3600 Ek Gösterge Nedir? Devlet Memurları ve Emekliyi İlgilendiren Düzenleme Geliyor!

-

Devlet memurları ve emeklileri ilgilendiren 3600 ek gösterge Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyuruldu. 3600 ek göstergeye göre devlet memuru maaşları ve emekli ikramiyeleri ve maaşları hesaplanmaktadır. 

Ek gösterge rakamları ünvana, hizmet sınıflarına ve derecelere göre farklılık göstermektedir. Ek gösterge maaşı, puanınızın aylık katsayısı olarak belirlenir.

Yani ek gösterge puanı daha fazla olan bir memur, emekli olduğu zaman daha fazla ikramiye ve maaş alıyor.

Mevcut gösterge uygulamasında 2200 ve 3000 olan ek gösterge 3600'a çıkacak.

Mevcut ek gösterge puanu 3600'dan düşük olan memurların, puanlarının artışı ile birlikte emeklilikteki durumları da değişecek.

Memuriyette 30 hizmet yılını dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yükseköğretim mezunu personel arasında ek göstergeden yararlanmayan ya da ek göstergesi 3600'dan düşük olanların ek gösterge rakamlarının 3600 olarak belirlenmesi durumunda aylık ücretlerinde ve emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik yaratıyor.

Daha önce konu ile ilgili Naci Ağbal da açıklama yapmıştı.

“Bu ek gösterge meselesi birçok kamu görevlisini, meslek grubunu ilgilendiriyor yani ek göstergenin 3000’den 3600’e çıkarılması, 3600’den 4800’e çıkarılması her ne kadar bir gösterge rakamı gibi olsa da kişilerin emekli aylığını etkileyen önemli bir faktör. Burada, tabii, bütün bu düzenlemeleri bir bütünsellik içerisinde yapmak gerekiyor. “ demişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir