Görüş Bildir
Haberler
Akıllı Saat Dot, Görme Engelliler İçin Üretilecek

Akıllı Saat Dot, Görme Engelliler İçin Üretilecek

Deniz Gök
10.08.2015 - 22:01 Son Güncelleme: 10.08.2015 - 22:03
İçeriğin Devamı Aşağıda

Çok da hoş olmayan tabirle “körler alfabesi” olarak bildiğimiz Braille alfabesi veya sadece Braille, şık bir biçimde bileklere yerleşmek üzere. Mıknatıs ve iğneler sayesinde hareket eden bir Braille arayüzü kullanan akıllı saat Dot, aynı zamanda hafif ve estetik.

Bir süredir Siri ve benzeri sesli mesaj sistemlerine bel bağlayan görme engelliler artık akıllı saatleri sayesinde, internet üzerinden üstelik sessiz mesajlaşabilecek. Time’da yer alan habere göre, Güney Kore’de geliştirilen Dot, yazılı mesajları Braille alfabesine çeviriyor. Ayrıca Bluetooth üzerinden diğer akıllı cihazlardaki uygulamalarla da birlikte kullanılabiliyor.

Dot’un fikir babalarından ve geliştiricilerinden Eric Ju Yoon Kim, yeni cihazın görme engellilerin mahremiyetini sağlayacak olmasının en önemli yönü olduğunu söylüyor. “Kız arkadaşınızın mesajını bizzat kendiniz okuyup, sesini de hayalinizde canlandırmayı tercih etmez miydiniz?” diye de soruyor haklı olarak.

Bu tür cihazlar açısından bir ilk değil Dot. Ancak iri ve kaba cihazların aksine bileğe takılabilir boyutta olması ve alınabilir bir fiyata sahip olması bir ilk. Önümüzdeki Aralık ayında ABD’de satışa çıkacak olan saatin fiyatının 300 dolardan daha az olması bekleniyor.

Bilgi Çağı

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0