2 Kilosu Asgari Ücretten Yüksek! Anzer Balı 940 TL'den Satışta

30PAYLAŞIM

Rize'nin Anzer Yaylası'nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balı bu yıl kilosu 940 TL'den satışa çıktı. Sınırlı bir miktarda üretilen bala kapasitenin çok üzerinde talep var.

Rize'nin İkizdere ilçesinde üretilen Anzer balı, bu sene de dudak uçuklatan bir fiyatla adını duyurdu. Balın kilosu tam 940 TL!

2015'te 850 TL'den satılan bal, son iki senedir kilosu 900 TL'den satılıyordu.

Anzer balına talep oldukça fazla. Kooperatif Başkanı Osman Civelek, 'Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere devlet büyüklerimiz balı talep ediyor. Avrupa ve Arap ülkelerinden de Anzer balına ilgi yüksek.' dedi.

Bu yıl 1,5 ton üretilen Anzer balı için talep ise 5 tonun üzerinde!

Üretilen ballar, 20 yıldır Hacettepe Üniversitesi'nde inceleniyor ve Anzer'in florasını baz alarak, polenler tespit edildiği taktirde Anzer Balı markasıyla satılıyor.

Kooperatif başkanı Civelek uyardı: Sahte ballara dikkat!

Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Civelek sahte ballar konusunda tüketiciyi uyardı. Başkan üzerinde etiket, mühür olmayan balların tahlil edilmediğini, dolayısı ile bu balların alınmaması gerektiğini söyledi.

Peki Anzer balı neden bu kadar talep görüyor?

Kooperatif Başkanı Civeler, Anzer balının gördüğü talep ile ilgili, "Anzer poleni Anzer balından daha kıymetli. Üniversitedeki hocalarımız, Anzer poleninin Anzer balından on kat daha protein ve vitamin içerdiğini söylüyorlar. Bir kilo Anzer poleni 10 kilo Anzer balına eşittir. Bu nedenle Anzer poleni daha kıymetli bir üretimdir." açıklamasında bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir