Görüş Bildir

etiket Aile Fabrikasının Başına Geçen 24 Yaşındaki Genç: 'Gençlerimizin En Büyük Problemi İş Beğenmeme'

Anasayfa > Gündem

Trabzon’daki çay fabrikasının 24 yaşındaki sahibi Yasin Sönmez, “Gençlerimizin en büyük problemi iş beğenmeme. Fabrikamızda genellikle genç arkadaşlarımızı çalıştırıyoruz. Biz burada bir aile ortamında çalışıyoruz. Çalışanlarımıza 3 bin 500 ile 5 bin TL maaş veriyoruz. İş bölümlerine göre maaşları değişiyor” ifadelerini kullandı.

Trabzon'un Hayrat ilçesindeki Estea Çay Fabrikası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Sönmez, gençlerin iş beğenmemesinden yakındı.

Asıl mesleği mimarlık olan Sönmez, aile işletmesi olduğu için fabrika yönetiminin başına geçti. Asıl şirketleri İstanbul'da olan Sönmez ailesi, memleketlerinde özellikle gençlerin istihdamına katkı sağlamak için 3 yıl önce 60 milyon TL'lik maliyetle çay fabrikası kurdu. Yılda yaklaşık 7 bin ton yaş çay işleyen fabrikada 40 kişi istihdam ediliyor.

"Amacımız köyümüzden kente göçü önlemek" 📹

Gençlere iş imkanı sağlamak istediklerini belirten Yasin Sönmez, 'Fabrikamız 3 yıl önce hizmete girdi. Fabrikayı kurmadaki amacımız tamamen köydeki gençlere iş imkanı sağlamak. 40 kişi istihdam ediyoruz. Yaz aylarında çay işleme, kış aylarında ise paketleme işi yapılıyor. Burada katkısız doğal çay üretimi yapıyoruz. Günde ortalama 150 ton, yılda 6-7 bin ton çay işleme kapasitesine sahibiz. İstanbul merkezli bir firmayız. Amacımız memleketimize bir fabrika kurup, buradaki insanlara iş istihdamı sağlayarak büyük şehirlere göçü engellemekti. Fabrikamızda ağırlıklı olarak gençler çalışıyor' dedi.

'Çalışanlarımıza 3 bin 500 ile 5 bin TL maaş veriyoruz'

Çalışacak kişi noktasında bazı sorunlar yaşadıklarını belirten Sönmez, 'Gençlerimizin en büyük problemi iş beğenmeme. Fabrikamızda genellikle genç arkadaşlarımızı çalıştırıyoruz. Evlerinin hemen önündeki bir işin onlara ne kadar değerli olduğunu aktarmaya çalışıyorum. Amacımız köyümüzde iş istihdamı sağlamak. Kırsaldan büyük şehirlere göçü engelleme noktasında bizim de bir katkımız olsun istiyoruz. Fabrikamız son teknoloji el değmeden çay üretilen bir tesis. Biz burada bir aile ortamında çalışıyoruz. Çalışanlarımıza 3 bin 500 ile 5 bin TL maaş veriyoruz. İş bölümlerine göre maaşları değişiyor' dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
243
174
75
28
12
8
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Ali Efe İnce

Hayatı tecrübe edinememiş, aile faktörüyle bir yere gelebilmiş, böyle kolay yaşayan vasıfsız yavşakların konuşmalarını haber olarak burda yayınlamanız çok ya... Devamını Gör

gökhan çetin

inşaat mühendisliği okumuş adam senin siktiri boktan çay fabrikada çalışmak zorundamı barzo

Emin Kokulu

bu nasil bir yorumdur aga valla helal olsun bunu bana soylesen haklisin aga derim

AlchemisTT

Arkadaş ben yıllarca istediğim bir mesleğin eğitimini alıcam, güzel bir dereceyle okulu bitiricem 2 dil bilicem ama senin fabrikanda çalışıcam. Siktir ordan,... Devamını Gör

bbwear

sen s.kine göre iş bulursan banada söyle