Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Yeni Girilen Ortamlarda Muhabbet Açmak İçin Birebir 15 Gerçek

26PAYLAŞIM

Gelin haftalık olarak garip bilgiler paylaştığımız "Acayip Bilgiler Kuşağı" içeriğimiz, bu hafta bizlere neler öğretecekmiş bakalım...

Her hafta tarihte yaşanan önemli olayları paylaştığımız içeriğimize de göz atmak isteyebilirsiniz:

Menderes'in İdamı, İran-Irak Savaşı, Hicret... Tarihte 16-22 Eylül Haftası ve Yaşanan Önemli Olaylar - onedio.com
Menderes'in İdamı, İran-Irak Savaşı, Hicret... Tarihte 16-22 Eylül Haftası ve Yaşanan Önemli Olaylar - onedio.com

1. Charles Dickens 22 yıllık eşini 18 yaşındaki bir aktrise aşık olduğu için terk etmiş, üstüne bir de gazetelerde evliliğin bitmesinin eşinin suçu olduğunu söylediği mektuplar yayınlatmıştır.

2. Bazı bambu çiçekleri dünya çapında mevsim/yer farketmeksizin aynı zamanda ve 10 yılda bir açar.

3. Çevre Koruma Ajansı, bir ton plastik geri dönüşümünün yaklaşık 3.8 varil ham petrol tasarrufu sağladığını tahmin etmekte.

4. Johnny Winter'ın menajeri, Johnny'ye farkettirmeden 3 yıl boyunca azalttığı dozlar sayesinde ünlü sanatçıyı uyuşturucudan kurtarmıştır. Johnny kendisine söylenilmeden önce tam 8 ay aslında hiç uyuşturucu kullanmamıştı, sadece bilmiyordu.

5. İlk bahçelerin varoluş nedeni sadece yemek ve ilaç amaçlı bitkiler yetiştirmekti. Dekoratif amaçlı bahçeler ise M.Ö. 1500 sularında Mısır'da ortaya çıkmıştır.

6. 2015'te bir adam yeni sakal kesiminden dolayı komşuları tarafından tanınmadığı için oğlunu kaçırmak suçundan tutuklanmıştı.

7. Cusco, Peru'nun resmi bayrağı Inka geleneklerine olan bağlantısı dolayısıyla gökkuşağı bayrağıdır.

8. Dalmaçyalılar, itfaiyeye ait atlarla kolayca arkadaşlık kurduklarının fark edilmesi üzerine resmen itfaiye köpekleri olmuşlardır. Bu köpekler geçmişte atlarla koşar, onları diğer hayvanlardan korurlardı.

9. Uzayda uzun süre kalan astronotlar döndükten sonra aylar geçse bile hala sanki yer çekimsiz ortamdaymışçasına süzülmelerini bekleyerek nesneleri birden ellerinden bırakmaya devam edebilirler.

10. Soğuk Savaş döneminde hem Rusya'da hem de ABD'de çocukların uzay programlarına ilgisi artsın diye uzay temalı parklar inşa edilmiştir.

11. Prenses Mononoke'nin Amerikan yayınından sorumlu olan Harvey Weinstein animede bazı değişiklikler yapmak ve bazı sahneleri kesmek istediğinde Studio Ghibli'den bir yönetmen kendisine gerçek bir Samuray kılıcı göndermiş ve "kesmek yok" notunu kılıcın bıçağına iliştirmiştir.

12. Eğer uzayda ses iletilseydi güneşin yanışını 100 desibelden daha yüksek bir sesle, yani 5 metre ötemizde çalışan bir elektrikli testere gibi duyardık.

13. İzlanda'da soyisimleri sadece kişinin kimin "kızı" ya da "oğlu" olduğunu belirtmek için var olduğundan telefon rehberlerinde ilk isimler dikkate alınır.

14. Pandalar aslında et yemek için gerekli her şeye sahiptirler fakat umami reseptörlerinin olduğu genleri kaybolduğu için etin tadını alamazlar, bu yüzden bambu yiyerek hayatlarına devam etmekten oldukça mutlulardır.

15. Bavyera Kralı II. Ludwig, Neuschwanstein Şatosu'nu satın aldı ve ücretini kendi imkanlarıyla ödedi. Richard Wagner'e bağlılık yemini etmek amaçlı inşa edilen şatoda, kral ölümünden önce sadece 172 gün geçirebildi, daha sonra şato halka açıldı. Disneyland’in Uyuyan Güzel Şatosu'nun ilham kaynağı da bu şatoydu.

*Görseller temsili olabilir.

Geçen haftaki içeriğimize de göz atmayı unutmayın!

Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Ufkunuzu İki Katına Çıkaracak 15 İlginç Gerçek - onedio.com
Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Ufkunuzu İki Katına Çıkaracak 15 İlginç Gerçek - onedio.com
Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gunesliler

#4 Gaslighting etkisidir. ((:

Görüş Bildir