700 Liralık Terlik İçin Link Hazırlayarak Takipçilerine Kaydırma İmkanı Sunan Fenomene Tepkiler ve Ülkenin Ahvali Ruhiyeti

790PAYLAŞIM

Bir yanda değişen tüketim alışkanlıkları, bir yanda ülke ekonomisinden bağımsız düşünen Instagram fenomenleri...

Kaynak: https://twitter.com/jjuwark

Amerika Birleşik Devletleri'nde yıllardır varlığını sürdüren ve çok büyük indirimlerle insanları tüketime yönlendiren Black Friday son birkaç yıldır ülkemizde de popüler...

Markalar, online satış siteleri ve AVM'lerin reklamlarıyla dikkatimizi çeken ve çok büyük indirimler vadeden Black Friday'de tabii ki büyük bir tüketim çılgınlığı yaşanıyor. Tüm siteler taranıyor, tüm mağazalar geziliyor ve en uygun ihtiyaç için araştırmalar yapılıyor.

Pandemi ve sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte iyice olumsuz yönde etkilenen tüketim alışkanlıkları Black Friday'le birlikte çılgınlık seviyesini aştı.

Ekmek yapmak, TikTok çekmek, spor yapmak gibi masum faaliyetlerin yanı sıra bireyler hiç ihtiyaçları olmayan şeyleri online alışverişle satın alma alışkanlığı geliştirdiler. Tabii ki ekonomik anlamda doğru bir düzlem olsa da bireysel tüketim alışkanlıklarını dönüşü imkansız bir şekilde değiştirdi.

Pandemi, tüketim alışkanlıklarındaki değişme ve büyük indirim adı altında yapılan ve bir kısmı gerçek olmayan yönlendirmeler sayesinde Instagram fenomenlerine de gün doğdu elbette...

Burada tabii ki bir Instagram fenomenini eleştiremeyiz. Tüketim toplumunun alışkanlıklarına göre onlar da işlerini yapıyorlar ancak link hazırlamak, kaydırmak, olmayacak şeylere yönlendirmek son dönemde fenomenlerin bu işi pek de önemsemediğini ortaya koyuyor.

Bu kadar anlattık, peki derdimiz ne?

Twitter'dan jjuwark yaklaşık 650 bin takipçisi olan Instagram fenomeni Cansu Akın'ın hazırladığı bir terlik link'ini paylaştı. Çok pahalı olmasıyla bilinen markanın terlikleri hiç şüphesiz ki çok rahat, çok güzel ancak ülkemizde 700 liraya terlik alabilecek kaç kişi var? 

Görsel için kaynak.

Cansu Akın'ın hazırladığı bu link'e elbette hem tepki hem de destek geldi.

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Türk lirasının döviz karşısındaki değer kaybı, önlenemeyen enflasyon, zamlar ve gittikçe düşen alım gücü hepimizin belini büküyor.

Ve bu geçim sıkıntısı, olmadığı söylenen ama derinden hissedilen ekonomik kriz ve düşen alım gücü öldürüyor!

İntihar bir çözüm olmasa da çaresizlik, depresyon ve sıkıntılarla baş edemeyenler mücadeleyi bırakarak yaşamlarına son veriyorlar.

Ülkenin durumu buyken, "Millet aç aç" söylemi tam da zamanında anlam bulmuşken 600-700 liralık link'ler hazırlayarak kaydırmayı istemek Türkiye gerçeklerinden bihaber olmak anlamına gelir mi?

Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ergse

ya arkadaşlar bu ülkede herkes fakir mi? Bütçesi olan alsın siz alamıyorsunuz diye sürekli fakirlere göre içerik hazırlanmak zorunda mı ? Bu da zenginler için hazırlananından oluversin herşeyi b.klamayın. Ülke genelinde alınamıyor diye gucci ler , prada lar girmesin ozaman ülkeye markalar pahalı(kime göre neye göre) üretimler yapmasınlar iyice işin şeyini çıkardınız.

damaged_cute

o terliği bana ücretsiz versinler giymem :D parası olan zevksiz olmak zorunda herhalde

tyliebee

Size daha da korkunç ve umarsız bir şey söyleyeyim, çoğu influencer'ın bu tarz sitelerle işbirliği var ve yaptıkları link içerisinden ne kadar ürün alınırsa o kadar da komisyon alıyorlar. Fiyatı da ne kadar artarsa bir miktar yüzdesi de bu insanların ceplerine giriyor yani sizin alışverişinizin. Bir başka deyişle 700 tl'lik o terliği alırken 70 lirasını bu kıza veriyorsunuz.

can-kahraman8

aaaaaa gercekten mi?

selaminko-aleykumko

Bizde 700 TL' lik terliğe girecek ayak yok amk.

orumbocukadam

burada söz konusu terkik veya reklam değil önemli olan bu gariban arkadaşların ekmeğine ne kadar yağ bal sürebiliriz ha gayret lütfen

Görüş Bildir