Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

40 Yıldır Uzaylılardan Gelen Bir Mesaj Sanılan 'Wow!' Sinyalinin Sır Perdesi Aralandı!

-
Abone ol

1977 yılında alınan "Wow!" sinyali, uzaylıların varlığına dair en önemli bulgulardan birisi olarak kabul edildi yıllarca.

Yaklaşık 40 senelik süreçte, uzaylılardan insanlara gelen bir çeşit mesaj olma ihtimali üzerinde durulan "Wow!" sinyali ile alakalı sır perdesi son yapılan bir bilimsel çalışma ile tamamen aralanmış olabilir.

Fakat öncesinde gelin bu sinyalle alakalı oluşan gizemin nedenlerine ve arka planına bakalım.

1971 senesinde devreye sokulan SETI projesi ile birlikte, uzaydaki canlı ve zeki yaşam formu arayışımız en üst noktasına ulaştı diyebiliriz.

SETI projesi kapsamında uzayı, dinleyebildiğimiz en uzak noktasına kadar didik didik etmeye başladık.

Uzay boşluğundaki tüm sinyalleri toplamaya çalışan SETI teleskopları, 1977 senesine gelindiğinde ilginç bir sinyal tespit etti.

Big Ear Radyo Teleskopu’nun tespit ettiği 72 saniyelik ve oldukça şiddetli olan bu sinyal, daha önce hiç rastlanılmamış derecede garipti.

Ve o dönemin yorumlamalarına göre de dünya dışı akıllı yaşamın kanıtı niteliği taşıyordu.

Bu fotoğraftaki şey, fizikçi Jerry R. Ehman'ın o gün incelediği ve 15 Ağustos 1977 tarihli alınan verilerin olduğu döküman.

Dr. Ehman bu dökümandaki veriler içerisindeki "6EQUJ5" karakterlerini daire içine alıp hemen yanına da "Wow!" (Vay be) yazdı.

Daha sonraları Dr. Ehman'ın o an yaşadığı heyecanın yansıması olan bu “Wow!” tepkisi, yaşanan bu olayın ve yakalanan sinyalin adı oldu.

“Wow!” kelimesi sadece Ehman'ın yaşadığı heyecanın göstergesiydi ve sinyalin içerdiği mesajla bir ilgisi yoktu ki zaten ortada bir mesaj da yoktu.

Peki, bu "6EQUJ5" in anlamı neydi?

Yukarıdaki fotoğraf,  Dr. Ehman'nın incelediği dökümanın tam hali. Dökümandaki karakter ve rakamlar kayda  alınan sinyalin gücünü yani yoğunluğunu gösteriyor. 1 ila 9 arasındaki rakamlar sinyalin gücünü ifade ediyor ve dökümandaki 9 rakamlarının çokluğu sinyalin ne denli güçlü olduğunun bir dökümü niteliğinde.

Bu sinyalin tam 40 yıl boyunca ne olduğu tam manasıyla anlaşılamadığı için dünya dışından bize gönderilen bir ‘merhaba’ olduğu sanıldı.

Ta ki geçtiğimiz günlerde ABD’nin Florida eyaletindeki St. Petersburg Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanlarının açıklamasına kadar.

Çalışmaları yürüten ekibin başındaki isim Prof. Antonio Paris, konu hakkında Journal of the Washington Academy of Sciences’ta bir makale yayımladı.

Elde edilen bulgulara göre ise 40 yıl önce tespit edilen bu sinyal, aslında o dönemlerde Dünya’ya normalde fazla yakınlaşan bir kuyrukluyıldızın arkasında bıraktığı izden başka bir şey değil.

Makaleye göre, Yay takımyıldızında yer alan 120-220 ışık yılı uzaklıktaki Chi Sagittarii yıldızlarından gelen bu sinyal, dünya dışı zeki canlıların varlığını gösteren bir şey değil.

www.universetoday.com

Profesörün açıklamasına göre ekip olarak bir başka kuyrukluyıldızı takip etmişler ve 2006 senesinde keşfedilen kuyruklu yıldız, 1977 yılındaki sinyalin aynısını vermiş.

Kısacası yine olmadı…

Ama en azından 40 yıllık derinliği olmayan bir mit son buldu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
neo-heckir

Saga donerken bile sinyal vermeyi akil edemeyen gerizekalilara bide ugrasip sinyalmi yollayacaklar aq

shadow123

Hassiktir oradn yazıyo şifrede amk bizde yedik.....

foreverfreedom

Batı, bizim uzaylılarla yakınlaşmamızı istemiyor. Onları yok sayıyor. Uzaylı kardeşlerimizi yok sayan, bizim gözümüzde de yok hükmündedir bunu da böyle bilesiniz. Ha.! Uzayı da sizden öğrenecek değiliz, siz önce kendi işinize bakın :))) Ha birde bu cehape zihniyeti var, neymiş efendim uzaylılarla politikamız şöyleymiş böyleymiş.! Ey cehape milletin kararına karşı gelinmez bunu öğren artık. :):):):):):) sçkgjsjhgksgsçhlgagaşgaghsrhasgdgnsgdgdbasdgsadhsfgbsdı

nemesis-zender-one

Nedense her uzaylı yok açıklamalarını amerika yapıyor

teradasjoonjae

tüh

Görüş Bildir