Ağaç Dalları Birbirine Dokunmadığında Ortaya Çıkan 'Taç Utangaçlığı'ndan 27 Kare

-

Ağaçların birbirleriyle olan etkileşimi her zaman büyüleyicidir. Doğanın mucizeleri ve güzelliğine şaşırmaya hala devam ediyoruz. Bu mucizelerden birinin görsel şölenini sizler için Bored Panda'dan derledik.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/crown-shyness-...

Ormanlık bir alana gittiğinizde, birkaç dakikanızı ayırın ve yukarıya bakın. Gördükleriniz sizi hem büyüleyecek, hem de şaşırtacak.

'Taç utangaçlığı' olarak adlandırılan doğal olay, belli ağaç türlerinin en tepesinde bulunan dalların birbirine dokunmaktan kaçınmasına deniyor. İlgi çekici olay ilk olarak 1920'li yıllarda gözlemlendi. O günden beri de bu muazzam doğa olayını açıklamak adına birçok varsayım öne sürüldü. 

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

Bazıları zararlı böceklerin etkisinin azalması için, doğanın kendine bir çözüm ürettiğini düşündüler. Bazıları ise ağaçların, rüzgarın şiddetiyle yakınındaki ağacın dallarını kırmamak veya o dallara zarar vermemek için bunu yaptığını düşündüler. Başka bir grup da, ağaçların fotosentez için ışığı en iyi şekilde kullanmaya çalıştığını düşündü. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

20. 

Var olan bütün bu düşüncelere rağmen, hala tam olarak nedeni bulunabilmiş değil. Lakin sebep ne olursa olsun, bize doğanın ne kadar mucizevi ve güzel olduğunu anlatmaya yetiyor. 🤗

21. 

22. 

23. 

24. 

25. 

26. 

27. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
samyeli90

Harika yaa

erlik

TOKİ koş kesilcek yeşil alan bulmuşlar.

zebir_aliyev

Ne ağacı bunlar??

hipergrafi

Belkide dipteki filizlenecek tohumların güneş görebilmesini sağlamaya çalışıyordur. Epey sık yapraklı çünkü. Dallar birbirine girse dibine ne yeterli yağmur damlası ulaşır nede güneş.

hilal992002

Sübhanallah

Görüş Bildir