ABD Tarihinde Bir İlk: Doların Üzerinde Siyahi Kadın Portresi

 > 
40PAYLAŞIM

Kölelik karşıtı insan hakları savunucusu Harriet Tubman'ın portresi, 20 dolarlık banknotların üzerine konulacak.Tubman'ın portresi, köle sahipliği yapmış olan eski başkanlardan Andrew Jackson'ın yerini alacak.Böylece ABD tarihinde ilk kez siyahi bir kadının portesi dolar üzerinde yer almış olacak.

ABD iç savaşında en az 70 siyahi köleyi kurtardı

ABD'de 1861-1865 yılları arasında köleliğin kaldırılmasını isteyen Kuzey eyaletleri ile köleliğin devamından yana olan Güney eyaletleri arasında süren kanlı iç savaş sonunda bütün kölelere özgürlük hakları verildi

1820'de bir köle olarak dünyaya gelen Tubman, özghürlüğünü kazanıp en az 70 siyah köleyi de kurtarmıştı.

Tubman'ın portresi, köle sahipliği yapmış olan eski başkanlardan Andrew Jackson'ın yerini alacak.

Jackson'un portresi ise 20 dolarlık banknotun arka yüzüne konulacak.

Hazine Bakanlığı'nın ilk planı, ABD finans sisteminin mimarlarından Alexander Hamilton'ın portresini 10 dolarlık banknotlardan çıkarmaktı. Ancak gelen tepkiler üzerine 20 dolarlık banknottaki eski başkan Jackson'un portresinin yerinin değiştirilmesi kararı alındı.

ABD'deki kadın hakları hareketinin önemli isimleri Lucretia Mott, Sojourner Truth, Susan B Anthony, Elizabeth Cady Stanton ve Alice Paul ise 10 dolarlık banknotların arka yüzüne konulacak.

İlk kadın portresi Martha Washington'dı

Bir ABD doları üzerinde yer alan ilk kadın portresi ise ülkenin ilk başkanı George Washington'ın eşi Martha Washington'dı.

First Lady Washington'ın portresi 1891 ve 1896 yılları arasında 1 dolarlık banknotun üzerindeydi.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir