Afrika'da Aslanlar 20 Yıl İçinde Yarı Yarıya Azalabilir

 > 
6PAYLAŞIM

Afrika’da yapılan bir araştırma, aslan nüfusunun kıtanın güneyinde sıkı denetim uygulanan bölgelerin dışında hızla düştüğünü ortaya koydu.

Araştırma denetimsiz bölgelerdeki aslan sayısının gelecek 20 yılda yarı yarıya azalabileceğini gösteriyor.

Çalışma, aslanların Afrika’nın merkezi ve batısında soyu tükenmekte olan hayvanlar sınıfına alınması gerektiğini savunuyor. Nüfusun azalmasını etkileyen faktörlerin başında avlanma, doğal yaşama ortamlarının azalması ve geleneksel tıpa olan talep yer alıyor.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’ne göre aslanlar günümüzde ‘korunmasız’ olarak kabul ediliyor.

Bir bilim dergisinde yayınlanan çalışmada aslan soyunun ya yok olduğunu ya da önümüzdeki yıllarda yok olacağı gösterildi.

Önümüzdeki 20 yıl belirleyici olacak

Afrika’daki aslan nüfusu kıtanın her tarafında azalırken, güvende olan bölgeler Botsvana, Namibya, Güney Amerika ve Zimbabve’de ise aslanlar sıkı denetim altında. Aslanlar tutuldukları küçük alanlarda çitlerin ardında korunabiliyor.

Önümüzdeki 20 yıl içinde Batı ve Orta Afrika’daki aslanların soyunun yarı yarıya azalma ihtimali yüzde 67. Doğu Afrika’da ise bu oran yüzde 37.

Bu öngörüler 8 bin 200 aslan ve 47 aslan topluluğu incelenerek ortaya çıktı.

Araştırmacılar bu düşüş sürdüğü takdirde, aslanların Afrika’daki doğal ekosistemin başlıca unsuru olduğu dönemin sona ereceğini ve gelecekte sadece denetimli alanlarlarda yaşamlarını sürdürebileceklerini ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir