Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ağzının Ayarı Olmayanlar İçin 13 Maddeyle "Nelerle Alay Etmemeliyiz?"

-

Beşer şaşar. İnsanız, türlü tartışmalara giriyoruz, kendimizi korumak için sarf ettiğimiz sözlerde bazen ağzımızdan çıkanı kulağımız duymuyor.

Fakat bir de bunun "hakaret biçimleri" tarafı var ki, insanlık için oldukça üzücü tercihler. Zaten hiçbirinin de ifade özgürlüğüyle ilgisi yok, alenen nefret söylemi. 

Burada bahsedilenler empati çağrısı yapan maddeler. 

Bunlara birlikte bakalım.

1. Psikolojik rahatsızlıkları alay konusu etmemeli, hakaret ifadeleri olarak kullanmamalıyız. "Kanserliye bak ya nihoho" diyor muyuz? Hayır. O zaman "Bipolar deli ya" da dememeliyiz.

"Onda zaten bipolar var", "Depresif salak yhaa" gibi hakaret biçimlerine günlük hayatta sık sık rastlıyoruz. Hastalıkla alay etmek başlı başına bir hastalıktır.

2. Fiziksel özellikleri alay konusu etmemeliyiz. Bir insana "Şişko" diye hakaret etme hakkımız yok. Fazla kilo sizi rahatsız ediyorsa kilo almamaya bakın, başkasının kiloları bizi ilgilendirmez.

Sadece kiloyla kalsa iyi; kellikle, göz sorunlarıyla, mesela büyük kalçayla alay etmek gibi yanlışlara sık sık düşüyoruz. Aynaya dönüp baktığımızda kendimizde onlarca benzer şey bulabilecekken üstelik.

3. Cinsiyeti, cinsel yönelimi sebebiyle bir insana hakaret etmemeli, bunları hakaret tabirleri olarak kullanmamalıyız.

Nelerden bahsettiğimi herkes çok iyi biliyor esasında. Birini aşağılamak için ona "Homo" demenizin esasında aşağılayıcı bir yanı yok. Eşcinsellik, kadınlık, erkeklik, translık, biseksüellik, aseksüellik ve daha nicesi sizi başkasından üstün veya aşağı kılmaz. O yüzden "Karı gibi konuşuyor" derken bir dönüp yanımızda oturan sevgilimize bakalım. Veya "Erkek değil mi, hepsi şrfsz" derken çayını içen babamıza göz atalım. "Dönme", "İbne" ve benzeri şekillerde hakaret etmek hiçbirimizin haddi değil.

4. Engelli insanlar kusurlu değillerdir, hakaret tabirine malzeme olacak hiçbir yanları yoktur. Ne acınmaya ihtiyaçları vardır, ne de yerilmeye. "Özürlü", "Sakat", "Spastik" demeden evvel bunu düşünmekte fayda var.

5. Hepimiz sık sık bu hataya düşeriz. "Adi köpek" deriz mesela. Esasında köpekler insanın en iyi dostudur. Onlar da kendi aralarında "Adi insan" diyor mudur?

6. İnsanların medeni hallerinden bize ne? Bir insan bekar mı, dul mu, evli mi hiçbirimizi alakadar etmez! "Evde kalmış kız kurusu" demeden evvel bir düşünelim.

7. Hiç tanımadığımız bir insanın kılık kıyafeti bizi zerre alakadar etmez. Kimsenin zevki bize uymak zorunda değil. Herkes aynı giyinse dünya tektip formayla gezen insan cennetine döner. "Bana ne" demeyi öğrenmek lazım.

8. İnsanların kendi bedenleriyle ilgili verdikleri kararlar alay konusu olamaz, hakaret tabirine dönüşemez. "Erkek gibi saçını kazıtmış", "Karı gibi küpe takıyor" İki günahı aynı anda işliyor oluruz.

Yok "başını kapamış", yok "kıçını açmış", tüm bunlardan bize ne? Kişinin kendi tercihi, saygı duymakla yükümlüyüz.

9. Bir insanın ismiyle alay etmemeliyiz. Bu isimler bize ailelerimiz tarafından konuyor. "Berkcan"lar "Satılmış"larla, "Satılmış"lar "Okşan"larla alay etmemeli.

Burada parantez açıp, meşhur "Fatmagül'ün Suçu Ne?" dizisine de değinelim. Özellikle futbol kültüründe tecavüz "şaka"larından geçilmezken bu isim sıkça pankartlarda karşımıza çıkıyor. İsmi "Fatmagül" olan insanların çektiklerini varın siz düşünün.

10. İnsanların meslekleri bir alay konusu veya hakaret gerekçesi değildir. "Çöpçü!" diye bir "hakaret" var örneğin. Emekçi insanları yaptıkları işten ötürü aşağılamanın elle tutulur bir yanı yok.

11. Dini inançlar ve aynı şekilde dinsizlik birer hakaret malzemesi olmamalıdır. Dünyada binlerce din var, birine "Dinsiz" diye hakaret ettiğimizi sanırken aslında durum tespiti yapıyoruz. Hakaret boşa gidiyor yani, o yüzden etmemek en güzeli.

12. İnsanların maddi durumları kesinlikle bir alay konusu değildir. "Fakir" diyerek birine aşağıladığınız olursa aklınızda bulunsun, bu adaletsizliğin nedeni o insanlar değil.

13. İnsanları mensup oldukları milliyetten ötürü küçümseyemez, söz konusu milliyeti hakaret tabiri olarak kullanamayız. İnsanların ırkından, renginden, milliyetinden bize ne? Kimse kimseye üstün değil.

Bonus: Tacizin ve tecavüzün hiçbir surette şakası olamaz, bu şiddet eylemleri bir alay konusuna veya hakaret tabirine dönüşemez. Çünkü bunların "komik" veya "aşağılık" hiçbir tarafı yok.

Taciz ve tecavüz çok ciddi şiddet eylemleridir. Birine "S*k*k" demeden evvel bir açıp anlamına bakmak lazım. Özellikle futbol camiasında tecavüz "şakalarından" geçilmiyor. Bir taciz ya da tecavüz mağdurunun "aşağılık" ya da "aşağılanacak" hiçbir tarafı yoktur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
realitysucks

bana sende sosyal fobi var dışarı bile daha çıkamıyosun diye aralarına almamışlardı ayrıca herhangi bi sosyal ortama girmek zorunda olduğumda zaten iyi hissetmiyorum daha çok dalga geçerek sürüklüyolar ve emin olun ki bu çok kötü bi davranış hep üzülüp ağladığımı hatırlarım. O nednle arkadaşım yok.

cevoland

Adi köpek" deriz mesela. Esasında köpekler insanın en iyi dostudur. Onlar da kendi aralarında "Adi insan" diyor mudur? hayatımda duyduğum en saçma duyar. teşekkürler onedio

Gizli Kullanıcı

Şşşş köpekler ağlıyor, lütfen susar mısın ?

gollum

Bence diyorlardır :) Öyle sevimli durduklarına bakma. Yemek vermedin diye belki içten içe sana sövüyor ama sen anlamıyorsun mesela ? :) Köpeği bilmem ama kediler kesin diyordur. Yoksa işleri düşünce gelip sonra gitmelerinin başka anlamı olamaz bence :)

avb-hisvehaz

teoride kaldığını görmek üzücü.. gerçi köpekler aralarında "adi insan" deseler çok da saçma olmaz kendine insan deyip de kediye köpeğe tecavüz edenleri düşünürsek...

queen-of-the-alaska

bütün insanlığın bildiği ama uygulamadığı bir galeri daha

malik-can

Kendine saygısı olmayan bir insandan diğerlerine saygı beklemek zor. Keşke insanlar bu kadar kolay yontulsa ve kendi işine bakmayı öğrense ama olmuyor işte. Yine de içerik için teşekkürler. İnsanları biraz düşündürebiliyorsa ne güzel. Bu arada köpekleri bir hayal ettim. Gerçekten söylecekleri çok şey var. İyi ki anlamıyoruz :)

Görüş Bildir