Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

6 Saniyelik Bir Görselle Sağlığınızla Alakalı Mutlaka Bilmeniz Gereken Bir Şeyi Öğretiyoruz!

-

6 saniyelik bir GIF ile toplum sağlığıyla ilgili bilincinizi arttırmak ister misiniz?

Öyleyse buyrun içeriğimize...

Bir mikroba karşı direnç geliştirmenin iki yolu var: Ya mikropla daha önce karşılaşıp hastalanmanız gerekiyor, ya da aşı yoluyla mikrobun antikorunu alıp direnç geliştirmeniz.

Mikropla karşılaşıp hasta olduğunuzda toplumu enfeksiyonu yayma ihtimaliniz doğal olarak artıyor; bu durum da ölüme kadar giden bir döngüye yol açabiliyor.

Eğer mikroba direkt maruz kalmak yerine aşı olmayı tercih ederseniz antikor çoktan vücudunuzda olduğundan dolayı önceden direnç geliştirmiş oluyorsunuz.

Tekrar mikropla karşılaşma durumunda vücudunuzdaki antikorlar harekete geçip mikrobu ortadan kaldırıyor.

Aşı olduğunuzda sadece kendinizi değil toplumu da koruyorsunuz. Bir toplumda ne kadar az aşı olmuş insan varsa hastalığın yayılması o kadar artıyor.

Toplumu aşı olma konusunda bilinçlendirme çalışan bir Reddit kullanıcısı, konuyla ilgili 6 saniyelik bir GIF hazırlıyor.

Bu GIF'de mavi noktalar aşı olmayan bireyleri, kırmızı noktalar enfekte olmuş bireyleri, sarı noktalar ise aşı olmuş bireyleri gösteriyor.

Toplumdaki aşı olma oranları ise yüzdelerle ifade ediliyor.

Toplumdaki aşı olma yüzdesi azaldıkça kırmızı noktalar artıyor; bu da aşısız bir toplumda mikropların ne kadar hızlı yayılabileceğini gösteriyor. Aşı olma yüzdesi arttıkça ise toplum sağlığı büyük ölçüde korunmuş oluyor.

Kaynak

Kısacası kendi sağlığınız korumak için öncelikle toplum bilinçlendirmesini arttırmanız ve kişileri aşı olma konusunda teşvik etmeniz gerekiyor.

Sağlıklı günler dileriz...

Kaynak

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
metin-s.

Aşının çok masum olduğunu savunuyoruz ama öyle olmadığı bazı üniversitelerin araştırmasıyla Dünya'da kabul edildi bizim ülkemizde de buna emsal teşkil edebilecek mahkeme kararları bulunmakta. (bkz:http://www.hurriyet.com.tr/ikiz-bebeklerine-asi-yaptirmayan-savcinin-hukuk-zaferi-29343111)

Başlıklar

GIFTercih
Görüş Bildir