Görüş Bildir
Haberler
ABD Dışişleri'den 'Ermeni Soykırımı' Açıklaması: 'Karara Katılmıyoruz'

ABD Dışişleri'den 'Ermeni Soykırımı' Açıklaması: 'Karara Katılmıyoruz'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, 1915 Ermeni olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan Senato karar tasarısına katılmadıklarını vurgulayarak, bu konuda 'yönetimin pozisyonunun değişmediğini' kaydetti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

AA'nın aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, geçen hafta ABD Senatosu'nda kabul edilen 150 no'lu karar tasarısına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bu karara katılmadıklarını belirtti.

Ortagus, söz konusu karar tasarısına ilişkin, 'Yönetimin (1915 olaylarına ilişkin) pozisyonu değişmedi. Bu konudaki görüşümüz, geçen nisan ayında Başkan'ın (Donald Trump) net açıklamasında yansıtıldığı gibidir.' değerlendirmesinde bulundu.

Trump, "Büyük Felaket" ifadesini kullanmıştı

Trump, "Büyük Felaket" ifadesini kullanmıştı

ABD Başkanı Trump, 24 Nisan'da 1915 Ermeni olaylarının yıl dönümünde yaptığı yazılı açıklamada 'Büyük Felaket' ifadesini kullanmış, ancak sözde 'soykırım' iddialarını tasdik eden bir ifade kullanmamıştı.

ABD Senatosu'nda 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısı kabul edilmişti👇

ABD Senatosu'nda geçen hafta yapılan bir oylamada, 1915 Ermeni olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan bir karar tasarısı kabul edilmişti. Demokrat New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Texas Senatörü Ted Cruz tarafından sunulan ve kabul edilen karar tasarısının herhangi bir yasal bağlayıcılığı bulunmuyor. 29 Ekim'de de Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylamada benzer bir karar tasarısı kabul edilmişti.

Türkiye ise söz konusu adımların 'yok hükmünde' olduğunu vurgulamıştı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
6
6
5
4
3
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Katılmadığınızdan değildir de... Üs kapanma korkusu...

Gorkem

kuvvetler ayrılığı dediğiniz şey aslında böle bir şey...adamın meclisi tasarıya tamam diyor, ancak dışilişkilerde başımıza iş açabilir diye dışişleri gayet a... Devamını Gör