6 Madde ile Yürürlüğe Giren Yeni KHK: Askeri Liseler Kapatıldı, YAŞ'ın Yapısı Değişti

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Resmi Gazete'de yer alan yeni kararnamelerle TSK'dan 1389 asker daha ihraç edildi. İlgili kararnameyle askeri okullar kapatılırken, kuvvet komutanlıkları da Milli Savunma Bakanlığı'na bağlandı. Ayrıca askeri hastaneler Sağlık Bakanlığı'na bağlandı.

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından iki önemli kararname daha Resmi Gazete'de yayımlandı.

İşte KHK ile resmileşen 5 ana başlık...

1. Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Milli Savunma Üniversitesi kuruldu

Resmi Gazete'de yayımlanan KHK ile Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Milli Savunma Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kuruldu. Milli Savunma Üniversitesi, rektörlüğe bağlı olarak, kurmay subay yetiştirmek ve lisansüstü eğitim vermek amacıyla yeni kurulan enstitülerden kara, deniz ve hava harp okullarından, astsubay meslek yüksekokullarından oluşacak. 

Ayrıca Harp Akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları kapatıldı.

2. TSK’dan 1389 asker daha ihraç edildi

İkinci kararnamede Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yeni ihraçlar yer aldı.

Söz konusu bu kararnameyle TSK’dan 1389 asker daha ihraç edildi. Bu ihraçların 1196'sının jandarma komutanlığında olduğu öğrenildi.

3. Cumhurbaşkanı'nın başyaveri Ali Yazıcı da TSK'dan ihraç edildi

İhraç edilen askerler arasında Genelkurmay Başkanı Orgenaral Hulusi Akar'ın Yaveri Yarbay Levent Türkkan ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaveri Yarbay Ali Yazıcı de bulunuyor.

Listede Tuğgeneral Timurcan Ermiş, Tuğgeneral Faruk Baldı ve Albay Fırat Alakuş gibi isimler de yer aldı.

4. GATA ve asker hastaneleri Sağlık Bakanlığına devredildi

Resmi Gazete'deki KHK kapsamında, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ve asker hastaneleri Sağlık Bakanlığına devredildi.

5. Kuvvet Komutanlıkları Milli Savunma Bakanına bağlandı

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan "Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname" kapsamında, kuvvet komutanlıkları da Milli Savunma Bakanına bağlandı.

Bu kanuna aykırı olmayan ve diğer kanunlarla Genelkurmay Başkanlığına verilen görev ve yetkilere ilişkin hükümler saklı bırakıldı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı ve Başbakanın, gerekli gördüklerinde Kuvvet Komutanları ile bağlılarından doğrudan bilgi alabileceği ve bunlara doğrudan emir verebileceği, verilen emrin herhangi bir makamdan onay alınmaksızın derhal yerine getirileceği de karara bağlandı.

6. Yüksek Askeri Şura'nın yapısında değişiklik

Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameye göre, Başbakan yardımcıları, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı ve İçişleri Bakanı da Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi oldu.

Ajanslar

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

Başlıklar

15 TemmuzBaşbakanDarbeFacebookGenelkurmay BaşkanıHulusi AkarOlağanüstü HalRecep Tayyip ErdoğanTürk Silahlı Kuvvetlerigündemonedio
Görüş Bildir