112 Acil Çağrı Merkezi'ne Gelen Çağrıların Yüzde 80'i Asılsız: 'Şarkı Söylüyor, Ekmek Siparişi Veriyorlar'

 > -
Abone ol

Çorum İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Esme Pehlivan, kentte 112 Acil Çağrı Merkezi'ne 2019 yılında gelen çağrıların yüzde 80'inin asılsız olduğunu söyledi.

Pehlivan, "İnsanlar bize 'Gelirken bir ekmek alır mısınız?', 'Oradan gelirken bakkaldan bize de şunu getirseniz' gibi şeyler söylüyor. Arayıp şarkı söyleyen bile oluyor" dedi.

'Asılsız çağrı oranı oldukça yüksek'

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, Çorum İl Sağlık Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıda, kentte İntiharı Önleme Eylem Planı ile ilgili bir sunum yapıldı. Sunumda konuşan Çorum İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Esme Pehlivan ise, kentteki 112 Acil Çağrı hattı ile ilgili, "2019 yılı boyunca toplam 276 bin 350 çağrı almışız. Bunun yüzde 80,7'si asılsız çağrı. Bu gerçekten çok ciddi bir rakam." dedi.

'Asılsız çağrı gerçekten ihtiyacı olan vatandaşa 112'nin ulaşamaması demek'

Pehlivan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Asılsız çağrı gerçekten ihtiyacı olan vatandaşa 112'nin ulaşamaması demek. Orada telefonu denemek için insanlar var. Telefonu yaptırmaya veriyor, alıyor düzeldi mi diye deniyor, ya da canı sıkılıyor, şarkı söylüyor. 'Bize gelirken bir ekmek alır mısınız?' 'Oradan gelirken bakkaldan bize de şunu getirseniz' gibi şeyler var. Bu sırada yardım bekleyen bir insan ulaşamıyor bize. Başka bir insanın hayatına mal olduğunun farkında olmadan yüzde 80 oranında asılsız çağrı oranımız var''

Asılsız çağrının cezası 309 lira

2020 yılında Kabahatler Kanunu kapsamında para cezası kesildiğini aktaran Dr. Esme Pehlivan, "Bunun da Kabahatler Kanunu'na göre bir yaptırımı var. Biz de iki yıldır bu konuda özenli çalışmamıza devam ediyoruz. Asılsız arayarak 112'yi meşgul eden insanlara Çorum'da da cezalar uygulanmaya başlandı. Bu yıl cezalar 309 TL'ye çıktı" ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir