Görüş Bildir
Haberler
ABD Suriye'ye Özel Kuvvet Gönderiyor

ABD Suriye'ye Özel Kuvvet Gönderiyor

Onedio Medya
30.10.2015 - 18:17 Son Güncelleme: 30.10.2015 - 21:15
İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD ordusunda Özel Kuvvetler'e mensup, 50'ye yakın asker, IŞİD'le mücadeleye destek için danışman olarak Suriye'nin kuzeyine gönderiliyor. ABD, IŞİD'e yönelik hava saldırılarına katılmak üzere İncirlik'e A-10 ve F-15 savaş uçakları konuşlandırma kararı da aldı.

ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'le mücadeleyi yoğunlaştırmak için bir dizi karara imza attı. Obama onayladığı karara göre askeri danışmanlar ABD’nin özel harekat birliğine ait 50'ye yakın askeri danışman IŞİD ile savaşan gruplara yardım etmek ve onları eğitmek üzere Suriye’nin kuzeyine gönderilecek. ABD’nin şu anda Irak’ta Iraklı güvenlik güçlerini eğitmek ve ABD’nin tesislerini korumak için yaklaşık 3 bin 300 askeri bulunuyor. Ancak Washington yönetimi 4 yıldır iç savaşın sürdüğü Suriye'ye ilk kez asker gönderiyor.

Obama ayrıca IŞİD'e yönelik hava saldırılarına katılmak üzere İncirik Hava Üssü'ne A-10 ve F-15 uçakları da konuşlandırılması kararını da onayladı. 

Washington, Suriye'nin komşuları Lübnan ve Ürdün'deki IŞİD yapılanmaları ve liderliklerinin hedef alınması için bu ülkelerle askeri işbirliğini geliştirme kararı da aldı. 

Obama'nın yeni IŞİD'le mücadele stratejisinde Kuzey Irak'taki Kürt Yönetimi'nin başkenti Erbil'e de Öze Kuvvetler'e mensup takviye danışmanların gönderilmesi de var. Takviye gücü, Mayıs ayında IŞİD'in eline geçen Ramadi kentinin geri alınması için planlanan operasyonlara destek verecek. 

ABD Kongresi'nin Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Mac Thornberry ise Suriye'ye asker gönderme kararı için 'Çok geç kalınmış bir karar' değerlendirmesini yaptı.

Al Jazeera, Reuters ve AFP

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
62
16
13
10
3
2
0