40 Günde 20 Gazeteci İşten Çıkartıldı

-

Sansüre Karşı Dayanışma Ağı, 24 Temmuz’da başlayan hava harekatından bugüne kadar geçen 40 gün içinde gazetecilerin maruz kaldığı hak ihlallerini raporlaştırdı.

Sansüre Karşı Dayanışma Ağı; TGS, DİSK Basın İş ve Alternatif Medya Derneği’nden gazetecilerin çağrısı ile 18 Ağustos’ta toplanan gazeteciler forumunda gelen öneriler üzerine kurulmuştu.

Bilançoya göre, 24 Temmuz’dan bugüne 103 internet sitesi sansüre uğrayarak kapatıldı. Ethem Sancak’ın girşimi ile 50 sitede ise içerik erişimi sansürü uygulandı. Aralarında gazeteciler ve kapatılan sitelerin hesabının bulunduğu 23 Twitter hesabına da erişim engellendi.

Başta Milliyet ve Hürriyet gazetelerinden olmak üzere 20 gazeteci işten atıldı.

9’u görevi başında polis tarafından, 1’i ise işinden evine giderken kimliği belirsiz kişiler tarafından olmak üzere 10 gazeteci saldırıya uğradı. 3 gazeteci görev başında polis tarafından tehdit edildi. Evrensel ve Sol mesaj yoluyla TİT tarafından tehdit edildi. Sözcü gazetesi “susturulmak” istendiğini duyurdu.

Rapora göre;

  • Ethem Sancak’ın girişimi ile 50 sitede ise içerik erişimi sansürü uygulandı. Aralarında gazeteciler ve kapatılan sitelerin hesabının bulunduğu 23 Twitter hesabına da erişim engellendi.

  • Başta Milliyet ve Hürriyet gazetelerinden olmak üzere 20 gazeteci işten atıldı.

  • 9’u görevi başında polis tarafından, 1’i ise işinden evine giderken kimliği belirsiz kişiler tarafından olmak üzere 10 gazeteci saldırıya uğradı. 3 gazeteci görev başında polis tarafından tehdit edildi. Evrensel ve Sol mesaj yoluyla Türk İntikam Tugayı tarafından tehdit edildi

  • 2 İngiliz gazeteci tutuklandı.

  • 21 gazeteci hakkında ise toplam 157.5 yıl talebiyle dava açıldı.

Agos

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir