8 Mart Boyunca Dinlemelik 13 Feminist Türkçe Pop Şarkısı

 > 
242PAYLAŞIM

Türkçe Pop piyasası genelde romantik aşk ve ayrılık şarkıları tarafından domine edilmiş gibi gözükse de; aslında güçlü kadın sanatçılarımız tarafından yazılmış feminist mesajlar gönderen pek çok parça da var.

8 Mart haftasına girmişken, dinleyip kendinizi daha da güçlü ve bağımsız hissettirecek bu şarkıları sizler için derledik!

1. Ajda Pekkan - Hür Doğdum Hür Yaşarım

Süperstar'ımız Ajda'nın söylediği bu şarkı, yıllardır canına tak eden her kadının diline marş oldu. 

"Hür doğdum, hür yaşarım; kime ne? Kime ne? Köle miyim sana ben, ay, sana ne?! Sana ne?!" dizelerini sadece 8 Mart'ta değil, yılın geri kalan günlerinde de son ses bağırarak söyleyin!

2. Bülent Ersoy - Sefam Olsun

Kimsenin ne dediğini umursamayan ve başına gelen her olumsuzlukla, maruz kaldığı her ayrımcılıkla bile başa çıkabilen; Türk müzik piyasasının en güçlü kadınlarından Bülent Ersoy'un bu şarkısı da kadınlar tarafından oldukça seviliyor.

Kendi başına var olması ve eğlenmesi bile başlı başına politik eylem olan kadınların ve trans kadınların kalbinde bu şarkının yeri apayrı!

Sizler de Diva'mız Bülent Ersoy gibi; "Hayatımı yaşıyorum, yaşıyorum ohh ohh! Her gün bir aşk buluyorum, buluyorum ohh ohh" diye bu şarkıyı bol bol söyleyin!

3. Sezen Aksu - Seni Yerler

90'larda Sezen Aksu'nun bu şarkısı ve şarkının klibi kendi çapında bir devrim yarattı: Artık arzu nesnesi haline gelme sırası erkeklerdeydi! 

Kadınları, arzularını açıkça söylemeye ve cinselliklerini bastırmamaya davet eden bu şarkıda "Terzi Mukadder" karakteri, genç çıtır delikanlı için malı mülkü satıyordu! Hareketli olduğu kadar eğlenceli de olan bu şarkıyı ne zaman canınız sıkılsa dinleyin!

4. Biraz da türkü... Burçak Tarlası!

Kadınlar; yüzyıllardır süregelen bu sömürüye elbette ki asla sessiz kalmamışlar. Burçak Tarlası türküsü de, gelin olarak alındığı evde köle gibi çalıştırılan bir kadının ağzından söylenmiştir.

"Bakın şu deyyusa, kaç tarlası var! Aman da kızlar ne zor işmiş burçak yolması! / Eğdirme fesini, kalkar giderim! Evini başına yıkar da giderim!" diye devam eden sözleriyle göz dağı verir ve kadınların görünmeyen emeğine vurgu yapar.

Bu şarkıyı yazan, kim bilir kaç yıl önce ölmüş, ismi belirsiz kadına emekleri ve bu eğlenceli türkü için teşekkür ediyoruz!

5. Pamela - Çok Güçlü Olmak Lazım

2000'li Yılların başında müzik piyasamıza giren Pamela, farklı tarzıyla diğer kadın sanatçılardan ayrılıyordu. Fakat sonuçta o da kadındı ve her kadın gibi o da toplum tarafından gördüğü baskıdan rahatsız oluyordu. "Çok güçlü olmak lazım" şarkısında "'Evet' demeye alışmış kadınlar, artık 'hayır' diyeceğiz" diye haykırarak hepimizi bir isyana davet etti.

"Çok güçlü ama çok dikkatli olmak lazım; çok sevmek ama çok gerçekçi olmak lazım" şarkı sözlerini tavsiye niteliğinde bol bol dinleyin.

6. Sezen Aksu - Ruhuma Asla

Gene Sezen Aksu ve gene eğlenceli bir klasik!

"Malımı al, mülkümü al, olsa gel samur kürkümü al; yerimi, yurdumu, uykumu; tende en kuytumu al... Ama senin değilim, yar, değilim!" sözleriyle, aidiyet duygusuna kafa tutuyordu.

Bu güzel şarkıyı da "Çekmişim isyan bayrağını, dalgalanır başımda hür!" sözleriyle bitirdi.

7. Sertab Erener - Yolun Başı

Genellikle alışık olduğumuz "gitme kal, sensiz yapamam" temalı şarkılara inat, Sertab Erener bu şarkının klibinde beyaz gelinliğini parçalıyordu ve o gür sesiyle "Korkmuyorum sensiz akşamlardan" diye bağırıyordu.

Korkmayın kızlar!

8. Emel Müftüoğlu - Eğlenilecek Kızlar Evlenilecek Kızlar

Sözü hiç dolandırmadan, dallandırıp budaklandırmadan anlatan en net şarkı oldu. Açık açık "Aleme de haber uçurduk, dedik ki: maçolar düşsün yakamızdan!" diyordu Emel Müftüoğlu.

"Anneni de böyle üzdüler, oğlum" diyerek, erkeklere de mesaj uçurdu. Bu şarkı da kısa sürede kıymetlilerimiz arasına girdi!

9. Şebnem Ferah - Ünzile

Sözleri Aysel Gürel tarafından yazılmış bu yakıcı şarkıyı, Şebnem Ferah yeniden seslendirmişti. 

"Varmadan sekizine, ergin oldu Ünzile; hem kadın, hem de çocuk... On sekizinde ana..." dizeleriyle çocuk gelinler konusuna çok acılı bir şekilde dikkat çekti.

10. Sezen Aksu - Kardelen

Yine Aysel Gürel tarafından yazılmış bir şarkı... Kız çocuklarının okutulmaması konusuna dikkat çeken bu şarkıyı yıllar önce Sezen Aksu, "Kardelen" projesi kapsamında seslendirdi.

Kardelenlerin açması hala en büyük dileğimiz!

11. Aylin Aslım - Güldünya

Güldünya Tören tecavüze uğradığı için, 2004 yılının Mart ayında öz abisi tarafından öldürüldü. 

Töre cinayetlerinin sembolü haline gelen Güldünya için, Aylin Aslım bu yürek yakan şarkıyı seslendirdi...

"Canım abim, vurma beni, bu dünyadan alma beni, dökülür mi kardeş kanı?
Bir karında yatmadık mı, bir anadan doğmadık mı, bir memeden doymadık mı?
Binbir yarayla, tek bir kurşunla gitti Güldünya, kim farkında kimin umrunda? 
Yandı bir dünya... Seni gönderene söyle, köydeki büyük meclise söyle,

Daha çocuk yaşta üstüme çıkan herife... 

Eğer böyle ölürsem iki elim yakanızda..."

12. Ozlem Tekin - Duvaksız Gelin

Özlem Tekin de 90'lı yılların asi ve güçlü kadın seslerindendi. Toplumsal konulara sessiz kalmıyordu. Rızasız evliliklere karşı "Duvaksız Gelin Olmaz" şarkısını yazdı.

Zorla evlendirilen kadınlara "seni ezip geçenler, taş olsun birer birer!" dedi.

13. Nazan Öncel - Sokak Kızı

Ve işte listemizin sonuncusu ve devrim niteliğindeki şarkısı: Sokak kızı!

"Ne başöğretmenim, ne kitabım oldu" diyen anarşist şarkı, 'hanım hanımcık kız' etiketini yerle bir ediyordu.

"Korkum yoktur itlerden" diyen sert kızların yıllarca ağzından düşmeyen şarkıda aslında her kadın kendisinden bir şeyler buldu. Toplumumuzda her kadın, çocuk olmaya fırsat bulamadan hızlıca yetişkin olmak zorunda kalmıştı. "Ben çocuk olmadım" sözlerini bu yüzden hepimiz çok sevdik. 

İstisnasız her kadın, hayatında en az bir kere, "hanımefendi olmamak"la, "sokak kızı" olmakla küçük düşürülmeye çalışılmıştı. Nazan Öncel, bu lafı bizler için bir isyan şarkısına çevirdi. 

Tüm kadın sanatçılarımıza verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
netflixandcherrycoke_

Olur olmaz💜

beren-kilinc

Bence ünzile yerine Durma olmalıydı.

asli-uncookie-karepantalon

Pop olmayan bir feminist şarkı önereceğim : bayan dğeil kadın ünlü değil sadece bir beste ama çok mükemmel

floren

Şarkı seçimleri birkaçı hariç çok iyi yalnız.

balthazar

Evlenme programındaki kadının söylediği şarkı yok mu ya?

Görüş Bildir