Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

9 Maddede Genç Yaşta Hayatını Kaybeden Ünlü Piyanist Chopin ve Besteleri

 > 
1.4bPAYLAŞIM

Frederic Chopin, romantik dönemin Polonyalı piyanist ve bestecisiydi. Pek az eseri istisna edilirse tamamen tek bir enstrümanı kullanarak, Mozart, Beethoven, Bach gibi en büyük besteciler arasında yerini almıştır. 

Kaynak

1 2 3

1. Fransız göçmen Nicolas Chopin ile Polonyalı Justine’nin üçüncü çocukları olarak 1810’da Polonya’nın Varşova yakınlarında ki Zelazova-Vola köyünde doğdu.

Chopin ilk müzik derslerini Polonyalı annesinden aldı ve 6 yaşına geldiğinde dehası ortaya çıkan besteci oldukça yaratıcı düzenlemeler yapmaya başladı. 8 yaşına geldiğinde Bohemyalı piyanist Zyvny’dan piyano dersler almaya başladı ve bu dönemde Bach, Mozart ve Beethoven’ın eserlerini inceledi. Ancak 12 yaşındayken öğretmeni ‘artık benden öğrenebileceği bir şey kalmadı’ diyerek dersleri kesti.

2. 1822’de Varşova Konservatuarı’na yazılan Chopin, Beethoven’in öldüğü sene Joseph Elsner’in öğrencisi olarak Varşova’da genel dikkat ve ilgiyi üzerine çekti.

Constantia isimli bir kıza aşık olan besteci, 16 yaşında ilk bestelerini sevgilisi için yaptı. Bu arada, öğrencisinin dehasını anlayan Profesör Elsner, Chopin'i 1829 yılında Viyana’ya götürerek bu müzik kentinin opera binasında iki büyük konser vermesine olanak sağladı.

3. Ancak Viyana klasik akımın merkeziydi, Chopin’in kullandığı serbest formlar burada pek ilgi çekmedi.

Bunun üzerine Chopin, 1831 yılında sadece Lizst, Berlioz gibi müzisyenleri değil aynı zamanda Hugo, Balzac gibi yazarları, Delacroix gibi ressamları buluşturan, Romantik Dönemin sanat başkenti Paris’e yerleşmeye karar verdi.

4. Babası Fransız olduğu için, Chopin Fransa’ya alışmakta çok zorluk çekmedi.

Zengin ailelerin çocuklarına piyano dersleri vererek geçimini rahatlıkla sağlayabiliyordu. Maddi sıkıntısı olmayınca büyük konser salonlarında çok az çalmış, daha çok küçük topluluklara ev konserleri vermeyi yeğlemiştir.

5. Fransız başkentinde Cherubini, Mendelssohn, Liszt, Meyerbeer ve Berlioz gibi ünlü müzisyenlerle tanıştı.

Chopin’in ünü Avrupa’da işte bu sıralar yayılmaya başladı. 1837 yılında Liszt, Chopin’i Fransız kadın yazarı George Sand(Barones Dudevant)’la tanıştırdı. Chopin, Sand’i gördüğünde aşık olmaktan çok şaşırmıştı. 3 çocuk annesi ve kendisinden 6 yaş büyük olan bu kadın, toplumun genel kurallarını küçümsüyor, tepkisini erkek kıyafetleri giyerek gösteriyordu.

6. Ancak zamanla aralarında oldukça tutkulu bir aşk başladı.

1847 yılına kadar Fransız yazar George Sand (Barones Dudevant) ile inişli çıkışlı bu ilişki Chopin’in sanat hayatında çok verimli oldu.

7. Ayrılığın ardından İngiltere’ye giden Chopin, bu seyahatten oldukça zayıf düşmüş olarak döndü.

Aradan bir yıl geçmeden, Chopin 17 Ekim 1849 Çarşamba günü henüz 39 yaşında iken Paris’te veremden dolayı öldü. Cenazesinde kendi bestelediği Cenaze Marşı'nın yerine Mozart’ın Requiem’inin çalınmasını istedi.

8. Chopin'in mezarı Paris'te bulunan Pére-Lachaise mezarlığında gömülüdür.

s1199.photobucket.com

Ömrünün büyük kısmını şöhretini kazandığı Paris'te geçirmesine ve klasik müzik literatüründe Fransız ismiyle anılmasına rağmen gönlü her zaman o dönem Rus işgali altındaki vatanı Polonya'da olmuştur.

9. Sanatçının vasiyeti üzerine kalbi Varşova'da bir kilisede bulunmaktadır.

Frederic Chopin'in yüreği bedeninden çıkarılır ve Ablası Ludvika tarafından bir kutuya konur. Polonya'ya götürülen bu kutu başkent Varşova'daki Kutsal Haçadlı kilisenin sütunlarından biri oyularak içine konur.

Polonyalı bir tarihçi Chopin'in bu ilginç vasiyetini şu şekilde açıklıyor: 

Kalbi kutuda saklamak, Polonya tarihinde, büyük bir aşkın simgesi olarak yer almıştır. Kral Stanislaw Augustus Poniatowski öldüğünde Kraliçemiz çok üzülmüştü. Kral'ın kalbini, Kraliçemiz, yaşamı boyunca bir kutu içinde saklamıştı. Çünkü, destansı bir aşkı vardı. (Böyle bir aşka kim imrenmez ki?) Chopin'in, Polonya'ya aşkı da öyleydi. Zaten Polonez, (Polonaise) en güzel yapıtıdır.

Chopin'in En Çok Bilinen Başlıca Besteleri

Chopin - Ballade No. 1 in G minor, Op. 23

Chopin - Piano Sonata No. 2 in B-flat minor: Funeral March

Chopin - Nocturne in E flat Major, Op. 9, No. 2

Chopin - Fantaisie Impromptu

Chopin - Etude Op. 10, No. 3 (Tristesse)

Chopin - Etude Op. 10, No. 5 (Black Key)

Chopin - Prelude Op. 28, No. 15 in D-flat (Raindrop)

Chopin - Grande Valse Brillante

Chopin - Nocturne in E minor, Op. 72, No. 1

Chopin - Minute Waltz

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hasanglr

Bana Chopin'in eserlerini tanımla denilse ben yalnızlığın ve sessizliğin sesi olarak tanımlardım. Karakterimi fazlasıyla yansıtıyor ve bazen keşke 1800'lü yıllarda yaşasaydım dediğim oluyor gerçektende. Sanki bize bişeyler anlatıyor gibi eserlerinde. Bize bişeyler söylüyor. 39 yaşında ölmesi tam bir trajedi.

deniz-ozin

Bu listede olmayan eserler: "Ballade 2 Op.38 Fa majör Sonata No 2 Op.35 Si bemol minör piyano sonatı 1-Grave Doppio movimento (Si bemol minör) 2-Scherzo(Şiddetle tavsiye edilir)(Mi bemol minör) 3-Marcha Funebre(Cenaze marşı)(Si bemol minör) 4-Presto(Çok az insan bu eserin güzelliğini anlar)(Si bemol minör) Ballade No.4 Op.52 Fa minör balad Op.11 mi minör piyano konçertosu(1830) Op.21 fa minör piyano konçertosu(1829) Op.15 fa majör nocturne No 1 Scherzo 1 si minör op 20 Scherzo 2 si bemol minör(en ünlüsü) Op.31 Scherzo 3 Do diyez minör(Özellikle coda kısmı)Op.39 Scherzo 4 Mi majör Op 54(en mutlu olanı) Si minör sonat 1 Allegro Maestoso (Si minör) 2 Scherzo Molto vivace (Mi bemol majör) 3 Largo (Si majör) 4 Presto,non tanto(Si minör) Etüt Op 25 7 Çello etüdü(En güzel etüt)

deniz-ozin

Chopin'in müziğini anlamak için hem iyi bir teori bilgisi hem de onun eserlerinin tarzını bilmek gerekir. Chopin in 4.Balladı ile Grande valse bakınız ne kadar zıt karakterlerdeki eserlerdendir. Aynı şekilde bugün ülkemizde eserleri pek bilinmesede çok inanılmaz eserleri vardır.

nurbetul.cakir

Nocturne'ün tamamı ve ayriyeten Spring Waltz harikuladedir, şiddetle tavsiye edilir.

deniz-ozin

Spring waltz aynı zamanda mariage di amour olarak da bilinir yani Chopin eseri değil

hasanglr

" +1 "

Gizli Kullanıcı

<3 <3 <3 <3 <3 en sevdiğim ya

Görüş Bildir