırıcı gelmiyor. Bir de, bizler komşumuz açken tok uyuyamayan insanlarız. Bizde acından ölen kimse olmaz” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İktidara yakın görüşleriyle bilinen yazar Alev Alatlı, gündemde yer alan konulara ilişkin olarak Sabah gazetesinden Tuba Kalçık'a açıklamalarda bulundu.

CHP'nin sol bir parti olmadığını savunan Alatlı, “Tespitleri doğru yapmamız lazım. İlle de tanımlamam gerekirse, elitist muhafazakar partidir. CHP solculuğunun 'durum politikası' olduğunu düşünürüm. 'Durum komedisi' gibi yani, hadiselerin dayattığı solculuk” dedi.

Alatlı, söyleşide Türkiye’nin ekonomik durumuyla ilgili ise ilginç görüşler dile getirdi. Kendi çocukluğunu anlatan ve o günleri bugün ile kıyaslayan Alatlı, ülkede açlık yaşandığı yönündeki siyasi söylemi ‘inandırıcı bulmadığını’ belirterek şunları ifade etti:

(…) O yoksul Türkiye'den bugünlere geldik, çok şükür. Hızlı bir ekonomik dönüşüm yaşadık. O kadar hızlı olması da beni korkutuyor. Talepler arttı, kıymet bilinmiyor. Zenginlik ve fakirlik hep vardı ama zenginle fakir arasındaki uçurum bu kadar derin değildi. Zenginler varlıklarını teşhir etmezlerdi. Örneğin, biz dışarıda ekmek bile yemezdik, insanların canı ister diye. Şimdi sergiliyorlar zenginliklerini. Bir de tabii koşullar da eskisi gibi değil. Türkiye'nin karnı doydu. Tokuz, çok şükür.”

'Siyasi söylem olarak açlık inandırıcı gelmiyor...'

'Siyasi söylem olarak açlık inandırıcı gelmiyor...'

Oysa ben eve çamaşıra gelen bir teyze hatırlarım; çocukları açlıktan ağladığında sussunlar diye dövdüğünü anlatırdı. Abartmış olduğunu düşünmek istiyorum ama gördüklerim doğruluyor. Çok şükür, bugün artık açlıktan ziyade açgözlülük var. Açlık görecelidir, mutlak açlık, alınması gereken günlük besinden mahrum olmaktır. Ben gerçek açlığın ne demek olduğunu bizzat yaşadım, gördüm. O yüzden, siyasi bir söylem olarak açlık Türkiye'nin bugünkü koşullarında inandırıcı gelmiyor. Bir de, bizler komşumuz açken tok uyuyamayan insanlarız. Bizde acından ölen kimse olmaz.”

Alatlı, mülteciler konusunda Türkiye'de son dönemde artan tartışmaları da değerlendirdi.

Alatlı, mülteciler konusunda Türkiye'de son dönemde artan tartışmaları da değerlendirdi.

'Komşunuz açken tok uyuyabilir misiniz? Uyuyabiliyorsanız mesele yok. Uyuyamıyorsanız, aç, hasta insanlar kapınıza gelmişlerse, almamazlık yapamazsınız' değerlendirmesinde bulunan Alatlı, şunları kaydetti:

“Bakmayın siz ülkeye alındılar diye 'kızanlar' da iş başa düştüğünde insanları ortada bırakmazlar. Mesele muhalefet olsun. Yalnız şunu söylemeliyim. Göç hadisesini ağzımıza yüzümüze bulaştırmadan çok dikkatli yönetmek zorundayız. Meşhur sözdür, hayrı uzatma şerre dönüşür. Şikayetler artar, düşmanlıklar oluşur filan. İşin başından misafirlik koşullarını, süreci, aldı-verdiyi kağıda dökmek lazım ki sonradan kimse küsmesin, mızıkçılık da etmesin.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
270
211
22
12
8
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Peyniri siktir er günde üç öğün simit 2 tl den 6 tl. Dört kişilik aile olsa 24 tl. Ayda 720 tl. Dinazor haklı kimse aç kalmaz bu kadar ucuzlukla

Cem dayan

2TL simit nerde burda 3 TL

Semih Karakaş

Ne çirkin ve itici bir kadın

aslı berker

“Bakmayın siz ülkeye alındılar diye 'kızanlar' da iş başa düştüğünde insanları ortada bırakmazlar'' Sevgili Alev hanım istemiyoruz diyoruz yok yok istiyorsu... Devamını Gör