Görüş Bildir
Haberler
ABD: Türkiye IŞİD'i Havadan Vurmaya Başlamalı

ABD: Türkiye IŞİD'i Havadan Vurmaya Başlamalı

FreiGeist
21.08.2015 - 10:14

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Türkiye'nin İncirlik hava üssünü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) karşıtı koalisyona açarak önemli bir adım attığını söylese de 'Daha fazlasını bekliyoruz' mesajını verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Washington'da bir basın toplantısı düzenleyen Carter, 'Ankara daha fazlası yapılması gerektiğini dile getiriyor. Oldukça gecikmiş bir yaklaşım çünkü koalisyon bir yıldır mücadele veriyor. Ancak yine de ciddi bir çaba sarfediyorlar. Fakat bu yeterli değil. Daha fazlasını görmeliyiz' dedi.

İncirlik üssünün ABD jetlerine açılmasının memnuniyet verici olduğunu belirten Carter, Türkiye'den IŞİD'e karşı harekatlara aktif olarak da katılmasını istedi.

Carter, 'Hava operasyonlarına katılmalılar ve sınır kontrolü konusunda daha fazla çalışmalılar' diye konuştu.

Türkiye-Suriye sınırının denetimi konusunda Türkiye'deki yetkililerle 'aktif biçimde' temas halinde olduklarını da ifade eden Carter, 'IŞİD lojistik ve savaşçı geçişleri için bu sınırı kullanıyor' dedi.

IŞİD'e karşı geliştirilen askeri stratejiyi de savunan Carter, stratejinin bir ayağının hava operasyonları, diğer ayağının ise eğit-donat programı olduğunu söyleyerek 'IŞİD'i yenligiye uğratma konusunda bağarıya ulaşacağımızı düşünüyorum. Doğru stratejiyi uyguluyoruz' dedi.

ABD, Ağustos 2014'te başlayan hava operasyonlarının ardından IŞİD'in hızlı ilerleyişinin durdurulduğunu savunuyor.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

sana mı sorcaz lan ne yapacağımız. ülke bizim ülke biz savaş istemiyoruz dedikçe bu siktiğimin (çok afedersiniz) amerikası türkiye şöyle yapmalı böyle yapmal... Devamını Gör

Sen çıkarttın bu belayı sen yok et sözde özgür ülke. Soktuğumun faşoları.

Okan Civelek

Bu abd de kendini düşünüyor anca getir askerlerini kara harekatı yap kardeşim o zaman biz ermeni dölleriyle uğraşıyoruz