Ahlaki Kabullerinizi Darmadağın Edecek Çok Tartışmalı Bir İkilem Anketi

 > -
Abone ol

İnsan hayatında bazen öyle karmaşık durumlarla karşılaşıyor ki ne yapacağını bilemiyor. Bunlardan bazılarını sana soruyoruz. Ne yaparsın?

1. Bankadasın. Bir adam bankayı soyuyor ve paraları yetimhaneye ve yoksullara bağışlayacağını söylüyor. Ne yaparsın?

Polisi aramam.
Polisi arar haber veririm.

2. En yakın arkadaşın evleniyor. Düğünden bir saat önce evleneceği kişinin onu aldattığını öğreniyorsun. Ne yaparsın?

Düğünden önce duyduklarımı anlatırım.
Kesinlikle anlatmam.

3. Sevdiğin kişi ölümsüzlük iksiri içmiş biri ama sen bir fanisin. Onunla sonsuza dek birlikte olmak istiyorsun. Önünde iki seçenek var. Ya ölene kadar onunla birlikte olacaksın ya da ölümsüzlük iksirini içip onunla sonsuza dek mutlu olacaksın. Ama bu ölümsüzlük iksiri yüzünden de sevgilin dışında tüm sevdiklerinin ölümünü göreceksin. Ne yaparsın?

Ölümsüzlük iksirini içerim.
Ölümsüzlük iksirini içmem.

4. Organ nakli bekleyen, ölmek üzere olan beş hastanın doktorusun. Tüm çabalara rağmen aranan organlar bulunamadı. Hepsi acı içinde kıvranıyor. Ölmek üzere olan altıncı bir hastan daha var. Ölürse tüm organları diğer beş hastayı ölmekten kurtaracak. Elinde de altıncı hastayı tamamen iyileştirecek bir ilaç var. Ne yaparsın?

Altıncı hastanın ölmesini bekler, organların ile beş hastayı kurtarırım.
Altıncı hastaya ilacı verir, ölmekten kurtarırım.

5. Okulda müdür yardımcısısın. Okulun en iyi, en çalışkan öğrencisi mezuniyet sınavından 3 hafta önce ağır hastalanıyor. Yetiştirmesi gereken 10 ödevden birini yetiştiremiyor ve okulu bitirebilmek için o ödevde intihal yapıyor. Bunun farkına varıyorsun. Ne yaparsın?

Görmezlikten gelirim.
Disipline veririm.

6. Bir aile doktorusun. Aile, çocuğunu sana her getirdiğinde vücudunda morluklar ve yaralar görüyorsun. Çocuğa şiddet uygulandığını düşünüyorsun. Polisi arayıp şikayet edersen çocuğu korumaya alacaklar, eğer aramazsan da belki şiddet görmeye devam edecek. Ne yaparsın?

Aileye çocuğa şiddet uygulamamasını telkin ederim.
Polisi ararım.

7. 3.Dünya Savaşı çıktı. Sen ve oğullarını toplama kampına aldılar. Sadist bir gardiyan var. Oğlunu idam edecek ve sana soruyor: ''Ya oğlunun idam sehpasına tekme atarsın ya da diğer oğlunu da idam ederiz.'' Ne yaparsın?

Sehpayı tekmelerim.
Sehpayı tekmelemem.

8. Bir şirkette müdürsün. İşe eleman alınacak. 2 kişi başvuruyor. Biri yakın ve uzun süredir işsiz, iş tecrübesi az, alanında yetersiz bir arkadaşın diğeri ise tecrübeli, profesyonel, tanımadığın biri. Ne yaparsın?

Arkadaşımı işe alırım.
Diğer kişiyi işe alırım.

9. 4 aylık hamile bir kadınsın. Doktorlar ciddi bir hastalığa yakalandığını söylüyor. Doğum sırasında çocuğa bir şey olmayacağını ama senin için az da olsa ölüm riski bulunduğunu söylüyor. Doktor kürtajı tavsiye ediyor. Ne yaparsın?

Kürtaj yaparım.
Doğum yaparım.

10. 1 yaşındaki çocuğu ölümcül bir hastalığa yakalanmış, eşi vefat etmiş bir annesin. Doktorlar çok masraflı bir ameliyat yapılması gerektiğini söylüyor. Her yolu denedin ama para bulamadın. Patronun bir gecelik ilişki karşılığında sana gerekli parayı vermeyi teklif ediyor. Ne yaparsın?

Kabul ederim.
Kabul etmem.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
huseyin-polat1

sayın editör en yakın akıl ve ruh sağlığı merkezine acilden gidiniz bu nasıl sorular insanı dehşete düşürüyor

elenimsi-bisi

mantık ve sonuç gururdan üstündür.gurur seni sadece başarısızlık ve yalnızlığa iter

volkan-beler

bb abi 7thGleen İzlemezsin amabu llinki bir bakın derim

nurcii

binbir geceeee

nihal-yormaz

7. soru hayatımı kaydırdı. Keyfim kaçtı resmen

Görüş Bildir