ABD'de Çocuk İşçi Çalıştırmanın Yasal Olduğu Dönemden Geriye Kalmış 23 Hüzünlü Fotoğraf

158PAYLAŞIM

Amerika'nın Sanayi Devriminin pek de kolay geçtiği söylenemez. Fabrikalarda, madenlerde çocuk işçiler çalışıyor çoğu zaman iş kazalarına uğruyor ve bunlar ölüme kadar gidebiliyordu. BuzzFeed'den derlediğimiz bu fotoğrafları çeken Lewis Hine'ın da arasında bulunduğu bir grup insanın çalışmaları sonucunda 1938'de çalışma yaşı ve saatlerine bazı önemli standartlar getirildi.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/gabrielsanchez/...

1. Bir grup gazete dağıtıcısı çocuk St. Louis'te sigara molasında, Mayıs 1910.

2. 1912 yıllarında çekildiği tahmin edilen fotoğrafta gazete satıcısı çocuk yorgunluktan uyuyakalmış.

3. New York düğme fabrikasının kapısında "Küçük erkek çocuklar aranıyor!" ilanı asılı, 1916.

4. Deniz mahsülleri paketleme fabrikasında çalışan 6-10 yaş arasındaki kız çocukları, 1911.

5. Florida'da bir puro fabrikasında çalışan çocuk (solda), 1900'lü yıllarda bir deniz ürünleri şirketinde çalışan kız elinde bir avuç karides ile (sağda).

Florida'da bir puro fabrikasında çalışan çocuk (solda), 1900'lü yıllarda bir deniz ürünleri şirketinde çalışan kız elinde bir avuç karides ile (sağda).
Florida'da bir puro fabrikasında çalışan çocuk (solda), 1900'lü yıllarda bir deniz ürünleri şirketinde çalışan kız elinde bir avuç karides ile (sağda).

6. Wesr Virginia'da bir maden trenini el freniyle durduran çocuk. Günde yaklaşık 10 saat bu işi yapıyordu.

7. Yorucu bir günün sonunda yetişkinler ve genç erkekler kalabalık kafes asansörlerle yukarı çıkıyor, 1908.

8. 3 küçük çocuk bir maden ocağında çinko yüklü kargonun gelmesini bekliyorlar. Kargo gelince ellerindeki küreklerle boşaltacaklar, 1910.

9. Richard Pierce, Mayıs 1910'da bir telegraf kuryesi olarak çalışıyor.

10. Pamuk dokuma fabrikası, 1900'lü yıllar.

11. Kuzey Carolina'da pamuk fabrikasında elini incitmiş 13 yaşındaki bir çocuk işçi. Solda ise 1908'de dokuma işinde çalışan bir kız çocuğu.

Kuzey Carolina'da pamuk fabrikasında elini incitmiş 13 yaşındaki bir çocuk işçi. Solda ise 1908'de dokuma işinde çalışan bir kız çocuğu.
Kuzey Carolina'da pamuk fabrikasında elini incitmiş 13 yaşındaki bir çocuk işçi. Solda ise 1908'de dokuma işinde çalışan bir kız çocuğu.

12. Çocuk Hizmetleri Müdürlüğü'nde çalışma izni almak için muayene olan kız, 1915.

13. 1908 yılında pamuk dokuma fabrikası işinde bir kız çocuğu.

14. Breaker Pennsylvania maden ocağında çocuk işçilerin grup fotoğrafı, 1908.

15. Baltimore Maryland'de bir gıda paketleme fabrikasında taşıyıcı olarak çalışan küçük çocuk, 1909.

16. New Jersey'de bowling kukası dizme elemanları olarak çalıştırılan çocuklar, 1909.

17. Solda 11 yaşındaki gazeteci çocuk. Sağda ise yorgunlukları gözlerinden okunan iki tekstil işçisi.

Solda 11 yaşındaki gazeteci çocuk. Sağda ise yorgunlukları gözlerinden okunan iki tekstil işçisi.
Solda 11 yaşındaki gazeteci çocuk. Sağda ise yorgunlukları gözlerinden okunan iki tekstil işçisi.

18. 6 yaşındaki kız çocuğu 1909 yılında çilek tarlasında çalışıyor.

19. Gece vardiyasında çalışan erkek çocuklar. Indiana Cam Fabrikası, 1908.

20. Pamuk fabrikasındaki molasında camdan dışarı bakan küçük bir kız çocuğu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sibel.sun

gözlerim dolu dolu okudum çocukluğum geçti gözümün önünden bende 10 yaşımdan beri çalışıyorum yazıda bahsi geçen çocukların ve diğerlerinin omuzunda ki yükü ve ondan da önce yüreklerinde hissettiklerini o kadar iyi anlıyorum ki inşallah gün gelirde çocuk işçi diye bir şey kalmaz ve ne olur bırakın masumları onlar gülünce oynayınca yaramazlık yapınca çocuk oluyorlar ve bırakın ne olur çocuklar çocuk olarak kalsın artık

ozgur-dirim-ozkan

2 milyon çocuk işçinin olduğu bir ülkede ne "geriye kalmış"?

unknown_member

şimdi yok sanki

wimpy

hızlı sanayileşme döneminde sanayi erkek, kadın, çocuk hemen hemen herkesi yuttu zaten. ancak yine de günümüzde bu problemi görüp tamamen çözdüler. afrika gibi ülkelerde çocuk askerler daha acı bir tablo ancak. bir de kendimize dönüp baktığımızda çok daha acı bir tablo var. çocuk işçi sorunu bizde hala daha var mesela. bizim bu sorunu çözememiş olmamız asıl acı olan. o yüzden onları eleştirmek çok yapay geliyor bana. bu tüik'in hazırladığı rapor mesela. 4+4+4 sistemini suçluyorlar bu tablo için. bir de tabloya dahil olmayan dilendirilen çocuklar var. suriyeli çocuklar var. varda var yani. onların tarihini eleştirecek durumda değiliz önce kendi gözümüzün önündekini düzeltmemiz lazım.

seveneight

Ev işlerinde çalışan çocuğu anlamadım, ev temizliğine giden bi çocuk görmedim, annesine yardım eden çocuklar mı kastediliyor :S

wimpy

evlere verilen işleri kast ediyor. yani atıyorum tekstilde falan yapıyorlar. eve veriyorlar bir el işini sonra alıyorlar. onlarla beraber evde anne baba çalışıyorsa çocuk ev işlerini yapıyor ise onu da dahil etmiş olabilirler. zaten sigortasız çalışanları, sokak çocuklarını vs vs kapsamıyor. yazdım onları da zaten yani çokta doğru bir tablo değil. ama o hali ile bile kötü

madman1988

Bakın seri üretimci montaj bantlarının mucidi Henry Ford ne diyor: ''Bir iğnenin aksine bir arabayı yapmak için 7.882 farklı işlem gerekiyordu. Bu 7.882 işlemin 949 unun fazlasıyla güçlü insanlar tarafından, 3.338 inin ise sıradan insanlar tarafından yapılması gerekiyordu. Diğer işlemler kadınlar ve çocuklar tarafından yapılabilirdi. Daha sonraları 670 işlemin ayakları olmayan, 2.637 işlemin bir ayağı olmayan, 2 işlemin kolları olmayan, 715 işlemin tek kolu olmayan 10 işlemin de körler tarafından gerçekleştirilebileceğini anladık!!'' İşte endüstriyel üretim insanı böyle indirger. Aşırı uzmanlaşma ve işbölümü adı altında sizi bir bütün olarak değil parça parça algılar ve sizi iliklerinize kadar sömürür. Kapital zenginlere sorsanız henry ford önemli başarılara imza atmış soğukkanlı girişimci derler;))

Görüş Bildir