1996 Yılında PKK'nın Kaçırdığı 8 Askerin Ailelerine Kavuşma Hikayesi: Kuzuların Koyunlara Kavuşması Gibiydi

567PAYLAŞIM

Geçen hafta gerçekleşen Gare operasyonu sonunda muhalefet iktidarı suçladı. İktidar terör örgütü PKK'ya lanet okudu. Fakat herkes birbirini suçlarken aramızdan 13 can ayrıldı. Acaba bu 13 asker, subay ve resmi görevli sağ salim evlerine dönebilir miydi? Tıpkı 1996'da olduğu gibi.

Kaynak1

Kaynak2

Kaynak3

Şemdinli Ortaklar Karakolu'na 1995'te yapılan baskında 15 asker şehit olurken, 8 asker terör örgütü PKK tarafından kaçırılmıştı.

O dönemler Tayyip Erdoğan'ın da içinde siyaset yaptığı Refah Partisi milletvekili olan Fethullah Erbaş'ın kapısını bir gün bir grup anne çaldı. PKK tarafından çocukları kaçırılan aileler çocuklarına kavuşmak istiyordu.

Erbaş, yaptığı basın toplantısında o dönem Şam'da olan Abdullah Öcalan'a 'Anaların gözyaşlarını durdur, bu erkekliğe sığmaz,' diye sesleniyordu. Karşılığında 'Erbaş gelirse askerleri bırakacağız,' yanıtını alınca derhal yola koyuluyordu. Bu arada Erbakan ve dönemin Cumhurbaşkanı Demirel de girişimlerinden haberdar oluyor.

Fethullah Erbaş ve arkadaşları ailelere yardımcı olmak için derhal girişimlere başladılar ve birkaç kez katır sırtında Kuzey Irak'taki kamplara tırmandılar.

Kuzey Irak'a gidenler arasında Refah Partisi Van Milletvekili Fetullah Erbaş, İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal(daha sonradan HDP milletvekili oldu) , Mazlum-Der Genel Başkanı Yılmaz Ensarioğlu, yardımcısı İhsan Aslan ( daha sonra AKP kurucusu ve milletvekili oldu) , Çağdaş Gazeteciler Derneği temsilcisi Mustafa Erdoğan ( Sanatçı Yılmaz Erdoğan'ın abisi) ile asker yakınları vardı.

Gazeteler günlerce haberlerini yapar. Herkes umutludur. 8 aile, 8 evladına kavuşma özlemindedir.

Heyet Kandil'de Murat Karayılan ve Rıza Altun'la görüştü ama ilk görüşmede askerlerin tamamını teslim alamadılar. Sadece aileleri gelen 2 er teslim edilmişti.

Fotoğraftakiler: Fetullah Erbaş, Akın Birdal, İhsan Arslan.

Fehullah Erbaş yıllar sonra bu fotoğrafı şöyle anlatmıştı:

"Kampa geldiğimizde, herkes dizilmiş. Sırayla herkesi öperken farkında olmadan Karayılan'la ve diğer örgüt yöneticileriyle de öpüşmüşüm. Zapkenarında silahları omuzlarında 500 kişi.10 tane de ulusal basından kamera var. Nasıl hitap edeceğimi bilemedim. Gerilla desem olmaz, asker desem olmaz, terörist desem çekip vururlar. 'Selamünaleyküm' dedim. "İstirahat için mağaraya geçtik. Karanlıkta bir şey göremiyorum. O anda flaşlar patladı. Kafamı kaldırdım, PKK bayrakları. PKK bayrağı altında poz vermiş durumuna düştüm.

Sadece 2 askeri alabilen heyet hem hayal kırıklığı yaşamıştır hem gergindir.

Zap Kampı'na katır sırtında giden Erbaş, burada Murat Karayılan ile Rıza Altun'un aralarında olduğu PKK yöneticileri tarafından karşılanıyor: 'Katır habire uçurumun kenarından gidiyordu, baktım olacak gibi değil, 20-25 kilometre yolu yürüyerek gittim. Orada herkes sarıldı öptü, sonradan beni öpenlerden birinin Murat Karayılan olduğunu öğrendim.'

Erbaş, PKK kamplarına ilk gidişinde sadece anneleri gelen iki askeri geri alabiliyor: 'Sinirlerim bozuldu, her taraf, silahlı adam dolu ama ağzıma ne gelirse söylüyorum; Şerefsizler, namussuzlar, haysiyetsizler, bizi buraya kadar getirirsiniz de nasıl askerleri geri vermezsiniz?'

Aileler yine umudunu yitirmez. TBMM'ye çağrılırlar ve görüşmeler devam eder.

Tabi bu arada Fethullah Erbaş ülkede hain ilan ediliyor. TBMM'den ve partisinden istifa talepleri geliyor. O ise birkaç ay sonra kalan altı askeri teslim almak için yine Kuzey Irak yollarına düşüyor.

Ailelerle tekrar Kuzey Irak'a giden ikinci heyet Zap Kampı'nda Rıza Altun'la görüşür ve diğer askerleri de teslim alır. 09 Aralık 1996 Pazartesi günü PKK, rehin tuttuğu 8 askeri serbest bırakır.

Fethullah Erbaş ailelerin evlatlarıyla buluşmasını ''kuzuların koyunlarıyla kavuşması gibiydi'' diye tanımlıyor.

Her şeye rağmen tanık olduğu kavuşma anının çektiği bütün sıkıntılara değdiğini söylüyor: 'Bir an sanki herkes dondu. Sonra çılgınca bir sarılma. Bu manzaraya oradaki PKK'lılar bile ağladı. Kuzuların koyunlara kavuşması gibiydi. 'İyi ki gelmişim,' dedim''

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
m.-dursun

2007'de aktütün karakol baskınında da askerler kaçırılmıştı. daha sonra onlarda serbest bırakıldı.

singing-in-the-rain

O askerlerin kaçırılmadığı, aslında teslim olduğuna dair çok ciddi iddialar vardı. O askerlerin tek kurşun atmadan teslim olması yüzünden savunmada oluşan zafiyet yüzünden 12 asker şehit olmuştu. Özellikle o sekiz askerden birinin mermilerle PKK yazdığı fotoğraflar ortaya çıkmıştı ama sonra bir şekilde medyada sansüre uğradı bu iddia ve unutuldu gitti. Sonra da dönemin Pkk partisi büyük bir şovla gidip o askerleri teslim alıp geldi. Galiba Hdp'ye olan öfkenin sebebi de buradan geliyor. O dönemin Hdp'den daha radikal bir dil kullanan Pkklı partisi şov için bile olsa Kandil'e gidip onları getirirken Hdp bu 13 vatandaşımız için kılını bile kıpırdatmadı.

aykutdeniz

Arkadaşlar türkiyede insanın değeri yok burada götünden korkan adamlar 6 yıldır ailesinden ayrı mağarada tutulan insanların ölümünü vatan millet sevgisi diye karşılıyor . Eminimki bunu söyleyen şerefsizler askerden kaçmak için herşeyi yapmış olan insanlar klavye delikanlıları 6 senedir bile bile o 13 askeri görmeyen hükümeti kimse unutmayacak helede rahibi altına sıçarak abd ye verirken bu adamları takas konusu etmemelerini süleyman soylu boşuna nara atıyor şov yapmaktan başka bi işe yaradığı yok Bu arada sosyal medya bunların troller ile dolu sanmayınki burda hükümett anırmaları yapanlar gerçek düşüncelerini yazıyor her yer bunların paralı trolleri ile dolu

hukuk-marmara

REFAH PARTİSİ MV. FETHULLAH ERBAŞ VE NECMETTİN ERBAKAN'DAN ALLAH RAZI OLSUN.

wriblaymeapt

I have just received my 3rd paycheck which said that $ 36 285 that i have made in just one month by working online over my laptop. This job is amazing and its regular earnings are much better than my regular office job. Join this job now and start making money online easily by just using this link. >>>> 𝐖𝐨𝐫𝐤𝐬𝟕𝟗.𝐂𝐨𝐦

mehmety76193644

Amerikaya baskı yapıp öcalanı yakalamamız sonrası terörün %90 azalıp akp ile geri gelmesi tesadüfü peki...

r2d2

Aslında akp ile geri gelmiş sayılmaz. Apo yakalandıktan sonra örgütün içinde ki yapılanma -hiyerarşi diyelim- bozulmuştu. 2003 yılından sonra da tekrar oturttular. Bugün apo onlar için bir temsil ya da görüntüde liderken asıl kararlarda eskisi gibi bir etkinliği yok, benim düşüncem bu yönde... 2002 kasım/ 2003 ağustos arasında askerliğini Özel harekat komandosu olarak yapan biri olarak söylüyorum bunu.. Bu arada içerikte güzelleme yapılmış ama o tarihlerin gazete arşivlerine bakarsanız hem Refah hem de bu heyet çok eleştirilmiş, ülkenin gururunu ayaklar altına aldığı söylenmişti.

r2d2

Amerikaya da baskı falan yapmadık 99'da.. Suriye'ye baskı yaptık. Yunanistan'a baskı yaptık, yunanistan yılmadı kenya'dan atina'ya öcalanı getirmeye karar verdi.. Sonra da yunanistanı film gibi bir hikaye ile kandırıp öcalanı kendi uçağımıza bindirdik.. Nairobi havaalanında ki uçağı hem yunanlılar hem de öcalan kendi uçakları sanıyordu. havaalanından bizim uçak havalandığında öcalana "memlekete hoşgeldin abdullah öcalan" denilince anladı öcalan.. Yunanistan heyeti ise uçak havalandıktan sonra kendi uçaklarının daha gelmek üzere olduğunu anladıklarında..

r2d2

Film gibi hikayedir cidden.. Uçak ise Cavit Çağlar'ın kendi uçağıydı.

cem-reality

Dönemezlerdi, çünkü tarihinin hiçbir döneminde PKK terör örgütü bugün getirildiği kadar etkisiz hale getirilemedi, bugün bırakıldığı kadar çaresiz bırakılamadı, bugün itilebildiği kadar sınırlarımızın dışına itilemedi. Belki birkaç tarih yazmak isteyeceksiniz ama, o tarihlerde de bugünkü kadar değildi. Dolayısıyla ellerindeki son kozları oynuyorlar, neden zannediyorsunuz yurt içindeki PKK sevicileri ve destekçileri hep aynı ağızdan konuşuyorlar? Neden zannediyorsunuz bugüne kadar hiç yüklenmedikleri kadar devlete yükleniyorlar? Çünkü sonları geliyor, artık şüpheleri olmadan biliyorlar. HDP de kapatılmıyor, çürük bir partileri kalacak ellerinde, o kozu da oynayamıyorlar, kuduruyorlar.

coolkid

Efsane tespit 👏🏻👏🏻👏🏻

blizzard

Bizim 2009 diye bildiğimiz ve muhtemelen daha öncesi olan Oslo görüşmeleri ve Temmuz 2015 arasındaki tarihi dönemi veririm ama kimlerin aynı ağızdan konuşan PKK sevicileri olduğu senin kurgusal tespitlerin ile çelişeceği için sıkıntı çıkar biraz.

cem-reality

İlk başta herkesi normal insan kabul ederek yorumları okuyorum, ön yargı sahibi değilim, fakat okumam sonucunda bazılarının insanlık vasfını kaybettiğine kanaat getiriyorum. Örneğin; devletimiz daha fazla vatandaşımız ölmesin diye 'bir kereliğine mahsus olarak' bazı insanlara barış şansı verdiğinde ve bu verilen şans kötüye kullanıldığında, bu durumu sanki devletimiz vatandaşı ölsün diye uğraşmış gibi göstermeye çabalayan insanlığını kaybetmiş yaratıklara direkt cevap vermek zorunda olmadığımı anlıyorum, genel bir cevap ile yorumlarımı kapatıyorum, bazen hiç cevap vermiyorum. Ne isterlerse anlasınlar, yorumlarımı okuyanları memnun etmek için burada değilim, insanlık vasfını kaybedenler yorumlarımdan her zaman rahatsız olacaklar, onların verdikleri tepkiler sayesinde doğru yolda olduğumu anlıyorum.

-1375

oo hoşgeldin aktroll, gel, buyur bişeler iç..

cem-reality

PKK'nın kendi başarıları ile kontrol etmeye başladığı bölgeler yok, Amerikalıların PKK terör örgütüne peşkeş çektiği bölgeler var. Acaba Suriye hükûmeti PKK terör örgütünün Suriye'yi bölmesine izin verecek mi? Acaba Irak hükûmeti PKK terör örgütünün Irak'ı bölmesine izin verecek mi? Eğer bu hükûmetler PKK teröristlerine izin vermezlerse, PKK şu an sadece bir çocuk oyunu oynuyor, kendisini ve destekçilerini bir yalan ile kandırıyor demektir. PKK terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı bir savaş kazanıp da şu an elinde tuttuğunu iddia ettiği bölgeleri kontrol etmeye başlamadı. O bölgeler PKK terör örgütüne ABD tarafından hediye edildi. Gerçeği en kısa sürede görmeye başlamanız dileği ile.

cem-reality

Ben de olsaydım teröristler ile masaya 1 defaya mahsus olmak kaydı ile otururdum. Çünkü belki çözüm ihtimali bulunabilir, belki vatandaşlarımızın katledilmesi önlenebilir. Teröristler ile masaya oturup anlaşma sağlanabildiğinin, masum insanların ölmesinin önlenebildiğinin örnekleri var dünyada. Ayrıca “Sen onlara hiç şans tanımadın” suçlamasından da kurtulunmuş olunur böylece. Gelecekte hiçbir taviz vermeden terör örgütünün üstüne gidilebilmesi imkânını oluşturur bir defaya mahsus masaya oturmak. Sadece 1 defaya mahsus oturmak diyorum bakın, teröristler ile bir arkadaş, bir dost gibi sabah kahvaltılarında buluşmak, telefonlaşıp hal hatır sormak, kafelerde buluşup sohbete dalmak demiyorum. Bunları yapanları hepimiz biliyoruz.

cem-reality

Suriye’de PKK’nın, pardon YPG’nin, pardon PYD’nin Suriye hükûmeti ile basit bir anlaşmaya varması sebebiyle şu an bazı bölgeleri ‘sanki Kürdistanmış gibi’ gösterdiklerini bilmiyorsunuz anladığım kadarıyla. Biraz araştırarak öğrenebilirsiniz. Bu basit anlaşma PKK’ya o bölgede ülke kurma izni vermiyor, ama propaganda gereği sanki öyleymiş gibi davranıyorlar. Elbette işin gerçeğini bilenler bu yalanı yemiyorlar.

cem-reality

Pek güzelleme yapmam. Yapacak olsam bile geneli mantığa uymayan hiçbir düşünceye güzelleme yapmam. Yorumcu memduh başgan (düzeltildi) AKP hortlattı demiş PKK terör örgütünü, bahsedilen olayların fetö aktifken gerçekleştiğini görmezden geliyor. Sadece AKP için değil, tüm Türkiye için fetö öncesi ve fetö sonrası diye ayrılan kesin ve net bir tarih var. Bunu görmezden gelmeden konuşmak bizi doğru sonuca daha çok yaklaştırır. Aksi şekilde yapılacak her konuşma boş yere yapılmış olacağı için, esasen bir cevabı da hak etmez.

cem-reality

Yorumcu memduh başgan, sizin gibi bir kişiye cevap verdiğim zaman sizin gibiler zannediyor ki ben siz okuyasınız diye size cevap veriyorum. Sizin okumanız, imlama dikkat etmeniz, yazdıklarıma cevap vermeniz beni zerre kadar ilgilendirmiyor. Sizin sayenizde yazdıklarımı sizden başka birçok başka insan okuyor, önemsediğim, değer verdiğim, düşündüğüm, iyi örnek olmak istediğim insanlar onlar. O insanlar dilimize de önem veriyorlar, fikirlere de, hepsine aynı anda. Siz bir tanesine önem vermişsiniz, beni bağlar mı?

cem-reality

AKP'li değilim. Bu kadar kısa yazmak bana göre değil :)

cem-reality

Şöyle ekleyeyim; AKP'li değilim, ama AKP'nin ülkemize kazandırdığı birçok değeri savunurum. Aynı zamanda Atatürkçü değilim, fakat Atatürk'ü bir Atatürkçüden daha fazla savunacağım konular çok fazla. AKP'yi eleştiririm doğru konu gelirse, aynı zamanda Atatürk'ü de eleştiririm doğru konu gelirse. Fakat Atatürk ve yaptıkları hakkında eleştirilebilecek çok az konu var bence. Yine de var, yok değil.

Görüş Bildir