Görüş Bildir
Haberler
2021'de Faiz İndirimlerini Sürdüren Merkez Bankası 2022 Yol Haritasını Açıkladı

2021'de Faiz İndirimlerini Sürdüren Merkez Bankası 2022 Yol Haritasını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, '2022 Yılında Para ve Kur Politikası' raporunu yayımladı.

Politika metninde, enflasyon hedeflemesinin sürdürüleceği, yüzde 5 enflasyon hedefinin korunduğu, fiyat istikrarı yanında, finansal istikrarın da gözetileceği belirtildi.

Döviz rezervinin güçlendirileceği belirtilen politika metninde “Para politikasının etkinliği ve finansal istikrar açısından TCMB döviz rezervlerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. TCMB 2022 yılında da piyasa koşullarının uygun olması durumunda rezervlerini artırmaya devam edecektir” ifadesine yer verildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Enflasyonda hedef yüzde 5!

Enflasyonda hedef yüzde 5!

1. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Hükümetle birlikte belirlenen orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 5 olarak korunmuştur. Para politikası, enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacaktır.

Fiyat istikrarı

Fiyat istikrarı

2. 2022 yılında, enflasyon hedeflemesi rejiminin fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde oluşmasını sağlayacak şekilde uygulanmasına devam edilecektir.

Temel araç: Faiz

Temel araç: Faiz

3. TCMB’nin temel politika aracı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranıdır.

ZK da destekleyici

ZK da destekleyici

4. TCMB zorunlu karşılıkları fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda destekleyici bir araç olarak kullanacaktır. Bu çerçevede, 2022 yılında Rezerv Opsiyon Mekanizması tamamen sonlandırılacak, yabancı para yükümlülüklerin maliyetleri artırılırken, Türk lirası mevduat gelişimini destekleyecek mekanizmalar önceliklendirilecektir.

Finansal istikrar

Finansal istikrar

5. TCMB, fiyat istikrarı açısından destekleyici bir unsur olan finansal istikrarı da gözetmeye devam edecektir. Bu kapsamda, TCMB 2022 yılında, parasal aktarım mekanizmasının sağlıklı işleyişini sağlamak ve makro finansal istikrara ilişkin riskleri sınırlamak amacıyla, elindeki politika araçlarını en etkin şekilde kullanacaktır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dalgalı döviz kuru

Dalgalı döviz kuru

6. Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecek ve döviz kurları, serbest piyasa koşullarında, arz ve talep dengesine göre oluşacaktır.

Rezervler güçlenecek

Rezervler güçlenecek

7. Para politikasının etkinliği ve finansal istikrar açısından TCMB döviz rezervlerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. TCMB 2022 yılında da piyasa koşullarının uygun olması durumunda rezervlerini artırmaya devam edecektir.

İletişime devam

İletişime devam

8. TCMB, 2022 yılında şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda politika iletişimine ve veri paylaşımına devam edecektir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
29
15
2
1
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
nrettnbayar1

Yarın TÜİK başkanı enflasyon %5 oldu der, oldu bitti

Pasif Kullanıcı

her sene hedef 5 ,yılsonu 50 oluyor nedense sıfır atmaya devam yani

kabus

mehmet akif ersoy - nasıl yapacaklarmış + bilmiyorum / TÜİK : 3nflaayon yuzde 5 oldu 😂😂