2021’de Ne Olacak Bilmiyorum Ama Olmasını İstediğim Şeyi Biliyorum: Kontrollü Değişim!

0PAYLAŞIM

2020 zor bir yıl olarak başladı ve pandeminin de vurmasıyla işler daha da zorlaştı. Fakat 2021 daha da zor olacak bu yüzden artık kontrollü bir değişime adım adım gidilmesi gerekiyor.  

Peki 2021’de neler olmalı ve nelere dikkat etmeliyiz?

2021 yemek sektöründe hijyen dahilinde paket yemeklere geçilirse?

Pandemi sonrası insanlar yemek yemek için  açık büfe tarzı restoranlar yerine artık hijyenik paket ürünlere erişebileceği restoranları tercih etmeye başlayacak. Bu şekilde restoranlar da dönüşüme geçerek daha hijyenik bir ortamı müşterilere sunmaya çalışacaklar.

Peki artan bu plastik kullanımı ne olacak?

Tek kullanımlık paketlerde yemekleri yedik, peki bu plastikleri ne yapacağız? Geri dönüşüme daha fazla önem vererek atıkların ayrımlarını yapmaya normalden daha çok alışacağız. Bunu yaptığımız takdirde çöp ithal etmeyi de büyük oranda azaltmış olacağız.

Dünya’yı korumaya daha fazla önem verme zamanı geldi…

Küresel ısınma, buzulların erimesi, ozon tabakasının incelmesi… bunlar size tanıdık geliyor değil mi? Evet, artık gezegene zarar vermeyi bırakmanın zamanı geldi de geçiyor bile.  Petrol, doğal gaz gibi fosil yakıtları en aza indirerek, yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarına ağırlık vermek gerekiyor. Artık bu koruma çabalarının bireysel boyuttan toplumsal hatta küresel boyuta taşınması gerekiyor.

Sosyo-ekonomik durumda kontrollü değişime gidilme

Önceliğimiz teknoloji, ilaç, sağlık ve eğitim sektörlerinin doğru ve etkili çalışmasını sağlamak için örgütlenmesi gerekiyor. Bunun için tüm dünya ülkelerinin insani ve vicdani sorumlulukları anlamalı ve bu konularda işbirliğine gitmelidirler. Sağlık ve eğitimde eşitliği sağlamak için çaba gösterirken, açlık ve yoksulluğu azaltmaya gidilmeli. Teknoloji ve akıllı sistemleri toplumsal fayda için kullanılabilir hale getirmeli. Unutulmaması gereken bir şey de tabii ki hukuk ve adalet sistemidir.

Peki, ünlü tarihçi Noah Harari’nin bu gidişat hakkında düşünceleri neler?

Noah Harari, pandemi sakinleştikten sonrasadece sağlık sektöründe değil küresel ekonomide ve siyasetee köklü değişikliklere yol açacağını düşünüyor. Ayrıca, uzaktan eğitim modelinin yıllardır oturmuş olan örgüt eğitim modelini değiştirebileceğini de belirtiyor. Harari'nin beklediği bir diğer gelişme ise kitlesel izleme kullanımının normalleşeceği yönünde. İnsanların sürekli olarak nabzını, tansiyonunu ve ateşini ölçerek merkezi birimlere raporlayan teknolojik aletleri tüm ülkelerin kullanmasında zorunlu kılınması gibi değişiklerin oluşacağını düşünüyor.

2021 ve sonrasının daha güzel ve sağlıklı olması dileğiyle..

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir