ABD'de Garip Çelişki: 'Kaldıracağım' Dediği Bakanlığa Aday Seçildi

3PAYLAŞIM

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump enerji bakanı adayı olarak Rick Perry’i seçti. Perry, 2012 seçimlerinde aday olmuş ve başkan seçilmesi durumunda enerji bakanlığını kaldıracağını söylemişti.

Perry’nin, petrol, kömür ve doğal gaz gibi yenilenemez enerjiyi savunduğu ve bu enerji şirketleri ile ilişkilerinin iyi olduğu biliniyor.

Şu an Teksas Valisi olan Perry, 2012’deki başkanlık seçimlerinde aday adayı olmuş ve Beyaz Saray’a geçmesi halinde, aralarında enerji bakanlığının da olduğu üç bakanlığı kapatacağını söylemişti.

Perry, “Gereksiz gördüğümüz kurumları, örneğin ticaret bakanlığı, eğitim ve enerji bakanlıklarını kapatacağız” ifadelerini kullanmıştı.Perry, “Gereksiz gördüğümüz kurumları, örneğin ticaret bakanlığı, eğitim ve enerji bakanlıklarını kapatacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Bu vaadini daha önce sık sık tekrarlayan Teksas Valisi, bazı konuşmalarında kapatacağı bakanlıkların listesini unutmuştu

Trump, ‘Teksas eyaletinde milyonlarca iş imkanı yaratan ve enerji fiyatlarını düşüren Perry’nin ülke çapında da aynı çizgide ilerleyeceğine inandığı’ için Perry’i seçtiğini söyledi

Donald Trump’ın Perry’i seçmesi, yenilenebilir enerjiden yana olan ve küresel ısınmaya dikkat çeken çevrecileri endişelendirdi.

Petrol ve doğal gaz şirketleri ise enerji bakanı adayından memnun.

Seçim kampanyaları boyunca yer altı kaynakları ile ilgili kısıtlamaları kaldıracağını, kömür ve doğaz gaz sektörünü canlandırmayı vadeden Trump’ın küresel ısınma konusunda rotayı farklı yöne çekmesinden korkuluyor.

Euronews, Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir