Görüş Bildir
Haberler
Amerika'dan PKK'ya Saldırılara Son Verin Çağrısı

Amerika'dan PKK'ya Saldırılara Son Verin Çağrısı

Onedio Medya
04.08.2015 - 00:11
İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, terör örgütü PKK'nın saldırılarının son bulmasını ve PKK’nın şiddetten vazgeçmesini istediklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner’a, günlük basın toplantısında, iki askerin şehit olması ve 20 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan, terör örgütü PKK'nın Ağrı'daki jandarma karakoluna düzenlediği intihar saldırısı soruldu.

Bunların şiddet döngüsünü alevlendirdiğini belirten Toner, “Bu saldırıların son bulmasını, PKK’nın şiddetten vazgeçmesini ve Türk hükümetiyle görüşmelere yeniden başlamasını istiyoruz” dedi.

Toner, Türkiye’nin PKK’ya karşı operasyonlarında sivil kayıplar bulunduğuna yönelik iddiaların sorulması üzerine de operasyonda sivil kayıplar olduğunu görmek istemediklerini ve bu tür haberleri çok ciddiye aldıklarını kaydederek, “PKK’nın Türkiye’ye karşı saldırılarını durdurduğunu ve Türk hükümetinin orantılı yanıt verdiğini görmek istiyoruz” diye konuştu.

Hava saldırılarından bazen sivillerin etkilenebildiklerini ifade eden Toner, ancak bu saldırıların hedefinin terör örgütü PKK olduğuna işaret etti.

Toner, PKK’nın saldırılarda bulunması üzerine Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğuna inandıklarını yineleyerek, fakat aynı zamanda şiddetin son bulmasını istediklerini dile getirdi.

'Suriyeli muhalifleri koruyacağız'

Toner, eğit-donat programı dahilindeki Suriyeli muhaliflerin, DAEŞ'e karşı kurulan koalisyonun bir parçası olduğunu ve onları koruyacaklarını söyledi.

Toner, 'ABD Savunma Bakanlığı tarafından eğit-donat programı dahilindeki Suriyeli güçler, DAEŞ'e karşı mücadele eden diğer müttefiklerimiz gibi, geniş yelpazede desteklenecektir ve bunun içine savunma ateşi yardımı da dahildir' şeklinde konuştu.

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de 'ABD ve koalisyon ortaklarının, şu anda Suriye’de DAEŞ’e karşı faaliyet gösteren, koalisyon tarafından eğit-donat programına tabi tutulmuş Suriyeli muhalifleri korumak için nerede gerekliyse askeri güç kullanma taahhüdünde bulunduğunu açıkça belirttik' dedi.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0