Görüş Bildir
Haberler
3600 Ek Gösterge ve AGİ ile İlgili Son Dakika Açıklaması! 3600 Gösterge İle Maaşlar Ne Kadar Artacak?

3600 Ek Gösterge ve AGİ ile İlgili Son Dakika Açıklaması! 3600 Gösterge İle Maaşlar Ne Kadar Artacak?

3600 ek gösterge ile ilgili yapılan araştırmalar internetin gündeminde. Memurların maaşları, emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarını büyük ölçüde artıracak 3600 ek gösterge ile ilgili çalışmalar başladı. Milyonlarca memur, 3600 ek göstergenin çıkıp çıkmayacağını araştırıyor. 3600 ek göstergenin kimler için çıkacağı da merak ediliyor. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 3600 ek gösterge için yakın zamanda çalışmaların başlayacağını duyurmuştu. Peki, 3600 ek gösterge nedir, maaş etkisi ne kadar olacak? 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak? İşte milyonlarca memurun merakla beklediği 3600 ek gösterge için tüm detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda

3600 ek gösterge ve Asgari geçim indirimi(AGİ) ile ilgili flaş açıklama! Bakan Bilgin duyurdu. Tarih verildi. Milyonları kapsıyor. Paralar hesaba yatacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, '4 bin 250 liranın içerisinde de AGİ var. Verdiğimiz asgari ücret içerisinde bu AGİ desteği artık herkese var. Oransal olarak asgari ücrete yansıdı. Emeklilerimiz çok önemli. Düşük gelirli emeklileri gözeten bir düzenleme yapacağız. Bundan sonra yapacağımız çalışma bütün emekli gruplarına yansıyacak.' dedi. Öte yandan Bakan Bilgin, 3600 ek gösterge ile ilgili konuşarak, 'Sözleşmemizde olan bir başka şey de 3600 meselesidir. Bakanlık bünyesinde çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki hafta pazartesiden itibaren bu meseleyi de gündemimize alacağız takvimlendireceğiz. Bakanlık bünyesindeki çalışmalar bitti.' dedi.

3600 Ek Gösterge Açıklaması

3600 Ek Gösterge Açıklaması

Sözleşmemizde olan bir başka şey de 3600 meselesidir. Bakanlık bünyesinde çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki hafta pazartesiden itibaren bu meseleyi de gündemimize alacağız takvimlendireceğiz. Bakanlık bünyesindeki çalışmalar bitti komisyon çalışmasını sosyal ortaklarımızla ele alıp onu da inşallah yeni yılın başında gündeme sokacak hale getireceğiz.

Esas emeklilik durumlarını ve haklarını güçlendiren bir düzenlemedir. Açıkladığımız farklı kategorilerdeki memur maaşlarına göre belirleniyor ve ciddi bir etki yapıyor. Kamu çalışanlarımızın 3600 ile ilgili talepleri yıllardır devam etmektedir. Biz bunu sözleşme maddesi haline getirdik ve 2022’de çözüleceğini söyledik. Bizim tarafımızdan bu bitirilmiş ve Meclis’e intikal ettirilmiş olacaktır.

3600 Ek Gösterge Nedir?

3600 Ek Gösterge Nedir?

Ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşların hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodudur. Hesaplama metodu olan ek gösterge rakamları, unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla maaş ve ikramiye alabiliyor.

Memuriyette 30 hizmet yılını dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yükseköğretim mezunu personel arasında ek göstergeden yararlanmayan ya da ek göstergesi 3600'dan düşük olanların ek gösterge rakamlarının 3600 olarak belirlenmesi durumunda aylık ücretlerinde ve emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik yaratıyor.

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinde belirleyici unsurlardan biridir. Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor.

3600 Ek Gösterge Kimleri Kapsayacak?

3600 Ek Gösterge Kimleri Kapsayacak?

3600 ek gösterge, dört meslek grubunu polisöğretmen, din görevlisi ve hemşireleri kapsıyor. Böylece 2200 ve 3000 olan ek gösterge, 3600’e çıkacak.

Düzenleme, meslek gruplarına göre farklılık göstermeyecek, bu meslekleri kapsayan tek bir düzenleme yapılarak, ek gösterge yükseltilecek. Böylece memurların ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek.

Bu da hem görev ücretine hem de emekli maaşına olumlu yansıyacak. Ayrıca yeni gösterge ile kamuda yükselmenin önü de açılmış olacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın