35. Yılını Kutlayan Müzik Kanalı MTV'nin Popüler Kültürü Derinden Etkilediği 15 Olay

-

Kült televizyon kanalı MTV, 1 Ağustos 1981 yılında yayın hayatına başladı. Müzik kanalı olarak çıktığı yolda popüler kültürün vazgeçilmez bir neferi haline gelen MTV tarihinin önemli olaylarını derledik.

MTV yayın hayatına böyle başlamıştı.

1. MTV'de yayınlanan ilk müzik klibi

1950'lerden beri müzik performansları kayda alınıyor ve klipleştiriliyordu, ancak MTV bu anlamda bir devrim yaratarak müzik klibi sektörünü oluşturdu.

2. VJ'lik mesleği

MTV, açılımı Video Jokey olan VJ'lik mesleğini de literatüre sokan kurumdur. Yayınlanacak klipleri seçen ve sunan bu arkadaşlar daima havalı tiplerdir. Biz de VJ Bülent'imizi MTV'ye borçluyuz.

3. Michael Jackson - Thriller videosu

Zamanının çok çok ilerisinde olan 1982 tarihli klip, bugün bile tarihin en iyi müzik klipleri listesinde en üst sıralarda.

4. a-ha - Take On Me videosu

Daha önce denendi mi bilinmez ama MTV'de yayınlanan ilk animasyon klip olma özelliği, herkesin aşina olduğu bu ünlü şarkıya ait (bazı kaynaklara göre ilk animasyon klip Dire Straits - Money For Nothing ancak ikisinin de yayın tarihi 1985 olduğu için aynı dönemde çıktıklarını söyleyebiliriz).

5. Headbangers Ball kuşağı

Yayın politikasını daima popüler olandan yana kullanan MTV, alternatif türlerin popülerleşmesine de kayıtsız kalmadı. 1987'de başlatılan Headbanger's Ball kuşağı Guns 'N Roses, Slayer ve Metallica gibi dönemin popüler rock ve metal gruplarını popüler kültüre dahil etti.

6. Yo! MTV Raps kuşağı

Rock ve metal olur da, 80'lerin en popüler türü rap geri kalır mı? MTV, çoğunluğun sevdiği her müzik türünü destekledi.

7. Madonna - Like a Prayer videosu

3 Mart 1989'da MTV'de yayınlanan bu klip dünyayı ayağa kaldırdı. Klipte çarmıha gerilen, Hz. İsa'yı simgeleyen siyahi bir adamla yakınlaşan ve yanan haçların önünde dans eden Madonna; Papa'dan özel bir kınama mektubu aldı ve Hristiyanlıktan aforoz edildi. Klibin gösterimi de yasaklandı elbette.

8. Nirvana Unplugged konseri

MTV'nin akustik konser programı Unplugged 1989 yılında yayınlanmaya başladı ve birçok önemli ismi konuk etti. Ancak 1993 yılındaki Nirvana konseri, programın kendisinin bile önüne geçti. Bu konserde yer alan gitar ve hırka gibi eşyaların halen paylaşılamadığını gördükçe ne kadar efsanevi bir konser olduğunun tekrar tekrar farkına varıyoruz.

9. Beavis ve Butthead

1993'ten 2011'e kadar yayınlanan efsane mini dizi. Yetişkinlere yönelik tuhaf çizgi filmlerin öncülerinden.

10. Jackass

"Bir insan ne kadar manyak olabilir ve bu manyaklığın sınırları var mıdır?" sorusuna cevap olarak düşünülmüş program, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sevildi. Program tarihi boyunca çekilen acının, yaklaşılan ölüm tehlikesinin haddi hesabı yoktu.

11. Britney Spears - ...Baby One More Time videosu

2000'lerin açılışını yapan klip, popüler kültürün kilometre taşlarından biri. 16 yaşındaki Britney Spears'ın lise üniformasını seksi bir hale getirmesi uzun süre tartışılmıştı.

12. Madona'nın Britney Spears ve Christina Aguilera'yı öpmesi

Madonna'nın 1984 MTV Video Müzik Ödülleri performansı Madonna - Like a Virgin 2003 yılında bu kez dönemin en büyük yıldızları Britney Spears ve Christina Aguilera tarafından canlandırılmış, daha sonra Madonna da onlara eşlik ederek performans sonunda ikisiyle de öpüşmüştü. Ortalığı ayağa kaldıran bu olay, aylarca gündemde kaldı. Bu arada Britney Spears'ın o dönem yeni ayrıldığı eski sevgilisi Justin Timberlake'in tepkisine dikkat :)

13. TRL programı

Açılımı Total Request Live olan TRL; oylamayla en sevilen klipleri gösteren ve en popüler isimleri konuk alan bir programdı. Carson Daly'nin New York Times meydanında sunduğu bu program, meydandaki binlerce çılgın hayran ile de ünlüydü. 1998'de başlayıp 2008'de biten program, adeta 2000'ler geçidi gibi.

14. Beyoncé - Sweet Dreams performansı

Beyoncé'nin kız grubu üyeliğinden popun divasına dönüşme sürecinde en büyük destekçilerinden biri MTV'ydi. Beyoncé de en önemli performanslarını MTV ödül törenlerinde sergiledi.

15. Miley Cyrus- We Can't Stop ve Blurred Lines performansı

Bir dönemin sevimli çocuk yıldızı Hannah Montana rolüyle hafızalara kazınan Miley Cyrus, bu imajı silmek istedi ve amacına ulaştı. 2013 MTV Video Müzik Ödülleri'nde sergilediği performans günlerce konuşuldu.

BONUS: Emre Aydın ve Manga'nın MTV Avrupa Müzik ödüllerinde Avrupa'nın Favorisi ödülünü alması

MTV Türkiye'nin açılmasıyla 2008 ve 2009'da iki kez katıldığımız MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nin ikisinde de internet oylamasıyla belirlenen "Avrupa'nın Favori Sanatçısı" ödülünü evimize getirdik. MTV Türkiye'nin lisansının iptal olmasıyla bir daha katılamadığımız törende oylamalarda yazılım hilesi yaparak her seferinde kazandığımız da iddia edildi. Ancak hayran forumlarının ve bu tür durumları milli mesele olarak görmemizin de birinciliklerde etkili olduğu ortadaydı. Katılmaya devam etseydik sürekli kazanmaya devam edecek miydik, bu da bir merak konusu olarak kaldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
agape

Vay be Britney... Şu günlerine hasretim kızım senin.

henrychinaski

Roket atıldıktan sonra adamın ''Ladies and gentlemen, Rock N' Roll!'' demesi tebessüm ettirdi :), Guns N' Roses üyelerinin stüdyoyu dağıtması da, planlanmış olsa bile , güzel anılar güzel zamanlar.. Mtv'de yayınlanan ilk klipteki şarkının da dediği gibi ''Radio killed the radiostar'' yani Mtv kendi başlattığı Rock N Roll mevsimini ve sanatçılarını kendi de bitirdi.

sith

LADY GAGA'NIN PERFORMANSLARINI GÖRMEMEK YAZIK OLUR. MTV TARİHİNDE BİR BAŞYAPITLARDIR

korgulltheexterminator

Herkes eksiklerden bahsetmiş de çok eksik var zaten, say say bitmez. Viva La Bam yok, The Osbournes yok. İçerik olarak rezil olsalar da sırf bulundurdukları ünlülere duyulan hayranlıktan izlenen programlardı. :D

sadeyes

her ne kadar açılımı MusicTelevision olsada ana binasının üstünde Masonic Temple yazar

Görüş Bildir