Görüş Bildir

4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

Anasayfa > Güncel

SGK'dan emekli olanlar  4A ,4B ve 4C şeklinde gruplara ayrılmışlardır. 4C diye adlandırılan yani toplumda bilinen adıyla Emekli Sandığı’ndan emekli olan devlet memurlarının aylık bilgileri ve bu bilgilere nasıl ulaşacağımız konusunda sizler için bir araştırma yaptık. Peki 4C emekli aylık ödeme bilgisi nasıl sorgulanır? 4C emekli aylık kesinti bilgileri nasıl sorgulanır? 4C nedir ve kimler 4C kapsamında bulunur? Tüm detayları haberimizde sizler için derledik…

4C Nedir? Kimler 4C Kapsamında Bulunur?

4C Nedir? Kimler 4C Kapsamında Bulunur?

4A ve 4B gibi 4C kapsamındaki emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında sistemin içinde bulunan emeklilerdir. Bu kişiler bir yıldan az veya mevsimlik olarak belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan kişilerdir ve işçi sayılmazlar. Devlet Personel Dairesinin ve Maliye Bakanlığının görüşlerine göre Bakanlar Kurulunda verilen görevlerde çalışma hayatlarını tamamlamışlardır.

4C Emekli Aylık ve Kesinti Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

4C Emekli Aylık ve Kesinti Bilgileri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu kapsamda emekli olan kişiler emekli aylık bilgilerini ve kesinti yapılmışsa bu kesintinin bilgilerini ve kesinti miktarlarını en kolay sorgulama yolu olarak e-devlet kapısından öğrenebilirler.

Bunun için yapılması gereken işlemler sırasıyla şu şekildedir;

  • Öncelikle e-Devlet sitesi içerisindeki Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından 4C emekli aylık ve kesinti bilgilerini sorgulamak için 4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri linkine tıklayınız.

  • Daha sonra eğer daha önce kimlik doğrulaması yapmadıysanız sistem tarafından yönlendirildiğiniz sayfanın en altında karşınıza çıkan “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna basın.

  • Ardından çıkan ekranda sizden istenilen bilgileri yani TC Kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girerek kimliğinizi doğrulayabilirsiniz. (eğer e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek kendinize ait bir e-devlet şifresi alabilirsiniz.)

  • Sizden istenilen tüm bilgileri eksiksiz girdiğiniz taktirde sistem tarafından otomatik olarak 4C emekli aylık ödeme ve kesinti bilgileri sorgulama sayfasına yönlendirilirsiniz.

Çıkan sayfada 4C emekli aylık ödeme ve 4C emekli kesinti bilgilerine dair merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki İçerikler de İlgini Çekebilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?