Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

71. Doğum Gününde 20 Madde ile Rock Müzik Tarihinin Efsanevi İsmi Freddie Mercury

-
Abone ol

Queen grubunun efsanevi şarkı yazarı ve vokalisti Freddie Mercury (5 Eylül 1946 - 24 Kasım 1991) gösterişli sahne kişiliği ve dört oktav aralığında kullanabildiği güçlü vokaliyle rock müzik tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir isim. Bir şarkı yazarı olarak tarihe: "Bohemian Rhapsody", "Killer Queen", "Somebody to Love", "Don't Stop Me Now", "Crazy Little Thing Called Love" ve "We Are The Champions" gibi unutulmaz hitleri kazandırmış olan müzisyen; aynı zamanda belirli dönemlerde prodüktörlük ve diğer sanatçılara piyano ve vokaliyle eşlikler yapmıştır. 1991 yılında kaybettiğimiz, eğer yaşasaydı bugün 71 yaşında olacak olan bu harika müzisyenin yaşamına dair ayrıntılara yer verdiğimiz içeriğimizi sizlerle paylaşıyoruz:

1. Parsi kökenli bir ailede, o zamanlar İngiliz kolonisi olan Zanzibar Adası'nda (Şimdiki Tanzanya'nın bir bölümü) dünyaya geldi.

2. Asıl adı Farrokh Bulsara'dır. Kashmira Bulsara isminde bir de kız kardeşi var.

3. Bombay'daki St. Peter yatılı okuluna gönderildi. Burada piyano çalmaya başladı ve ilk grubu The Hectics'e katıldı.

4. Çocukluk yıllarının büyük bir kısmını Hindistan'da, büyük annesi ve teyzesi ile geçirdi. St. Mary's Lisesi'nde eğitimini tamamladıktan sonra tekrar Zanzibar'a döndü.

5. Zanzibar'daki 1964 devrimi nedeniyle, 17 yaşında iken ailesiyle birlikte İngiltere'ye taşındı.

6. İngiltere'de, Sanat ve Grafik Tasarım alanında diploma aldı. (Ealing Art College)

7. Daha sonraki dönemde birçok gruba dahil oldu ve sevgilisi Mary Austin ile Kensington Market'ta ikinci el giysi sattı.

8. Kısa bir süre de Heathrow Havalimanı'nda çalıştı. O dönemki arkadaşları, onu müziğe büyük bir tutkuyla bağlı, sessiz ve utangaç bir genç adam olarak tanımlıyorlar.

9. Nisan 1970'te, gitarist Brian May ve davulcu Roger Taylor ile tanıştı ve birlikte bir grup kurdular. Mercury grubun ismini Queen olarak belirledi.

10. 1971 yılında ilk albüm için çalışmalara başladıklarında grubun tarzı progressive rock, hard rock ve heavy metal esintileri taşıyordu.

11. İlerleyen dönemde bu tarzları pop ve disco gibi başka tarzlarla harmanlamaya ve karmaşık armonili eserler vermeye başladı.

12. Güçlü vokali, teatral sahne şovları ve dinleyicileriyle kurduğu kuvvetli bağ sayesinde dünya çapında ünlü olması çok fazla vakit almadı.

13. Mercury'nin en meşhur performanlarından bir tanesi, 1985 yılında Live Aid için çaldıkları konser. Yaklaşık 72,000 kişinin aynı anda alkış tutup şarkılara eşlik ettiği bu konser izlemeye değer.

14. Mercury, Queen grubuyla birlikte tüm dünyada 700'ü aşkın konsere çıkmıştır.

15. Mercury'nin vokalistliğini yaptığı Queen, dünya çapında 300 milyon üzerinde albüm satmıştır. Genellikle Beatles'tan sonraki en büyük rock topluluğu olarak anılır.

16. Queen'in yanı sıra, Mercury 2 solo albüm ve birkaç da single yayınladı. Bu çalışmalar çıktığı dönemde ticari bir başarı elde edememiş olsa da, daha sonraları pek çok ödüle layık görüldü.

17. 1970'lerin sonlarından itibaren, Mercury'nin homoseksüel aşk maceraları başladı ve Austin ile olan ilişkisi sonlandı. Bu ilişkilerden en önemlisi ise, öldüğü güne kadar yanında olan Jim Hutton'dı.

18. Mercury'ye 1987 ilkbaharında AIDS teşhisi kondu. Oysa o yıl yayınlanan bir röportajında, test sonuçlarının negatif çıktığını söylemiş ve hastalığı reddetmişti.

19. İzleyen yıllarda aşırı kilo kaybı dikkatleri çektiği için dedikodular yayıldı ve sanatçı, 22 Kasım 1991'de yaptığı bir basın açıklamasıyla hastalığı doğruladı.

20. Mercury, bu açıklamadan 24 saat kadar sonra, AIDS'e bağlı gelişen bronşiyal pnömoni (zatürre) sebebiyle 45 yaşında hayatını kaybetti.

BONUS: Yukarıda sözünü ettiğimiz 1985 yılında Wembley Stadyumu'nda gerçekleşen Live Aid konserinden, Bohemian Rhapsody ve Radio Ga Ga isimli müthiş şarkıların performanslarını izlemek isteyenler için. Büyük adamdın Freddie Baba!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sadecesen

Forever müzik

cemallica

Living on my own..

thecrown

Sadece tarzı değil seside güçlüydü huzur içinde yatsın

pekala

Genellikle Beatles'tan sonraki en büyük rock topluluğu olarak anılır NEYE GÖRE BELİRLENİYOR ACABA?

cansukebecioglu

Asla eskimeyecek. Dinlemekten en zevk aldığım kişi olabilir.

Görüş Bildir