Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'nin Eğit-Donat Sisteminden Geriye Yalnızca Dört-Beş Kişi Kaldı

 > 
11PAYLAŞIM

ABD'li General Lloyd Austin, eğit-donat programına katılanlardan yalnızca 4 ya da 5 kişinin Suriye'de Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı savaştığını söyledi. ABD, IŞİD'e karşı savaşmak üzere yetiştirmek istediği ve 'ılımlı muhalifler' olarak tanımladığı 5 bin kadar kişi için 500 milyon dolar ayırmıştı.

AP

Eğitimi tamamlayan 54 kişi, Türkiye üzerinden Suriye'ye geçmiş fakat El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi çatışmaya girmiş ve bazıları da kaçırılmıştı.

ABD Merkez Kuvvet Komutanlığı'nın (CENTCOM) başındaki General Austin, kendisine ABD'nin eğittiği kaç kişinin Suriye'de savaştığı sorusuna "Az bir rakam... 4 veya 5 kişi diyebiliriz" yanıtını verdi.

Bunun uzun bir süreç olduğunu kaydeden Austin, "Ancak kalıcı ve olumlu sonuçlar almak istiyorsak, bu şekilde devam etmeliyiz" dedi. Image copyright Reuters Image caption Eğit-donattan geçirilen militanlar IŞİD'e karşı savaşıyor.

"Eğit-donat tam anlamıyla bir fiyasko"

Reuters

Generalin konuşması sırasında yanında bulunan Savunma Bakanı Müsteşarı Christine Wormuth, yaklaşık 100 kişinin halihazırda eğitimde olduğunu vurgulayarak, eğitilenlerin sayısının azlığını ise katılanların kimlik incelemesi süreciyle ve militanların Suriye rejimine karşı değil, yalnızca IŞİD'e karşı savaşacak olmasıyla açıkladı.

Cumhuriyetçi Senatör Kelly Ayotte, belirtilen rakamı bir "şaka" olarak değerlendirdi. Eğit-donat programının 'tam manasıyla bir fiyasko' olduğunu vurgulayan Ayotte, "Keşke böyle sonuçlanmasaydı, ama gerçek bu" dedi.

İlk Giden 54 Kişilik Gruba Ne Olduğu Tam Olarak Bilinmiyor

Reuters

Bazılarının öldürüldüğü, bazılarının kaçırıldığı, kalanların da dağıldığı belirtiliyor.

General Austin, daha önce Daily Beast internet haber sitesinde yer alan ve "İstihbaratın manipüle edildiği" iddialarına da yanıt verdi, istihbaratta soruşturmanın sürdüğünü ve böyle bir durum ortaya çıkarsa gerekli önlemlerin alınacağını kaydetti.

BBC Türkçe

Kapak Görseli: Sputnik

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir