Görüş Bildir
Haberler
3600 Ek Gösterge Nedir? 3600 Ek Gösterge Kimleri Kapsayacak?

3600 Ek Gösterge Nedir? 3600 Ek Gösterge Kimleri Kapsayacak?

Yeni yıla yaklaştığımız şu günlerde vatandaşın aklında asgari ücrete, memurun aklındaysa 3600 ek göstergeye dair sorular var. Yaşam şartlarının zorlaştığı ve alım gücünün düştüğü 2021 yılı sebebiyle gözler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamasında. Asgari ücrette artış söz konusu mu, ne kadar artış olacak, 3600 ek gösterge nedir ve kimleri kapsıyor? Sorularının cevaplarını sizin için derledik...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Pandemi kapanmalarının ardından dünya ekonomik olarak toparlanmaya çalışırken, Türkiye özelinde de döviz kurunun yarattığı fark sebebiyle vatandaş zor bir sınavdan geçiyor.  2022'ye az bir zaman kala, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamaları 3600 ek göstergeye dair soruları da yeniden gündeme getirdi. İşte 3600 ek ve asgari ücrete dair merak edilenler...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın 3600 Ek Gösterge Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın 3600 Ek Gösterge Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge konusunda gelecek hafta açıklama yapacaklarını söyledi. Bilgin, 'Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı'nda açıklayacağım bazı şeyler olacak. Önümüzdeki haftaysa Üçlü Danışma'yı toplayacağız. Orada da bazı açıklamalarda bulunacağız,' diye konuştu.

3600 Ek Gösterge Nedir?

3600 Ek Gösterge Nedir?

Ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşların hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodudur. Hesaplama metodu olan ek gösterge rakamları, unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla maaş ve ikramiye alabiliyor.

Memuriyette 30 hizmet yılını dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yükseköğretim mezunu personel arasında ek göstergeden yararlanmayan ya da ek göstergesi 3600'dan düşük olanların ek gösterge rakamlarının 3600 olarak belirlenmesi durumunda aylık ücretlerinde ve emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik yaratıyor.Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinde belirleyici unsurlardan biridir. Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor.

3600 Ek Gösterge Kimleri Kapsıyor?

3600 Ek Gösterge Kimleri Kapsıyor?

3600 ek gösterge, dört meslek grubunu polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşireleri kapsıyor. Böylece 2200 ve 3000 olan ek gösterge, 3600’e çıkacak. Düzenleme, meslek gruplarına göre farklılık göstermeyecek, bu meslekleri kapsayan tek bir düzenleme yapılarak, ek gösterge yükseltilecek. Böylece memurların ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın