Görüş Bildir
Haberler
3 Bin 300 Yıllık Hitit Yazıtı Ev İnşaatından Çıktı: Kapı Sövesi Yapmışlar

3 Bin 300 Yıllık Hitit Yazıtı Ev İnşaatından Çıktı: Kapı Sövesi Yapmışlar

Hitit Kralı IV. Tudhaliya dönemine ait Luvi hiyeroglif yazıtının bir bölümü Konya'daki Karaören köyünde bir evde kapı sövesi (Kapı ve pencerenin yerleştiği çerçeve) olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Yazıtın kayıp olan bölümünü Interpol arıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle Konya’nın Ereğli, Halkapınar, Karapınar ve Emirgazi ilçelerini kapsayan 'Tunç ve Demir Çağı Yüzey Araştırması' projesini yürüten Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Çiğdem Maner, 2015'te kaybolan 3 bin 300 yıllık Hitit yazıtının peşine düştü. 

Luvi hiyeroglif yazıtı, ilk kez 2011'de Karaörenli öğretmen Nizamettin Tezcan'ın yazdığı 'Şairler ve Şiirlerle Karaören' adlı kitapta yayımlandı. 

Karaören köyünde, bir evin kapısında basamak olarak kullanılan yazıt 2015'te kayboldu. Konya Ereğli Müzesi Müdürlüğü taşın yerinde olmadığını bakanlığa rapor etti. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihi yazıtı Interpol aracılığıyla tüm dünyada aramaya başladı. Ancak yazıta dair herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.

İş makinesi ile söküldü, koruma altına alındı

İş makinesi ile söküldü, koruma altına alındı

Kaybolan yazıtın devamı olabileceği düşüncesiyle geçen yıl yüzey araştırma çalışmalarını sürdüren Dr. Maner, önce Karaören köyündeki eski evin sahibini buldu. Evin sahibi Fahri Kaymak’la köye gidildi. Kaymak, 45 yıl önce evlerini yaparken babasıyla ören yerinden bu taşı (yazıtı) bulduklarını, taş büyük olduğu için kırdıklarını ve diğer yarısını da kapıya söve olarak koyduklarını anlattı.

 Ön yüzünün kesi ile düzeltilmesi nedeniyle hiyeroglif yazıların belli olmadığı taşın arka kısmında ise sıva altında orijinal haliyle hiyeroglifler görüldü. 

Konya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün de yardımıyla hiyeroglif yazıtlı taş, evin kapısından vinçle sökülerek, 9 Aralık 2020 günü Konya Ereğli Müzesi'ne getirilip, koruma altına alındı. 

Karaören'de keşfedilen, 82x 44x 23,5 santimetre ebatlarındaki dikdörtgen formlu yazıtta yapılan incelemelerde, Hititler dönemine ait askeri sefer ve geyik kültü ile ilgili bilgiler verdiği anlaşıldı.

"Olağanüstü öneme sahip bir buluntu"

"Olağanüstü öneme sahip bir buluntu"

Araştırmayı yapan Dr. Maner, taşın Hititler dönemine dair, önemli bilgiler içerdiğini belirterek, şunları söyledi:

'18 Ağustos 2020'de Fahri Kaymak ve Konya Müzesi'nden bakanlık temsilcimiz Enver Akgün ile köydeki eve gittik. Ev sahibi çocukluğunda babasıyla bu taşı nereden çıkardıklarını bize gösterdi. Aynı zamanda taşın diğer yarısını evin neresinde kullandıklarını da anlattı. Gösterdiği yerden taşı özenle söküp müzeye taşıdık. Bu Hitit Luvi hiyeroglif yazılı taş blok olağanüstü önemde bir buluntu. Büyük olasılıkla Büyük Kral IV. Tudhaliya, M.Ö. 13'üncü yüzyıl, Hitit İmparatorluk Çağı'na tarihleniyor ve Hatti bölgesinin tarihi coğrafyası ve Sarpa Dağı'nda bulunan geyik kültü hakkında önemli bilgiler içerdiğini düşünüyoruz. Bu yazıtlardan çok sayıda yok. O nedenle Hititler dönemine ait bilinmeyenler bu yazıtlar sayesinde gün yüzüne çıkıyor.'

İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
20
14
3
3
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Semih Çalışkan

Osmanlıda da böyle olmuş yıllar boyunca anadoluda o kadar çok eseri sikip atmış ki köylüler... bizde bilinç ezelden beri yok

ortalık karışık

bizde arkologa mezarcı muamelesi yaptıkları müddetce bu görüntüler daha çok olur lan bi dünya medeniyet geçmiş bunun kıymeti bilinmiyor bu ülkede

Boran Bey

Ula ülkeyi yöneten adam bile Marmaray yapılırken kazıda ortaya çıkan tarihi eserler nedeniyle kazı işlemi durdurulunca “Üç beş çanak çömlek için kazı çalışm... Devamını Gör