Afrika'nın Geleneksel Saç Modellerini Modern Zamanla Harmanlayan Sanatçıdan 14 Renkli Çalışma

72PAYLAŞIM

Nijerya'da yaşayan ve çalışan Kanadalı fotoğraf sanatçısı Medina Dugger, Afrika'nın bu bölgesindeki geleneksel saç örme modellerine yepyeni bir bakış açısı katarak yaptığı fotoğraf albümüyle karşımızda. Sizler için Dazeddigital'dan derledik.

Kaynak: http://www.dazeddigital.com/photography/...

Afrikalı saç örme tekniklerinin uzun ve merak uyandıran bir geçmişi vardır.

1. Son zamanlarda Afrika asıllı kadınlar arasında bir 'doğal saça dönüş hareketi' olsa da, örgü modelleri aslında yüzyıllar öncesine dayanır.

2. Birçok örgü tipinin sembolik ve sosyolojik anlamı vardır.

3. İşte, Chroma: An Ode to J.D. Okhai Ojeikere adını verdiği son projesinde Kanadalı fotoğrafçı Medina tam da bu konuya vurgu yapıyor.

Rengin Parlaklığı: J.D Okhai Ojeikere'ye Övgü adlı bu projede, Medina, Nijeryalı fotoğrafçı J.D. ‘Okhai Ojeikere’den aldığı ilhamı renklerle birleştiriyor. 

Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden J.D. ‘Okhai Ojeikere’ de 40 yıl boyunca Nijeryalı saç modellerini fotoğraflamıştı.

4. Medina bu projesinde J.D'nin siyah beyaz çalışmalarından ilham aldı ve buna renk katarak yepyeni eserler ortaya çıkardı.

Lagos Modern Sanatlar Merkezi'nde Ojeikere’ye ait bir kitap gördükten sonra bu projeye başlama kararı alan Medina şöyle anlatıyor; “Öğrendim ki Ojeikere’nin görselleri sadece tarz değil, Nijerya tarihinin önemli bir bölümünü kayıt altına almıştı. Çünkü Ojeikere’nin işleri kölelik sonrasında kadınların saçlarını düzleştirmekten ya da peruk kullanmaktan natürel saçlarına dönüşlerini belgeliyordu."

5. "İşte bu tarz ve tarih arasındaki bağlantıydı beni en çok etkileyen," diye ekliyor fotoğraf sanatçısı.

6. Medina Dugger bu Nijerya tarihi ve saç modellerini bir katalog haline getirmeyi de hedefliyor.

7. Bu tarihi saç modellerinin modern renklerde, modern bir fotoğraf makinesiyle çekilmiş olması projeyi daha da etkili kılıyor.

8. Medina ayrıca, Lagos'ta kadınların saçlarına çok daha fazla renk kattıklarını, renkli örgüler kullandıklarını fark etmiş.

9. Bu eski çağlara ait örgüler yepyeni renkler ve modellerle sadece Afrika'da değil tüm dünyada yeniden moda oldu.

10. Örgülü saç modelleri bir trend haline gelmiş olsa da Afrikalı bir kadın için çok fazla şey sembolize ediyor.

11. Saç örgüsü çocukluğunda başlıyor ve çoğu zaman hayatının dönüm noktası olan olaylarla da bağlantılı şekilde yapılıyor.

12. "Afrikalı saç modelleri politik bir konu olarak kalmaya devam edecek," diye ekliyor Medina.

13. Ama dünyanın farklı noktaları giderek daha çok birbirine bağlanıyor, kimi gelenekler yaygınlaşıyor kimileri ise kaybolup gidiyor.

14. Medina'nın projesi ve benzer diğer projeler, böyle gelenekleri yarınlara taşımak adına atılan güzel adımlar olmaya devam ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
astalavistaa

örgülerin anlamlarını söylüyceyniz sandım da geldim ya

Gizli Kullanıcı

Örgüyü de severim ama dreadlock rasta daha güzel oluyor

Görüş Bildir