Görüş Bildir

AB'den Sığınmacıların Eğitimi İçin 530 Milyon Euro'luk Ek Fon

Anasayfa
 > Gündem

Avrupa Birliği, Türkiye'deki sığınmacıların eğitimi için 530 milyon Euro'luk ilave fon desteği sağlayacak.

Fotoğraf: Şebnem Coşkun / AA 

Çeşitli ülkelerin Ankara büyükelçileri ile birlikte temaslarda bulunmak üzere Mardin'e giden AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, burada yaptığı konuşmada 'Milli Eğitim Bakanlığı ile sürdürmekte olduğumuz bu işbirliğimizin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Zira 530 milyon Euro'luk ilave fon desteği sağlanacak.' dedi.

"6 milyar Euro'luk desteğin 3'te biri eğitim çalışmalarına ayrıldı"

"6 milyar Euro'luk desteğin 3'te biri eğitim çalışmalarına ayrıldı"

'Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi' projesine (PIKTES) ilişkin düzenlenen programa katılan Meyer-Landrut, şunları söyledi:

'Sadece Suriyeli mülteci çocuklar için değil Türkiye'de ev sahibi toplulukların çocukları için de bu çalışma büyük bir önem taşıyor. Türkiye'de bulunan mülteci nüfusunun yarısından fazlası 25 yaş altını oluşturuyor. Bu da bizlere erken çocukluk dönemine ait eğitimin ne kadar önemli olduğunu hatta bununla kalmayıp mesleki eğitim seviyesinde devam edecek olan eğitimin öneminin de altını çiziyor. Türkiye'ye ayrılan 6 milyar Euro'luk desteğin 3'te biri eğitim çalışmalarının iyileştirilmesi konusuna ayrılmıştır. Bu da eğitime verilen önemin altını çizmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ile sürdürmekte olduğumuz bu iş birliğimizin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Zira 530 milyon Euro'luk ilave fon desteği sağlanacak. Bu çalışmayla bizler PIKTES sayesinde 3 bin 300 den fazla öğretmenin, temizlik ve güvenlik görevlileri olan 4 bin 500'den fazla personelin de desteğini sağlamış oluyoruz.'

2025 yılının yaz dönemine kadar PIKTES 2 kapsamında desteklerini sürdüreceklerini ifade eden Meyer-Landrut, eğitim desteğinin sadece PIKTES ile sınırlı olmadığını, başka konularda da desteklerini sürdüreceklerini bildirdi.

Bu yardımlara da değinen Meyer-Landrut, 'Şartlı eğitim nakit yardımı programı altında bizler Suriyeli ailelerin çocuklarını okullarına gönderebilmesi ve kesintisiz eğitim almalarını sağlamalarını destekleyen bir yardımı sağlıyoruz. Bu kapsamda okula ekipman ve donanım desteği de veriyoruz. Böylelikle bunlar devam ederken 300 kadar prefabrik okulun da inşa edilmesi için destek sağlıyoruz. Bunlar devam edecek.' diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
29
5
4
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
c. ysf albs

alın parayı yeter ki göndermeyin... entegre falan istemiyoruz kardeşim alın Suriyeli çocuklarınızı avrupanizda entegre edin !

CEREN

Ben de dahil hepimiz AB'nin bu tavrına kızıyoruz ama aslında adamlar mültecilerin bize ne kadar sorun getirdiğini biliyor ve aynı şeyi kendileri yaşamamak iç... Devamını Gör

Temuçin

Tabi göndermez amkdum suriyelilerini. Baksana gelem paralara.