Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Acaba Beni Beğenir mi?' Diye Tereddüt mü Ediyorsunuz? Bilimin Bir Cevabı Olabilir!

-

Bilim bir kez daha yolumuzu aydınlatacak gibi.

Kaynak: http://www.sciencedirect.com/science/art...

“Beni beğenir mi, beğenmez mi, ona uygun muyum, değil miyim?” diye düşünüp durduğunuz bir dönem mutlaka olmuştur.

Açıkcası cevabı kimse veremez.

Çünkü burada tek bir değişken yoktur. Zaten hayat da basit denklemlerden ibaret değildir.

Fakat yazımıza konu olan araştırmanın işaret ettiği bir gerçek, görmezden gelinemeyecek bir faktörü bilimsel açıdan doğruluyor gibi.

Bu dünyanın en büyük sırrı değil ve neden-sonuç ilişkisi içerisinde varılabilecek bir kanaat de olsa, bu kez bilimsel bir araştırmayla desteklendiği gerçeğini unutmayalım.

Personality and Individual Differences adlı Psikoloji araştırmaları dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, birkaç kez reddedilen kadınların daha az seçici olmaya başladığı gözlemlendi.

Çalışma 66 Üniversite öğrencisi kadın katılımcıyla yürütüldü. Sahte bir randevu sitesine üye yapılan katılımcılar, 3 farklı durumla başbaşa bırakıldı.

  • Reddedilme durumu: Profiline göz atan erkekler genel olarak sana düşük puan verdiler.

  • Kabul edilme durumu: Profiline göz atan erkekler genel olarak sana yüksek puan verdiler.

  • Kontrol durumu: Herhangi bir feedback verilmedi.

Gerçekte kimse profillerine girmemişti tabii.

Fakat olayın devamında gözlemlenen, kabul ve kontrol durumlarındaki kadınların, reddedilme grubuna oranla kriterlerinde daha ısrarcı kaldıklarıydı.

Yani çok beğenilen, zor beğeniyordu. Hiç beğenilmeyen de beklentilerini düşürmeye başlıyordu. 66 denekte de bu neredeyse gözlemlendi.

Bu arada içiniz rahat olsun, beğenilmek gibi insan psikolojisi açısından önemli sayılabilecek bir konuda manipüle edilen deneklere, çalışmanın sonunda bütün her şeyin düzmece olduğu itiraf edilmiş. 

Yani o malum kişi sizi beğenir mi, beğenmez mi bilmiyoruz ama, geçmişte birkaç defa reddedildiyse, şansınız yüksek olabilir. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
15101988m

bunu araştırmalarına gerek yoktu, kim çok beğeniliyorsa o kadar bi tarafları kalkıyor kim beğenilmiyorsa kendini beğenenlere ilgi duymaya başlıyor. Ayrıca cinsiyete göre de değişmiyor bu durum

dothraki

Ne yapak? Bize bakmasını istediğimiz dişilere sahte hesaplarla "Çok çirkinsin, keşke ölsen" mi yazak?

gzm-ynklr

işe yaramıyor bunlar.

jsy

Dürüst olursanız sıkıntı kalmaz. Amacınız sevişmekse aşık gibi davranmayın. Sonra olay bütün erkekler aynıya ya da kezban yakıştırmalarına dönüyor... Aslında düşündüm de bunları düşünen insanlarda zekâ problemi olmalı. Tavsiye vermek anlamsız muhtemelen.

Gizli Kullanıcı

Olay hormonlarda olduğunu düşünüyorum, genler sağlamsa sıkıntı yok. Aradan geçen 300 bin yıla rağmen hala ilkel güdülerimizi bastıramamış canlılarız.

Gizli Kullanıcı

Böyle bir final beklemiyordum . İçeriğin adı çok iddialıydı oysa .

Görüş Bildir