Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Dört Bir Yanında Penceresinden Bakanların Gördüğü 24 Eşsiz Manzara

 > 
52PAYLAŞIM

Manzara ve insanlarının yaşam tarzı her şehre kendine has bir karakter kazandırır.

Ev-otomasyon sistemleri üreten teknoloji firması Somfy dünyanın dört bir yanından insanlara evlerinin manzarasını sordu. 

Fotoğraflar eşliğinde çarpıcı öyküler paylaşan insanlar, dünyanın farklı yerlerindeki gündelik yaşam hakkında önemli ipuçları edinmemizi sağladı. 

Biz de sizin için 24 farklı insanın hayatlarından çarpıcı öykü ve kareleri derleyip aktarıyoruz.

İşte karşınızda, bir Litvanya kasabasında yaşayan Janis'ten, Abu Dabi'nin gökyüzü manzarasıyla büyülenen Uros'a kadar 24 farklı yaşam öyküsünden kareler.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/people-ar...

1. ABU DABİ, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

"50 katlı bir gökdelenin 26.katındayım. Ne çok yüksek, ne çok alçak: bence ideal. Bulunduğum yerden tüm şehir ayaklarımın altında. Evimin camı doğuya bakıyor ve bu yüzden dünyanın en güzel manzarasına uyandığımı hissediyorum. Güneşin doğuşuyla uyandığım her sabah bundan daha iyisi olamaz diye düşünüyorum fakat gece olunca şehirdeki milyonlarca rengi aynı anda görüp New __York misali bir görüntüyle bir kez daha büyüleniyorum. Bazen odamdan görünen manzaranın, bana özel bir yayını gösteren dev bir ekran olduğunu düşünüyorum." 

—Uros

2. BANGKOK, TAYLAND

"Şehir merkezinden uzakta yaşasam da manzaram sayesinde şehrin canlılığıyla iç içe hissediyorum. Modern binaları ve Gelecekte Bangkok'un manzarasına renk katacak binaların yükselişlerine tanık olmayı seviyorum. Gece ışıklarının parıltısı çok güzel. Burada sadece 2 aydır yaşıyor olsam da çok yakında birçok yeni binanın ışıltısıyla büyüleneceğimi tahmin etmek çok zor değil."

— Gavin

3. BÜKREŞ, ROMANYA

"İlkbahar ve yaz aylarında yemyeşil ağaçlar beton binaların tekdüzeliğini kırıyor. Sabah 6 ile 8 arası burada zaman yavaşlıyor, arabaların nadiren geçtiği yolu izleyerek serin bir sabah esintisiyle birlikte kahvemi yudumlamak bana güne iyi hissederek başlama şansı veriyor! Bu manzara çocukluğumun, yuvamın, aşklarımın zihnimdeki temsilini oluşturuyor. Kız arkadaşımın oturduğu evi dahi kendi penceremden görebiliyorum. Özellikle ıhlamur ağaçlarının çiçek açtığı ve kokusunun tüm mahalleyi sardığı Haziran ayı bu manzaraya tanık olmak için en iyi zaman." 

— Cristian

4. COCHABAMBA, BOLİVYA

"Ben küçük bir kızken bu şehirde yeşillik ve ağaçlar dolu bir manzaraya uyanırdım. Şimdiyse manzaramı arka arkaya sıralanmış ve ufuk çizgisinde birbirine karışan binalar doldurdu. Ülkemin en heybetli heykelini uzaklarda bir yerlerde görmek mümkün. Gelip geçen arabalar, esen rüzgar ve çatıda öten kuşlarsa bu manzarayı tamamlıyor. Özellikle gün batımında en güzel halini alan gökyüzünün renklerini izlerken bir de kendinizi rüzgarın esintisine kaptırdığınızda manzaranın tadını tümüyle çıkarabilirsiniz.''

—Veronica

5. PASKALYA ADASI, ŞİLİ

"Adada güneşin batışını en iyi izleyebileceğiniz yer olan Ahu Tahai odamın manzarasının bir parçasını oluşturuyor. Burada olmak, kayalıklara vuran dalgaların sesini duyup denizin kokusunu içime çekebilmek beni rahat hissettiriyor. Burada, okyanusun ortasında olduğum için şanslı hissediyorum. Bu adanın bana verdiği huzur ve dinginliği seviyorum." 

—Juan

6. ESTARREJA, PORTEKİZ

"Evim tuz çıkarılan bir alana bakıyor. Sokağımda ise neredeyse daima esen rüzgar okyanusun kokusunu evime taşıyor. Yolun sonunda, nehirle bir uzanan yürüyüş yolunda günün her saati yürüyüş ve koşu yapan insanlar görmek mümkün. Kendimi şehrin doğasına kaptırdığımdaysa beni gökyüzündeki martı ve leylekler selamlıyor. Gündüzleri kırlangıçların, geceleriyse cırcır böceği ve kurbağaların sesleri bu manzaraya eşlik ediyor. Buranın sakinliği eşliğinde manzarayı izlerken daima mutluyum. Zaten buraya taşınmamın nedeni de bu hissi bu kadar seviyor olmamdı." 

— Bruno

7. GLASGOW, BİRLEŞİK KRALLIK

 “Bu mesafeden tek görebildiğim büyük caddeler ve küçük evler. Bir yerlere yetişmeye çalışan insanların telaşını sessiz bir film gibi izliyorum. Kendimi şehirde olup bitenden kopuk hissediyorum. Güneşli günlerde cam kenarında oturmayı sevsem de güneş nadiren açıyor.  Zaman hızla akıyormuşçasına batan güneşi izlemek son derece huzurlu, yine de bir komşuya el sallamayı ya da sokakta oynayan bir çocuğun sesini dinlemeyi özledim. Sessizlik sadece geceleri güzel, keşke etrafımda bu kadar yalıtılmış hissetmemi engelleyecek bir şeyler olsaydı.” 

— Manali

8. HASKOVO, BULGARİSTAN

''Yüksek bir binanın üst katlarında yaşamayı ve olup biteni kuşbakışı
izlemeyi seviyorum. Fakat doğal güzellikleri gölgeleyen insan yapımı binalardan hoşlanmıyorum. Geceleri yıldızlara bakabilmek isterdim ama şehrin ışıkları bunu çok zor kılıyor. Penceremden şehir merkezini ve terk edilmiş eski evlerden, modern binalara kadar her şeyi görebiliyorum. Hem bir camiye hem de dünyanın en büyük Meryem Ana heykeline bakan evimden yakınlardaki bulvarın gürültüsünü gündüzleri duysam da geceleri yeteri kadar sessiz oluyor.''

— Christina

9. KARAÇİ, PAKİSTAN

''Sokakta 25 kadar başıboş kedi var ve her gün iki kez bekçinin onları beslemek için seslenişlerini duyuyorum. Sokak lambalarından sarkıp şehre dağınık görünüm veren karmakarışık kablolardan nefret ediyorum, ama bu düzensizlikler Pakistan’da o kadar yaygın ki bir noktadan sonra görmemeye başlıyorsunuz. Tüm yıl boyunca sokak satıcıları ürünlerini satmak için sokakları birbir gezerken meyve sebzeden plastik kovalara ve hatta ev eşyası tamir hizmetine kadar her şeyin satıldığına tanık olabilirsiniz.''

 — Hira

10. HARKOV, UKRAYNA

''Yeşilliklerin ve ağaçların arasına gömülü evimin manzarasını gördükçe insanların doğayı tamamen fethetmeyi asla başaramadıklarını, zaferin doğanın olduğunu bir kez daha hatırlıyorum. Sadece dördüncü katta yaşıyor olsam da şehre nispeten uzak olan binalar bir ya da iki katlı olduğu için hepsini görebiliyorum. Şehrin en yüksek yapısı olan televizyon kulesi ufukta gözüküyor. Kış aylarındaysa bu manzarayı uzaktaki sobalı evlerin bacalarından çıkan duman tamamlıyor.''

— Roman

11. KALKÜTA, HİNDİSTAN

“Kargalar asırlık evimizin etrafında devriye geziyor. Bu evi kaybetmeye çok yakınız. Tamirat masrafları her gün daha da artıyor ve artık evimizi satmak zorundayız. Kuzey tarafta yanyana dizilmiş evlerin ışıkları, komşularımın konuşmaları ve kuş sesleri… Bu eşsiz manzaranın her bir detayına hayranım. Calcutta’nın kuruluşundan bu yana burada olan eski binaların yerini yavaş yavaş yenilerinin alıyor olduğu gerçeğinden nefret ediyorum.” 

— Debapriya

12. KOPRİVNİCA, HIRVATİSTAN

“Şehrin bittiği nokta sayılan bir ucunda son birkaç binadan birinde oturuyorum. Gökyüzünü, kuşları muhteşem gün batımını tüm yıl boyunca izliyorum. Bu manzarada mevsimler dışında herhangi bir şeyin değişeceğini düşünmüyorum. Temiz havasıyla, şehrin gürültüsünden uzaklığıyla ve daima güzel gözüküp beni büyülemeyi başaran gökyüzüyle, gün boyu bakmaktan sıkılmayacağım bu manzaraya bir ömür daha bakabilirim.” 

— Kristina

13. LECCE, İTALYA

“Komşu dairelerden birinin içini direk olarak görebiliyorum. Orada kaç kişi yaşadığını bilmesem de en az 3 kişi olduklarını tahmin ediyorum. Bazen yemek pişirdiklerini bazense camı açıp kapattıklarını görüyorum. Fakat daha çok kahkaha ve sohbet seslerini duyuyorum ve bu canlılığı hissetmek hoşuma gidiyor. Karanlık çöktüğünde rüzgar komşularımın pişirdiği yemeğin kokusunu evime taşıyor ve anlıyorum ki, yemek yapma zamanım gelmiş.” 

— Sebastian

14. LONDRA, BİRLEŞİK KRALLIK

“Şu an evim yakında yıkılıp yerine yenileri konulacak dev yerel yönetim binalarına bakıyor. Fazlasıyla geniş ve balkona bağlanan boydan boya camlı evler Londra’da çokça bulunmasa da onlardan birinde oturduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Evim aynı zamanda doğuya bakıyor. Bu sayede güneş, doğar doğmaz tüm parlaklığıyla evimi ziyaret edip aydınlatıyor. Kışın balkon kapısı kapalı olduğundan sokağın gürültüsü duyulmuyor. Yazınsa şehrin tüm telaş ve karmaşasının seslerini duyabiliyorum.”  

— Vicke

15. MANİLA, FİLİPİNLER

“Yeni yapılan binaların manzarayı sürekli farklılaştırdığı şehrin değişimine camımdan tanık oluyorum. Komşularımın çatılarının hemen arkasında uzun yeni binalar yapılmaya başlandı ve yapılmaya devam edileceğine eminim. Stresli bir günün ardından bu manzaraya bakarak rahatlamayı seviyorum. Yağmurlu aylarda metal çatılara düşen yağmur damlalarının sesi ise melodi gibi geliyor. Bu melodiye göre sokağımızı sel basıp basmayacağını anlamak da mümkün!” 

— Leandro

16. MURRAY, UTAH, ABD

“Karşı bina o kadar yakın ki, neredeyse her evin camındaki çiçekleri buradan görebiliyorum. Geceleri insanların kahkahalarını ve aşağıdaki kafenin çatal bıçak seslerini duyabiliyorum. Bu seslerin yarattığı atmosfer pişen yemeklerin büyüleyici kokularıyla ve sokağın parıltılı ışığıyla birleştiğinde huzuru bulmamak mümkün değil. Sokağımın canlılığı arabaların, şehir hayatının ve yakınlardaki kilisenin sesleriyle beni kendine bağlıyor.” 

— Daniell

17. NİŞ, SIRBİSTAN

“Uyandığımda yaptığım ilk şey şehrin büyüleyici manzarasına bakmak oluyor. Çoğu sabahlar yaşlı komşularımı yan terasta sigara ve kahve içerken görebiliyorum. Kuşlar, trafiği komşularımı duyuyorum. Bu manzara beni daima iyi hissettiriyor. Burası şehrin hızla gelişen bir bölgesi ve her yıl birçok değişiklik oluyor, hem de iyi yönde. Her günün sonunda şehir farklı güzellikte bir manzara sunuyor. Kapkaranlık gökyüzünde bulutlar pembe ve kırmızıya boyanıyor.” 

—Dusan

18. RAGACIEMS, LETONYA

“Deniz kıyısında çok küçük bir köyde yaşıyorum. Burada sadece birkaç insan kaldı. Sokaklar boş, sakin ve sessiz. Çiçekler kış ve sonbahar aylarındaki yokluklarını telafi etmek istercesine yemyeşil bir manzara sunuyor. Oldukça rüzgarlı bu düzlükte duyabildiğim tek şey ağaçların arasında salınan rüzgarın sesi. Bu manzarayla özdeşleşen koku ise bahçesine son derece ilgili komşumun sıkça budadığı çimlerinin kokusu.” — Janis

19. RINGGOLD, VIRGINIA

“Yaşadığım yeri seviyorum. Şehir merkezinden uzakta yaşadığım için son derece sessiz. Yine de arada sırada geçen birkaç araba görmek mümkün. Komşularımın çocuklarıyla oynamalarına, köpeklerin etrafta koşuşturmasına, kuşların uçuşuna ve sıkça çalıştırılan çim biçme makinelerinin seslerine şahit oluyorum. Postacının gelişini, okul servislerinin öğrencileri toplayıp bırakışını izliyorum. Manzara akşamları daha da güzelleşiyor. Özellikle güzel yaz gecelerinde güneşin batışını izlemek unutulmaz bir deneyim. Kışınsa karla kaplı ağaçların, yeşilliklerin, yolların arka planında batan güneşi izlemek ayrı bir keyif.” 

— Kacper

20. REUS, İSPANYA

“Komşu binaların hepsi çok daha alçak olduğundan şehirdeki en iyi manzaralardan birine sahibim. Akdeniz, uzak da olsa sol tarafta gözüküyor. Sağ taraftaysa 1000 metreden yüksek dağları görüyorum. Burada en çok güneşin batışını izlemekten hoşlanıyorum. İstisnasız her gün güzel olan gün batımı rüzgarlı günlerde inanılmaz bir güzelliğe bürünüyor.” 

— German

21. SALÉ, FAS

“Her renk şekil ve boydan araba ve motorlarla burada trafik günün hiçbir saati durmuyor. Her gün duyduğum ilk ve son ses bu taşıtların sesleri. Sabahları çamaşır yıkayan kadınları, dükkanlarını açan ve temizlik yapan esnafları izliyorum. Motor sesleriyle erkenden uyanmak üzücü olsa da ev hanımları ve esnafları izlemek yeni güne dair umut veriyor.” 

— Hachim

22. SALENTO, KOLOMBİYA

“Karşımda uzanan Kolombiya dağlarını penceremden seyredebiliyorum. Şu an yağışsız bir mevsimdeyiz bu yüzden çimlerin kokusunu, atların ve kuşların sesini duyabiliyorum. Yağışlı olduğundaysa 24 saat durmaksızın yağmur yağabiliyor. Hava koşulları burada yaşam koşullarını da belirliyor. Fakat burada her koşulda rahat hissediyorum. Buranın insan canlısı ve yardımsever halkını seviyorum.” 

— Juan

23. SİNGAPUR

“Pencerem diğer birçok pencereye bakıyor ve her bir pencerenin anlatacak farklı bir hikayesi var gibi. Sabahları kimileri sigara içiyor, kimileri banyolarında kimi ise mutfakta yemek pişirmekle meşgul. Aslına bakarsanız, genelde köri çorbası veya kızarmış kuru balık pişiyor ve bu koku evinize kadar geliyor. Gündüzleri çöpçülerin, çim kesme makinelerinin, futbol oynayan çocukların, tartışan komşuların, uçakların, trenlerin sesi sokağı sarıyor. Geceleri ise komşu dairelerin yanıp sönen ışıkları yılbaşı ışıklarını andırıyor.” 

— Archie

24. UBERLÂNDIA, BREZİLYA

“Mahallemin evrimini penceremden izlemeyi seviyorum. Yüksek bina daha yeni dikildiği için yeni komşularımın gelişine tanık oluyorum. Mahallemiz hiçbir zaman sessiz değil ve günün her saati trafiğin sesini duyabiliyorsunuz. Gün sonunda eve geldiğimde güneşin alacalı renklere bulanarak batışını izlemek çok rahatlatıcı. Gece manzarası ise nefes kesici.” 

— Guillaume

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozancaglaraktas

Lecce, İtalya harika.

ferit7

2. nin nesi guzel

handenurr

#21 Alaaddin'in uçan halısı :)

apollonia-corleone

Bonus:Bağcılat

furkan-merakli

En iyileri #1 #6 ve #10 'Muş

Görüş Bildir