Görüş Bildir
Haberler
2 Metre 15 Santimlik Boyuyla Rümeysa Gelgi Guinness Rekorlar Kitabı'na Girdi

2 Metre 15 Santimlik Boyuyla Rümeysa Gelgi Guinness Rekorlar Kitabı'na Girdi

2014 yılında en uzun genç kadın unvanını alan Rümeysa Gelgi, Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın en uzun boylu kadını olarak girdi. Gelgi’nin boyu 2 metre 15 santimetre olarak ölçüldü.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yaşayan Rümeysa Gelgi, 2 metre 15 santimetrelik boyuyla dünyanın en uzun boylu kadını olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

2014 yılında yapılan ölçüm ile dünyanın en uzun genç kadını ünvanını alan Gelgi, 2021 yılının Mayıs ayında yapılan ölçümler sonrasında geçtiğimiz günlerde tescil belgesini alarak dünyanın en uzun boylu kadını oldu.

Weaver sendromu nedeniyle boyu uzuyor

Weaver sendromu nedeniyle boyu uzuyor

Doğuştan dünyada 50 vaka sayısı kaydedilen ve aşırı büyümeye olan Weaver sendromu nedeniyle boyu uzayan Gelgi, günlük hayatının büyük bir bölümünü tekerlekli sandalyede geçirirken, yürüteç yardımıyla kısa süreliğine hareket edebiliyor.

Tescil belgesinin teslimi sırasında konuşan Gelgi, boyunun sokakta yanından geçen kişilerin ilgisini çektiğini söylerken, çoğu kişinin ilk karşılaşmalarında kendisine kibar ve destekleyici davrandığını söyledi.

'Potansiyelinin farkında ol ve elinden gelenin en iyisini yap'

'Potansiyelinin farkında ol ve elinden gelenin en iyisini yap'

Rümeysa Gelgi, 'Her dezavantaj kendin için bir avantaja dönüşebilir, bu yüzden kendini olduğun gibi kabul et, potansiyelinin farkında ol ve elinden gelenin en iyisini yap' diye konuştu.

Boş zamanlarında ailesiyle dışarı çıkıp yemek yemeyi sevdiğini ifade eden Gelgi, yüzmenin rahatlamasına yardımcı olduğunu tespit ettiğini aktardı.

'Gururu bir ilham kaynağı'

Guinness Dünya Rekorları Genel Yayın Yönetmeni Craig Glenday ise, 'Rumeysa'yı yeniden rekorlar kitabına sokmak bir onur. Yılmayan ruhu ve kalabalığın arasından sıyrılma gururu bir ilham kaynağı” derken, Yaşayan en uzun kadın kategorisi çok sık el değiştiren bir kategori değil, bu yüzden bu haberi dünyayla paylaşmaktan heyecan duyuyorum' diye konuştu.

Gelgi’nin ailesi de kızlarının Guinness Dünya Rekorları unvanına sahip olduğu için çok mutlu olduklarını ve kızlarıyla gurur duyduklarını belirtti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

En uzun erkek de Türk

En uzun erkek de Türk

Guinness, dünyanın en uzun kadını Rümeysa Gelgi ile birlikte, 2 metre 51 santimetrelik boyuyla dünyanın en uzun erkeği Sultan Kösem’in de Türk olmasının nadir bir durum olduğunu belirtirken, bu durumun en son 2009 yılında Çin’li Bao Xi Shun’un 2 metre 36 santimetreyle en uzun erkek ve Yao Defen'in 2 metre 33 santimetreyle en uzun kadın rekorunu elinde bulundurduğu sırada gerçekleştiğini vurguladı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
5
4
3
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Elly

Ne guzel Ingilizcesi var, bayiliyorum boyle kendini gelistirmis, kendini baska dillerde ifade edebilen insanlara