Adichie'den Beyonce'ye, Dior'a ve Sokaklara Uzanan Çarpıcı Bir Slogan: Hepimiz Feminist Olmalıyız!

360PAYLAŞIM

Chimamanda Ngozi Adichie, ödüllü Nijeryalı feminist yazar, "Mor Amber" romanı 2003'te yayımlandı ve bugüne kadar 28 dile çevrilerek tüm dünyada çok satanlar listelerinde yer aldı. 

2012 yılında Time dergisinin "Dünyadaki En Etkili 100 İsim" listesinde yer alan Adichie, 2013'te gerçekleştirdiği "Hepimiz Feminist Olmalıyız" konuşmasıyla tüm dünyada feminizmin daha iyi anlaşılması için ilham kaynağı oldu. Bugün "Hepimiz Feminist Olmalıyız" tüm dünyanın gururla dile getirdiği bir slogana dönüştü. 

Adichie'den Beyonce'ye, Dior'a ve sokaklara uzanan bu slogana biraz yakından bakalım!

"Bugün istiyorum ki yeni bir dünyanın hayalini kurmaya ve planlarını yapmaya başlayalım..."

"Şimdikinden daha adil; daha mutlu kadınların ve daha mutlu erkeklerin kendilerine daha dürüst olabildikleri bir dünya."

Bu daha adil dünya için kız ve erkek çocuklarımızı daha farklı yetiştirmemiz gerektiğinden bahsediyor konuşmasının devamında Adichie. Çocuklarımızı yetiştirirken onların insanlıklarını bastırmamamız gerektiğinden, oğlan çocuklarına "erkeksiliği", "sertliği" empoze etmekten vazgeçmemiz gerektiğinden bahsediyor. Bu sayede onlar gerçekte kim olduklarını maskelemeyi bırakıp kendileri olabilecekler.

"İnsanları oluşturan şey kültür değildir; insanlar kültürü oluşturur. Eğer ki kültürümüzde kadınların tam olarak insan olması yoksa o halde kültürümüzü değiştirmeli; bunu kültürümüz haline getirmeliyiz."

Chimamanda Ngozi Adichie'nin bu çarpıcı konuşması daha sonraları, feminist olduğunu her daim dile getiren Beyonce'nin "Flawless (Kusursuz)" şarkısında yer bulmuş; Beyonce şarkıda 'Hepimiz Feminist Olmalıyız' konuşmasından alıntılara yer vermişti.

"Kızlara kendilerini büzmelerini, küçültmelerini öğretiyoruz. Onlara 'Azimli olabilirsin ama fazla değil. Başarılı olmayı hedeflemelisin ama çok başarılı değil, yoksa erkeği tehdit edersin...' diyoruz."

Kız çocuklarını başarabilecekleri şeyler doğrultusunda daha fazla cesaretlendirmeliyiz.

"Büyük büyük annem feminist kelimesini bilmiyordu. Ama bu onun feminist olmadığı anlamına gelmiyor. Daha fazlamız bu kelimeyi tekrar sahiplenmeli."

Adichie konuşmasında büyük büyük annesinden bahsederken şuna değiniyor: Büyük büyük annesi evlenmek istemediği adamın evinden kaçmış, nihayetinde kendi evlenmek istediği adamla evlenip hayatının iplerini elinde tutmuş bir kadınmış. Haksızlığa uğradığı yerde - toprak kavgaları, mal paylaşımları gibi- sesini çıkartıp hakkını aramaktan geri durmazmış. Adichie'nin büyükannesi feminist kelimesini bilmemesine rağmen tüm bu özellikleri onu feminist yapıyordu. 

Bu yüzden hayatta birçoğumuzun halihazırda feminist olduğunu ancak bu kelimeyi sahiplenmekten korktuğumuzdan bahsediyor. Oysaki korkulacak hiçbir yanı yok!

"Benim seçimim kadınlığımdan ve kadınsılığımdan dolayı daha fazla özür dilememek. Tüm kadınlığımla saygı duyulmak istiyorum çünkü bunu hak ediyorum."

"Feminist: cinsiyetler arası sosyal, politik ve ekonomik eşitliğe inanan kişi"

"Hepimiz Feminist Olmalıyız" hak ettiği değeri görmeye başlamasıyla, Dior'un ilk kadın kreatif direktörü Maria Grazia Chiuri'yle çıkan 2017 İlkbahar-Yaz kreasyonununda da yerini alıyor.

Chiuri’nun “We Should All Be Feminists” (Hepimiz Feminist Olmalıyız) tasarımı bu beyaz tişörtler Dior'un defilesinden sonra moda dünyasında adından bir hayli söz ettirir oldu.

Günlük hayatta ilk kez dünyaca ünlü İtalyan Blogger Chiara Ferragni’de gördük.

Daha sonra Trump'ın başkanlığının protesto edildiği, dünyanın dört bir yanından kadınları buluşturan "Kadın Yürüyüşü"nde Natalie Portman'ın üzerinde karşımıza çıktı.

Rihanna da "Kadın Yürüşü"nü desteklediğini göstermek amacıyla "Hepimiz Feminist Olmalıyız" tişörtünü giyerek çekildiği bu fotoğrafı Instagram hesabında paylaşmıştı.

Bugünkü sorunu kabul etmeli; bunu düzeltmeli, daha iyisini yapmalıyız.

Tüm eşit şartların sağlandığı, kız ve oğlan çocuklarının kendi gibi yetişebildiği daha iyi bir dünya için Adichie'nin dediği gibi; hepimiz feminist olmalıyız!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jaymz-jetfeeld

Yok feminist yok faşist yok hümanist yok sosyalist zikerler hepsini. Yaşasın metalizm. Metal up your ass!! Yaşasın bruce dickinson hazretleri ve onun müridleri!!

batuhan-pinar

Gayet doğru ve mantıklı bir önerme. Şöyle ki feminizmin temel amacı kadınların haklarını, erkek hakları ile eşit duruma getirmek, bir nevi cinsiyet önem arz etmeksizin eşit haklara sahip olmaktır. Hal böyle olunca 2017 senesine gelen bir insanın feminist olmaması günümüzden en az 100 sene geride bir kafa yapısına sahip olduğunu gösterir. Bittabi farkındayım ki günümüzde feminizm kendi anlamından sap(tırıl)mış ve kadının, erkekten daha üst bir cinsiyet olduğu görüşüne yaklaştırılarak aslında çıkış amacına aykırı bir duruma gelmiştir. Saçma sapan dogmalara tutulmamış, kadın ve erkeğin eşit olduğunu benimsemiş her insan aslında feministtir.

sevin-beni

"Hepimiz özgür düsünüme hakkına sahibiz. O yüzden hemen siz de feminist olun. Yoksa sizler de mi tecavüzcüsünüz?" Evet, femme kelimesinden gelen bir ideolojinin -tersinim yasası ve felsefi açıdan termodinamiğin yasalarını göz önünde bulundurarak- neye dayanarak uzun vadede de esitliği savunmaya devam edeceğini açıklayabilecek birisini arıyorum.

therewasauser

Feminist değil insan olmalıyız

pezz

iyi iyi, illiminatinin oyunu olduğu kesinleşmiş oldu rihanna varsa eğer.

Görüş Bildir