Görüş Bildir
Haberler
37 Kişiyi Almanya'ya Götürme Kararı Alan Ceylanpınar'ın Başkanı: 'Vallahi Sizden Öğrendim'

37 Kişiyi Almanya'ya Götürme Kararı Alan Ceylanpınar'ın Başkanı: 'Vallahi Sizden Öğrendim'

Emre Ordu
17.04.2021 - 12:30 Son Güncelleme: 17.04.2021 - 12:32

Yeşilyurt Belediyesi'nin Almanya’ya gönderdiği 45 kişiden 43’ünün geri dönmemesiyle ortaya çıkan skandalın benzerleri bir bir ortaya çıkıyor. 37 kişiyi hizmet pasaportu' ile Almanya’ya götürme kararı alan Ceylanpınar Belediyesi'nin başkanı Feyyaz Soylu, söz konusu iddialar sorulunca durumdan haberdar olmadığını söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre,Ceylanpınar Belediye Meclisi, Ceylanpınar Spor Kulübü derneği sporcusu, yakınları ve dernek  üyeleri olduğunu öne sürdüğü 37 kişi için hizmet pasaportu çıkarılmasını kararlaştırdı. 

“Spor Kardeşliktir” projesi kapsamında Türkgücü Münih takımının davetlisi olarak Almanya'ya götürülmesini uygun buldu. Götürülme gerekçesi olarak, “Sporcu gençler ile ailelerini sporla tanıştırmak, spor branşlarını onlara göstermek, sporla ilgili çalışmaları yerinde göstermek” olarak gösterildi. Ceylanpınar Belediye Başkanı AKP'li Feyyaz Soylu, “Böyle bir şey olmadı” dedi.

"Haberim yoktu"

"Haberim yoktu"

AKP'li Ceylanpınar Belediye Başkanı Feyyaz Soylu 

Gazetenin belgeleri göndermesi üzerine Başkan Soylu, “Vallahi sizden öğrendim Saygı Bey. Benim olmadığım bir zaman meclisin böyle bir karar aldığını, belgelerden öğrendim. Bu konuda duyumum da olmadı. Soruşturma açılması gerekiyorsa başlatacağım. Bu karardan sonra neler olduğunu, gidişlerin olup olmadığını araştırdıktan sonra açıklama yapabilirim” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ağrı'da yapılmak istendi, son anda fark edildi

Ağrı'da yapılmak istendi, son anda fark edildi

Diğer skandal haber ise Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinden geldi… İlçede engellilerle ilgili bir dernek üzerinden 55 kişi Almanya'ya götürülmek istendi. Derneğin niyeti son anda fark edildi ve hemen işlemleri durduruldu. Olay ise şöyle cereyan etti: 

Doğubeyazıt İlçesi'nde bulunan “Yaşama Sevinci Engelliler Derneği”ne çengel atan Almanya'daki dernek yöneticisi Ercan Aslan, “Engelsiz Yarınlar Projesi” kapsamında engellileri masrafları kendileri tarafından karşılanarak götürmek için başvurdu. Ayrıca derneğin bir yıllık elektrik, su, kira bedelini de karşılama garantisi verdi.

5 engelliye 50 refakatçi

5 engelliye 50 refakatçi

Yurtdışına götürülecek kişiler için yapıldığı öne sürülen programı da dernek yöneticilerine verildi ve gezi oldukça cazip gösterildi. Yaşama Sevinci Doğubeyazıt Engelliler Derneği Başkanı Oktay Topçi, dernek aracılığıyla yurtdışına gidecek kişilere hizmet pasaportu verilmesi için Ağrı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne başvurdu.

Başvuru dilekçesinde, “Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler  İl Müdürlüğü'nden 5 kişi, Yaşama Sevinci Doğubeyazıt Engelliler Derneği'nden 50 kişi, toplamda 55 kişi gözlemci olmak üzere Almanya'nın Bremen şehrinde görmek ve ağırlamak istediklerini belirterek, yol, iaşe, ibade  gibi  giderlerin orada karşılanacağı belirtilmiştir. Bu kapsamda, ekli listede belirttiğimiz isim listesi ile birlikte tarafımıza hizmet pasaportu verilmesini olurlarınıza arz ederiz” denildi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü de işbirliği protokolünü uygun buldu ve imzalar atıldı.

Doğubeyazıt'ta, 5'i engelli 55 kişiyi Almanya'ya götürülmesi için tüm işlemler yapıldı. Ancak düzenbazlık son anda engellendi.

"Huylandık, son anda durdurduk"

"Huylandık, son anda durdurduk"

Doğubeyazıt Engelliler Derneği Başkanı Oktay Topçi

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dernek Başkanı Oktay Topçi, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“Yurt dışındaki dernek 5 engellinin bütün masraflarını karşılayacaktı. Ama onların yanı sıra kim olduklarını bilmediğimiz 50 kişi de yine bizim üzerimizden yurt dışına hizmet pasaportuyla gönderilecekti. Gelişmelerden huylanan il müdürlüğü ve valilik son anda projeyi durdurduk ve yurtdışına kimseyi gönderemedik. Ortada bir düzenbazlık olduğu anlaşıldı.”

Almanya'daki sözde dernek 5 kişinin giderlerini karşılarken, diğer 50 kişiden ise adam başı 10 bin ile 12 bin Euro aldığı belirlendi. Türkiye'deki derneğe de maddi yardımda bulunup onları da bu yolla memnun ettiği öğrenildi.

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
54
30
22
7
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Emre Eryiğit

Almanya ne çekti bizden mk

Sedat Yılmaz

Niye gidiyorlar anlamıyorum. Ülkemizde ekonomi şahlandı ve insan haklarına saygılı mükemmel bir yönetim var halbuki.

Mr Logical

Bunlar kadir kıymet bilmeyenler. Oraya götürüyorlar ki memleketimizin cennet olduğunu anlasınlar. Bir kaç yıl sonra gelip burada ropörtaj yapanlara "Biz oral... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Bunlar yüzünden yurtdışında bir terör eylemi yapılsa ve görevli gittikleri ortaya çıksa öyle böyle ambargo yemeyiz. Terörist devlet damgası yedik mi gerisini... Devamını Gör